Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusz Straży Granicznej: Wykonujemy swoją pracę, służymy zgodnie z rotą naszego ślubowania polskiemu państwu - WIDEO

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
51 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Iranu i Maroko, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. Na jej oficjalnym profilu pojawiło się również nagranie, na którym jeden z funkcjonariuszy opowiada o reakcji społeczeństwa w czasie rozpoczęcia presji migracyjnej na polską granicę.

Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że wśród 51 cudzoziemców próbujących przedostać się do Polski, 15 osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.

W okolicach Michałowo pogranicznicy zatrzymali za pomocnictwo dwóch obywateli Gruzji, którzy - jak napisała SG - "jechali po odbiór migrantów, mieli ich zawieźć pod granicę z Niemcami".

„Służymy zgodnie z rotą ślubowania”

– Poczuliśmy,że są ludzie którzy cenią nas za naszą służbę i wiedzą,że robimy to dla nich, dla polskiego narodu, dla polskiego państwa – powiedział funkcjonariusz Straży Granicznej w udostępnionym materiale wideo.

Z danych SG wynika, że we wrześniu prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią było ponad 900. W sierpniu blisko 2,8 tys., w lipcu ok. 4 tys., w czerwcu niespełna 3 tysiące. Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Zapora elektroniczna wzdłuż granicy

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.,

Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

Czytaj także polskieradio24.pl: "Dobrze, że są służby mundurowe i zapora. Czujemy się bezpieczniej". Mieszkańcy Podlasia o sytuacji na granicy

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Funkcjonariusz Straży Granicznej: Wykonujemy swoją pracę, służymy zgodnie z rotą naszego ślubowania polskiemu państwu - WIDEO - Portal i.pl

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto