Spis treści
Konkurs "Nasz Zabytek” to akcja organizowana przez Fundację "Most the Most". Celem jest uratowanie zabytków. Pieniądze zostaną przeznaczone na rewaloryzację i dostosowanie do wybranej przez mieszkańców funkcji społecznej. Fundacja „Most the Most” jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do konkursu w woj. podkarpackim zgłoszono 33 obiekty. - Nasz wniosek okazał się najlepszy. Reguły były proste: ten wniosek, który zdobędzie najwięcej głosów mieszkańców wygrywa - mówi Dionizy Beda, sekretarz Gminy Hyżne.
Historia dworu w Hyżnem
Dwór w Hyżnem, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku, jest ważną częścią historii naszego regionu. Na dworze hyżneńskim dorastał po śmierci swego ojca, organisty a później nauczyciela – Władysław Sikorski, który mieszkał tu z matką, szafarką we dworze.
Dworek często zmieniał właścicieli; ostatnim był hrabia mjr dr Konstanty Dzieduszycki, poseł i senator w II Rzeczypospolitej, bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieduszycki pozostał właścicielem dworu aż do reformy rolnej w roku 1944. Po wojnie dwór przekazano na rzecz Skarbu Państwa. Mieściła się w nim Szkoła Powszechna, aż do wybudowania w roku 1972 nowej szkoły w Hyżnem, im. Gen. Władysława Sikorskiego.
Obecnie w dworku mieści się siedziba szkoły i punkt przedszkolny (starsze dzieci uczą się w budynku dawnego gimnazjum). Na zewnątrz budynku obok głównego wejścia po prawej stronie umieszczona jest tablica upamiętniająca 120. rocznicę urodzin Gen. Władysława Sikorskiego. Odsłonięta została 20 maja 2001 roku.

Obiekt wymaga pilnego remontu (m.in. trzeba zadbać o prawidłowe odprowadzenie wód opadowych wokół budynku, zlikwidować starą kostkę brukową i zapewnić większą chłonność wód opadowych).
- Budynek ma kilkukrotnie większe potrzeby inwestycyjne. Na szczęście są takie programy jak Polski Ład, w którym mamy już złożony i już zatwierdzony wniosek na renowację tego budynku w wysokości miliona złotych - dodaje Dionizy Beda, sekretarz Gminy Hyżne.
Zaangażowanie mieszkańców
W konkursie organizowanym przez fundację "Most the Most" liczyły się głosy mieszkańców. A mieszkańcy gminy Hyżne są bardzo mocno zaangażowani w rozwój swojej małej ojczyzny. To nie pierwsza wygrana Hyżnego w tego typu konkursach. Dzięki mobilizacji mieszkańców udało się wygrać nowy wóz strażacki dla OSP Brzezówka w "Bitwie o wozy" - był to konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a o wygranej decydowała największa frekwencja w wyborach prezydenckich. Niedawno Hyżne wygrało konkurs organizowany przez Fundację Questing. Tematem zgłoszeniowym były związki gen. Władysława Sikorskiego z tą malowniczą, podrzeszowską miejscowością. Również w bieżącym roku Hyżne triumfowało w akcji „Zrób Porządek w swojej szafie”, w ramach której szkoły prowadziły zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc naszej planecie oraz potrzebującym. W zbiórce wzięły udział aż 52 szkoły z całej Polski, a najwięcej - ponad 5 ton odzieży - zebrała Szkoła Podstawowa w Hyżnem.
- Szczerze mówiąc nie jestem zaskoczony. Obserwując ogromne zaangażowanie mieszkańców czułem, że wygrana powędruje do nas. Wszystkim bardzo dziękuję. To już kolejna wygrana dzięki wielkiej mobilizacji. Był samochód strażacki, był quest, a teraz milion złotych na dworek. Pieniądze pieniędzmi, ale wygrane udowadniają, że razem możemy wszystko. To dowód na to, że wspólnota ludzi dążących do jednego celu przynosi wymierne efekty - komentował na gorąco w mediach społecznościowych Bartłomiej Kuchta, wójt Gminy Hyżne.
Druga część konkursu
Po ogłoszeniu zwycięzców I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos.
- Podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, zależy nam na inicjatywie mieszkańców - informują organizatorzy.
Fundacja przez trzy tygodnie (od 7 do 28 sierpnia br.) będzie zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowione zabytki. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?