Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek mieszkaniowy - komu przysługuje i jak go dostać? Co się zmieniło w 2024 roku?

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Anna Marć, kierownik działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Rzeszowie: Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na sześć miesięcy
Anna Marć, kierownik działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Rzeszowie: Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na sześć miesięcy Krzysztof Kapica
Masz problemy z opłacaniem czynszu za mieszkanie? Możesz skorzystać z dodatku mieszkaniowego, pod warunkiem że spełniasz trzy podstawowe kryteria.

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym, które ma wspomagać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej w opłacaniu kosztów związanych z zajmowanym lokalem.

Jeśli chcemy go otrzymać, musimy spełniać trzy podstawowe warunki. Dotyczą one wysokości dochodów w gospodarstwie domowym, tytułu prawnego do lokalu, a także jego metrażu.

Wysokość dodatku nie jest ustalana odgórnie

- Aby otrzymać pomoc w formie dodatku mieszkaniowego, należy złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego wraz z dokumentem potwierdzającym wysokość ponoszonych miesięcznie wydatków na mieszkanie. Ponadto deklarację o wysokości dochodów za okres pełnych trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi dochody za ww. okres - wyjaśnia Anna Marć, kierownik działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Rzeszowie.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które posiadają tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Oznacza to, że może być właścicielem, wynajmować lokal, posiadać spółdzielcze prawo do lokalu.

Aktualne kryterium dochodowe wynosi 1 903,85 złotych dla gospodarstw wieloosobowych oraz 2 538,46 złotych dla gospodarstw jednoosobowych.

Dochód jest obliczany na podstawie średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli dochód przekracza kryterium, świadczenie może być przyznawane, ale pomniejszone o nadwyżkę.

Trzecim warunkiem jest zajmowanie lokalu o określonej maksymalnej powierzchni użytkowej, zależnej od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Wysokość dodatku mieszkaniowego nie jest ustalana odgórnie, a zależy od kilku czynników. - Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku - wyjaśnia kierownik działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Rzeszowie. - Po tym okresie można ponownie złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

Anna Marć z rzeszowskiego MOPS tłumaczy, co się dzieje w wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny.

- Wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się, w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości. W przypadku uregulowania należności w terminie wypłaca się dodatek mieszkaniowy za okres, w którym wypłata była wstrzymana - dodaje.

Zwraca również uwagę, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie dodatkami mieszkalnymi.

Więcej informacji o dodatkach mieszkalnych znajdziemy na stronie podkarpackich MOPS-ów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek mieszkaniowy - komu przysługuje i jak go dostać? Co się zmieniło w 2024 roku? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto