Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Boguchwała buduje bloki na 225 mieszkań. Zapisy wciąż trwają [WIDEO, ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
W Boguchwale zostaną wybudowane trzy bloki z programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Podkarpacie, przeznaczonego dla mniej zarabiających. Są jeszcze wolne mieszkania.

Prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Podkarpacie Sp. z o.o. Krzysztof Mazur po dwóch latach przygotowań do inwestycji podpisał dzisiaj (wtorek) z prezesem firmy Eurobud Łukaszem Pocicą umowę wartości 68 mln zł brutto na wybudowanie trzech bloków na 225 lokali u zbiegu ulic Mickiewicza i Kasprowicza na osiedlu Gaj w Boguchwale.

Jest to pierwszy etap inwestycji w Boguchwale. W wyniku I, II i III etapu inicjatywy w tym miejscu w Boguchwale ma powstać w sumie 1000 mieszkań. Pierwsi mieszkańcy do nowo wybudowanych bloków powinni wprowadzić się za dwa lata.

Pierwotnie do programu SIM Podkarpacie przystąpiło siedem podkarpackich gmin, w procesie uzupełniającym doszły jeszcze dwie gminy. Inwestycja w Boguchwale jest największa, gmina ta jest też największym udziałowcem SIM. Prezes SIM Krzysztof Mazur mówi, że cały potencjał spółki wynosi ok. 1600 mieszkań.

– Program jest objęty grantami z funduszy administrowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Źródłami finansowania są: fundusz dopłat na inwestycje mieszkaniowe zarządzany przez BGK, środki z rządowego funduszu rozwoju mieszkalnictwa i kredyt bankowy BGK. Idea społecznego budownictwa charakteryzuje się tym, że czynsze mają być odpowiednie dla osób o słabej zdolności kredytowej (lub jej w ogóle niemającej), ale mających zdolność czynszową. Równocześnie jakość tych budów i wykonania musi odpowiadać wszelkim normom jakościowym – powiedział prezes Mazur.

Od nabywców wymagany jest 20 proc. wkładu własnego. Dostają mieszkania „pod klucz”. Do czynszu będą później dopłacać samorządy.

Burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol podkreślił, że społeczne mieszkalnictwo jest szansą dla rozwoju Boguchwały.

– Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie w Boguchwale będzie przybywała liczba mieszkańców. Mamy nadzieję, że będą oni zadowoleni z posiadania u nas mieszkań własnościowych. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma dawać szanse tym, którzy nie mają stuprocentowej zdolności kredytowej, żeby kupić na własność mieszkanie, ale mają przynajmniej 20 proc. wkładu własnego. Czynsze w nowych mieszkaniach mają być umiarkowane i porównywalne do mieszkań własnościowych. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa daje szansę na rozwój Boguchwały. Przygotowujemy już II etap inwestycji, przewidujący 300 mieszkań. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą zamieszkać w gminie Boguchwała, w pięknym i spokojnym otoczeniu na osiedlu Gaj – powiedział Wiesław Kąkol.

Gmina Boguchwała leży niedaleko Rzeszowa i budowanej drogi ekspresowej S 19 i powoli staje się sypialnią dla stolicy Podkarpacia. Boguchwała przyciąga też mieszkańców innych okolicznych gmin.

Burmistrz Kąkol zachwala gminę, mówi, że jest ona dobrym miejscem do życia. Ma infrastrukturę drogową i usługową, ma miejsca żłobkowe i przedszkolne oraz dobrej jakości oświatę, ofertę kulturalną i sportową. W planie jest budowa terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem i dużej hali sportowej.

– Nasza strefa ekonomiczna rozwija się. Mamy nadzieję, że część osób, które zamieszka w SIM-ie, będzie miała pracę na terenie gminy – dodaje burmistrz.

W programie SIM w Boguchwale są preferowane rodziny z dziećmi i osoby starsze. Mieszkania mogą też nabyć osoby, które dopiero planują założenie rodziny.

– Zapisy na I etap już się skończyły. Ale okazuje się, że nie wszystkie osoby podpisały umowy i będzie nabór uzupełniający. Zostało jeszcze kilkadziesiąt mieszkań. Zapisy na kolejne dwa etapy zaczną się w przyszłym roku. Można zgłaszać się do SIM w Boguchwale lub do urzędu Gminy – wyjaśnia burmistrz Boguchwały.

Boguchwała liczy już 21 856 mieszkańców i w ciągu ostatnich lat odnotowała ich wzrost o 6,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boguchwała buduje bloki na 225 mieszkań. Zapisy wciąż trwają [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto