Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne ogrzewanie w Rzeszowie: jak unikać zagrożenia czadem

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
Norbert Jackowicz
Czad, czyli tlenek węgla, to niewidzialne, bezwonne i niezwykle niebezpieczne zagrożenie, które może pojawić się wszędzie, gdzie stosowane są źródła spalania, takie jak piece gazowe, kuchenki czy kominki. Co roku, niestety, dochodzi do wielu przypadków zatrucia czadem w Rzeszowie i innych miastach, co może skończyć się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak uniknąć tego rodzaju zagrożenia. Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci ochronić siebie i swoją rodzinę przed czadem.

Instaluj czujniki tlenku węgla.

Czujniki tlenku węgla (CO) są pierwszą linią obrony przed zagrożeniem czadem. Kupując czujnik, należy zwrócić uwagę na sposób jego zasilania. Obecnie najpopularniejsze są czujniki zasilane baterią, co jest wygodnym rozwiązaniem. Zasilanie bateryjne umożliwia łatwy montaż w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu i zapewnia ochronę nawet w przypadku przerw w dostawie prądu. Na rynku dostępne są również czujniki zasilane wbudowaną baterią, która nie wymaga wymiany ani ładowania przez całe 10 lat eksploatacji. Mimo wyższej ceny, niskie koszty eksploatacji rekompensują tę inwestycję, ponieważ nie trzeba kupować nowych baterii i jednocześnie dba się o środowisko.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czujnika CO?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy czujnik posiada oznaczenie znakiem budowlanym B. Zgodnie z nowymi przepisami, w pomieszczeniach mieszkalnych można montować tylko czujniki tlenku węgla oznaczone znakiem budowlanym B, spełniające normę PN-EN 50291-1:2018-06. Dlatego wybierając czujnik, należy wybierać produkty, które przeszły pozytywnie proces krajowej oceny i weryfikacji zgodności z wymaganiami polskiej normy PN-EN 50291-1:2018-06 przeprowadzonej przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy im. Józefa Tuliszkowskiego (CNBOP-PIB), jednostkę uprawnioną do wykonywania takich badań. Czujniki te są oznaczone znakiem budowlanym B na obudowie oraz w dokumentacji dołączonej do urządzenia. Czujników bez takiego oznaczenia nie powinno się kupować.

W jakich pomieszczeniach powinien być zamontowany czujnik CO?

Czujnik tlenku węgla powinien być zamontowany w każdym pomieszczeniu, gdzie znajdują się urządzenia emitujące spaliny. Dodatkowe czujniki powinny być zainstalowane w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, takich jak salon, pokój dzienny i wszystkie sypialnie. Szczególnie zalecane jest to, gdy osoby przebywające w tych pomieszczeniach, ze względu na ich położenie, mogą nie usłyszeć alarmu wyzwanego przez czujnik z innego miejsca budynku.

Na jakiej wysokości montować czujniki tlenku węgla?

Wytyczne dotyczące montażu czujników tlenku węgla zależą od tego, czy w pomieszczeniu znajduje się potencjalne źródło tlenku węgla czy nie.

Pomieszczenia z urządzeniem spalającym paliwo:

Montaż na ścianie: od 1 do 3 metrów od urządzenia, powyżej górnej krawędzi drzwi i okien, blisko sufitu, ale nie bliżej niż 150 mm.

Pomieszczenia bez urządzenia spalającego paliwo:

Sypialnie: na szafce nocnej lub na ścianie na wysokości około 1 metra od podłogi.

Korytarze: na ścianie na wysokości około 1,5 - 1,7 metra od podłogi.

Należy unikać montażu czujników CO w pobliżu okien, drzwi, klimatyzatorów, wentylatorów sufitowych oraz innych urządzeń, które mogą zakłócać cyrkulację powietrza lub zanieczyszczać czujnik.

Regularnie serwisuj urządzenia spalające paliwa.

Urządzenia takie jak piece gazowe, kuchenki gazowe czy kotły wymagają regularnej konserwacji i przeglądów. Skorzystaj z usług wykwalifikowanego serwisanta, który sprawdzi, czy urządzenia działają prawidłowo, czy nie ma wycieków czy uszkodzeń, które mogą prowadzić do emisji czadu.

Nie blokuj kratek wentylacyjnych.

Kratki wentylacyjne w domu pozwalają na cyrkulację powietrza i zapewniają dostęp do tlenu. Upewnij się, że nie są zasłaniane meblami czy innymi przedmiotami, które mogą utrudniać przepływ powietrza. Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, na przykład przykładając kartkę papieru do kratki wentylacyjnej (jeśli nic nie przeszkadza w wentylacji, kartka powinna przylegać do kratki).

Odpowiednia wentylacja.

Zapewnij prawidłową wentylację w pomieszczeniach, w których używasz urządzeń spalających paliwa. Otwieraj okna, korzystaj z nawiewników, a jeśli jest to możliwe, zainstaluj mechaniczną wentylację. Staraj się także nie zamykać okien na stałe, nawet w okresie zimowym, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Zadbaj o przewody kominowe i wentylacyjne.

Regularnie przeglądaj i czyść przewody kominowe i wentylacyjne. Usuwanie zanieczyszczeń i obstrukcji pomoże utrzymać prawidłową cyrkulację powietrza i uniknąć problemów z emisją czadu.

Wyłącz urządzenia przed snem.

Upewnij się, że wszystkie urządzenia spalające paliwa są wyłączone przed pójściem spać. Długotrwała praca urządzeń w niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach może prowadzić do emisji czadu.

Reaguj na objawy zatrucia czadem.

Przy dużej koncentracji CO, śmiertelne zatrucie może wystąpić w ciągu kilku minut. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś w rodzinie objawy zatrucia czadem, takie jak ból głowy, nudności, senność czy zawroty głowy, natychmiast przewietrz pomieszczenie, opuść je i wezwij pomoc medyczną oraz straż pożarną.

Ochrona przed zagrożeniem czadem jest kwestią życia i śmierci. Dlatego warto stosować się do tych podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnie tragicznych sytuacji. Zaplanuj działania prewencyjne już dziś i zabezpiecz siebie i swoją rodzinę przed tym niewidzialnym, ale groźnym wrogiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto