Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwentka WSIiZ stworzyła aplikację „Komunikuję się". Z myślą o osobach niepełnosprawnych

opr. BT
Aplikacja została zaprojektowana w oparciu o zasady WCAG 2.1 oraz odpasowaniem kolorystycznym do osób z zaburzeniami widzenia barw takich jak: deuteranopia, protanopia, trianopia – mówi Weronika Górska, twórczyni aplikacji.
Aplikacja została zaprojektowana w oparciu o zasady WCAG 2.1 oraz odpasowaniem kolorystycznym do osób z zaburzeniami widzenia barw takich jak: deuteranopia, protanopia, trianopia – mówi Weronika Górska, twórczyni aplikacji. mat. prasowe WSIiZ
Weronika Górska, absolwentka studiów I stopnia na kierunku informatyka WSIiZ, podczas inżynierskiej pracy dyplomowej stworzyła aplikację „Komunikuję się”.

Aplikacja zapewni osobom z niepełnosprawnością w zakresie werbalnego porozumiewania się możliwość komunikacji bez pomocy osób trzecich. Aplikacja „Komunikuję się” może być przede wszystkim swoistą protezą mowy dla osób z problemami komunikacyjnymi. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć pełniejsze życie, wolne od barier i ograniczeń. Aplikacja może zostać również wykorzystana w rehabilitacji i terapii osób z zaburzeniami mowy.

Projekt został zrealizowany przez Weronikę Górską w ramach inżynierskiej pracy dyplomowej, której promotorem była dr inż. Teresa Mroczek, opiekunka kierunku informatyka, Zastępca kierownika Katedry Sztucznej Inteligencji.

- W mojej ocenie programista/twórca odnosi sukces wtedy, gdy rozwiązanie/pomysł wpływa pozytywnie na otoczenie, a co za tym idzie polepsza jakość życia innych osób. Takim sukcesem może pochwalić się Pani Weronika. Interdyscyplinarne podejście do komunikacji alternatywnej przyniosło wymierne efekty w postaci rozwiązania, które otwiera przed osobami z niepełnosprawnościami nowy wymiar dialogu z otoczeniem - wyjaśnia dr inż. Teresa Mroczek. - Kształcimy praktycznie! – to nie slogan, to się dzieje naprawdę. Mierzalnym dowodem są aplikacje naszych dyplomantów dedykowane dla społeczeństwa, o których jest coraz głośniej - dodaje.

Główną funkcją aplikacji jest możliwość wyboru piktogramów oraz ułożenia z nich pełnych zdań, które zostaną przeczytane przez syntezator mowy. W swoim rozwiązaniu studentka zastosowała technologię eye tracking, pozwalająca na rejestrowanie ruchów gałek ocznych i interpretowanie ich jako intencji użytkownika. To bardzo precyzyjna i szybka, a jednocześnie wygodna i nieobciążająca metoda komunikacji. Eyetracking pozwala na komunikację bez konieczności trzymania lub obsługiwania jakiegokolwiek sprzętu, co jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą mieć trudności z obsługą różnych przedmiotów. Kompleksowe rozwiązanie złożone z aplikacji „Komunikuję się” oraz modułu HMI komunikującego się pomiędzy eyetrackerem a aplikacją, pozwoli zapewnić osobom z niepełnosprawnościami życie wolne od barier i ograniczeń.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto