Zawody w paralotniowej celności lądowania. Kto je wygrał? (FOTO)

opr. Beata Terczyńska
Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane zostały zawody w paralotniowej celności lądowania BEZMIECHOWA PGA OPEN 2022. Zmagania polegały na precyzyjnym podejściu do lądowania na paralotni i lądowaniu w wyznaczonym kole o średnicy 5 m.

W zawodach startowało 20 pilotów z pięciu krajów, m.in. z Polski, Węgier, Czech, Rumuni i Estonii. Były one rozgrywane w klasie FAI 2. Każdy z uczestników musiał posiadać ważne świadectwo kwalifikacji pilota paralotni umożliwiające wykonywanie lotów swobodnych, potwierdzenie odbycia przeszkolenia do startów za wyciągarką (popularnie zwane „H”), licencję sportową FAI*, ubezpieczenie OC i NNW obejmujące loty paralotniowe i start w zawodach, komplet sprawnego sprzętu paralotniowego (paralotnię z certyfikatem EN), badania lekarskie, wyczep do holowania, radiostację 2 m.

Najlepsi zawodnicy lądowali w tzw. centrze, na którym umieszczony był pad pomiarowy o średnicy 32 cm. Wynik ]zawodów podawany był w centymetrach. Najlepszy zawodnik uzyskał łącznie w sześciu rundach wynik 30 cm.

W klasyfikacji open 1. miejsce zajął Sándor Kaszás (Węgry), 2. miejsce zdobyła Marketa Tomaskova (Czechy), a 3. miejsce Sergei Usanov (Estonia). W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Marketa Tomaskova (Czechy), na 2. miejscu uplasowała się Sunita Thapa (Polska), 3. miejsce zajęła Elena Brosu (Rumunia).

Zwycięzcami w klasyfikacji drużynowej został Best Team (Marketa Tomaskova, Sándor Kaszás, Sergei Usanov, Ferenc Szilacti), 2. miejsce zajął Team Poland (Paweł Grzybowski, Michał Janowski, Rafał Reinert, Jakub Bączkowski), a 3. miejsce przypadło Krosno Team (Krystian Wajs, Sunita Thapa, Tomasz Pudło, Joanna Reinert).