Zawody przyszłości — oto zawody, których przedstawiciele w najbliższych latach nie powinni martwić się o zatrudnienie

Materiał informacyjny GoWork.pl
Zawody przyszłości to nie tylko profesje związane z tym, co o nadchodzącym rynku zatrudnienia może powiedzieć nam sama wyobraźnia. To również nie tylko stanowiska czekające w branży informatycznej czy nowych technologii. Kogo już dziś możemy nazwać pracownikiem z przyszłością?

Czym są zawody przyszłości i gdzie ich szukać?

Hasło “zawody przyszłości” kojarzy się nam najczęściej z wymyślnymi, zupełnie nowymi profesjami, związanymi z kosmosem, robotami czy science fiction. Jednak przyszłościowe profesje to również takie, dla których w ciągu najbliższych kilku lat, zdaniem ekspertów, po prostu nie zabraknie ofert pracy.

Zawody przyszłości są m.in. związane z rozwojem poszczególnych branż, a tym samym także ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników. Dostarczą również wielu możliwości rozwoju. Jakie są, zatem najbardziej przyziemne zawody przyszłości w Polsce? Które kierunki kariery warto obierać, by nie martwić się o liczbę dostępnych wakatów?

Z trendami, które już dziś widać w ofertach pracy, można się zapoznać w serwisie GoWork.pl. Strona udostępnia ogłoszenia z Rzeszowa i innych części kraju. Jej baza doskonale pokaże, jakie zawody już teraz wiążą się z największą ilością dostępnych propozycji współpracy.

Praca za kierownicą ma przyszłość?

Poza samymi ogłoszeniami także prognozy badania “Barometru Zawodów”, które monitoruje lokalne rynki pracy, pokazują, że w skali ogólnokrajowej przyszłe lata przyniosą wiele ofert pracy kierowanych do kandydatów związanych z branżą transportową.

Pomimo kryzysu ekonomicznego jest to jeden z sektorów naszej gospodarki, notujących nieustanny rozwój. Zawodem przyszłości okazuje się być zawód kierowcy ciężarówki i autobusu oraz zawód magazyniera.

Na brak możliwości zawodowych nie będą musieli martwić się zwłaszcza kandydaci posiadający konkretne uprawnienia (np. na przewóz materiałów niebezpiecznych) oraz gotowi do odbywania długich tras międzynarodowych. W przypadku pracowników magazynu najbardziej cenioną kompetencją jest uprawnienie do poruszania się wózkiem widłowym.

Kariera w ośrodkach zdrowia

Zawodami przyszłości są w Polsce zdecydowanie także profesje medyczne i okołomedyczne.

Ma to związek m.in. z wyraźnym starzeniem się społeczeństwa i wzrostem zapotrzebowania na usługi tej branży, migracjami zarobkowymi dostępnych kadr, brakiem zastępowalności pokoleniowej, a także zniechęceniem części potencjalnych kandydatów do wybierania kształcenia w branży medycznej i okołomedycznej.

O dostępność miejsc pracy w najbliższych latach nie muszą martwić się zwłaszcza:

  • fizjoterapeuci i masażyści,
  • lekarze,
  • opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych,
  • pielęgniarki i położne,
  • psycholodzy i psychoterapeuci.

Solidny fachowiec techniczny zawsze znajdzie pracę

Głęboki deficyt pracowników wciąż dotyczy również samodzielnych i doświadczonych fachowców technicznych, którzy mogą wykazać się posiadaniem wymaganych uprawnień, jak i szeroką wiedzą.

Tak zwana “złota rączka” to zawód przyszłości m.in. w branży ogólnobudowlanej, przemysłowej, przetwórczej i produkcyjnej, samochodowej, naprawczej czy odnawialnych źródeł energii.

Zawód przyszłości czeka w szkole

Zawodem przyszłości jest także profesja nauczyciela. Mnóstwo szkół, jak i innych placówek oświatowo-wychowawczych z całego kraju już dziś zgłasza problemy ze skompletowaniem kadr.

Pomimo stale malejącej liczby urodzeń dobry pedagog jest i wciąż będzie niezwykle poszukiwany, a także ceniony. Ma to związek m.in. z obniżeniem jakości nauczania i innymi zawirowaniami, które w dziedzinie edukacji przyniosła pandemia COVID-19.

Grono potencjalnych nauczycieli rezygnuje z podejmowania pracy w zawodzie m.in. z powodu braku poszanowania dla tej profesji w społeczeństwie czy też przekonania o niskich zarobkach. Dlatego również sam deficyt osób chętnych do pracy w roli nauczyciela stwarza wiele dostępnych miejsc pracy.

Jaki zawód przyszłości związany jest z pracą biurową?

Kolejną grupą zawodową, o której wspominają prognozy badania “Barometru Zawodów” są samodzielni księgowi i inni pracownicy ds. księgowości i rachunkowości. Ich deficyt utrzymuje się w całym kraju i obecne trendy pokazują, że sytuacja ta nie zmieni się co najmniej w przeciągu kilku najbliższych lat.

Zawód księgowego jest bardzo odpowiedzialny, a także stosunkowo ciężki do zdobycia. Od kandydatów wymaga się doskonałej, praktycznej znajomości skomplikowanych przepisów, które na dodatek ciągle się zmieniają.

Warto również obsługiwać specjalistyczne programy księgowe oraz bardzo dobrze władać językiem angielskim. Najlepsi pracownicy często legitymują się ukończeniem kierunkowych studiów wyższych oraz pokaźnym doświadczeniem.

Niemniej na księgowego, który przebrnie przez stosunkowo mozolną drogę zdobywania zawodu, będzie gotowy dźwigać związaną z nim odpowiedzialność za sprawy finansowe firmy oraz pogodzi się z koniecznością ciągłego poszerzania swoich kompetencji, czeka i wciąż będzie czekało naprawdę dużo ofert stabilnego zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto