Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Przemyślu

red.
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
W Przemyślu miał stanąć drugi Krasiczyn. Początkiem wielkich planów rodu Krasickich było nowe skrzydło mieszkalne i dwie baszty zwieńczone arkadowymi attykami. Inwestycja prowadzona w pierwszej połowie XVII wieku zatrzymała się na krużgankach.

Rezydencja królewskich starostów stanęła w tym miejscu na dobre. Nie pomogła nawet sejmowa komisja, której zadaniem było czuwanie nad poprawą walorów obronnych zamku. Późniejsze prace, prowadzone tutaj m.in. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, ówczesnego starostę i przyszłego króla, sprowadzały się przede wszystkim do remontowania tego, co popadło w ruinę. Ostatni wielki remont miał miejsce w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

Murowana budowla obronna na wzgórzu położonym na prawym brzegu Sanu istniała już we wczesnym średniowieczu, kiedy konflikty zbrojne o Przemyśl toczyli władcy Polski, Rusi i Węgier. Na jej zgliszczach Kazimierz Wielki wzniósł w drugiej połowie XIV wieku zamek gotycki. Warownia zniszczona przez Wołochów w 1498 r., została odbudowana w latach 1514-1553 jako fortalicja bastejowa przez ówczesnego starostę przemyskiego Piotra Kmitę. Czasy starosty Marcina Krasickiego, zauroczonego niezwykłością form architektonicznych pobliskiego Krasiczyna nastały kilkadziesiąt lat później.

Gospodarzem zabytkowego obiektu jest dziś Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. O turystach się tu nie zapomina. Czekają na nas wystawy przybliżające dzieje zamku i Przemyśla, a także tradycje Towarzystwa Dramatycznego „Frederum”, które ma tutaj swoją siedzibę od 1885 r. W lapidarium zobaczyć możemy fragmenty przedromańskich budowli sakralnych z X i XI wieku, odsłoniętych podczas badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu dawnego zamku kazimierzowskiego. Obowiązkowym punktem programu zwiedzania jest wejście na taras widokowy baszty północno-wschodniej, z której podziwiać będziemy panoramę miasta.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, 37-700 Przemyśl, Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, tel. 16 678 50 61, e-mail: [email protected]. Zamek zwiedzać można codziennie w godz. 10.00-18.00. Bilety: normalny - 3 PLN, ulgowy - 1,50 PLN (wstęp na basztę, do lapidarium i galerii).

Zobacz:**zamek Kamieniec w Odrzykoniu**

10 najatrakcyjniejszych Waszym zdaniem zamków i pałaców na Podkarpaciu - wyniki głosowania

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto