MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Dom Kultury zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie "Fredro - jakiego nie znacie"

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Zaproszenie do udziału w konkursie "Fredro - jakiego nie znacie"
Zaproszenie do udziału w konkursie "Fredro - jakiego nie znacie" WDK
Konkurs "Fredro - jakiego nie znacie" , który organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w klasach V, VI, VII szkoły podstawowej z całego województwa podkarpackiego. Prace można przesyłać do 16 czerwca 2024 roku. Jakie inne warunki należy spełnić, by wziąć w nim udział?

Kto może wziąć udział w Konkursie?

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje wojewódzki konkurs "Fredro - jakiego nie znacie", który skierowany jest do dzieci i ich opiekunów artystycznych. Konkurs obejmuje uczniów szkół podstawowych w klasach V, VI, VII szkoły podstawowej.

W Konkursie mogą wziąć udział uczniowie z całego województwa podkarpackiego.

Idea Konkursu

Głównym i przewodnim celem realizacji zadania jest zetknięcie uczniów z językiem polskim, którym w swej twórczości posługiwał się Aleksander Fredro oraz zwrócenie uwagi na przemiany jakie zachodzą wraz z ewolucją i zmianami językowymi na przestrzeni lat i wyciągnięcie wniosków z tego procesu.

Zadanie ma także zwiększyć kompetencje językowe młodzieży, wzbudzić kreatywność w posługiwaniu się ojczystym językiem poprzez poszukiwania w utworach Fredry inspiracji do stworzenia własnych krótkich form jakimi są limeryki i fraszki oraz w większych utworach na potrzeby realizacji zadania konkursowego, młodzi ludzie dogłębniej poznają swobodny, finezyjny i kreatywny sposób w jaki poeta tworzył.

Zadanie konkursowe

Konkurs przewiduje dwie kategorie:

  • Fraszki i limeryki – zadaniem uczestników będzie napisanie własnych limeryków i fraszek inspirowanych tymi krótkimi formami autorstwa Aleksandra Fredry, każda szkoła może przesłać po dwie prace z danej kategorii
  • Akcja trawestacja - uczestnicy będą mieli za zadanie stworzenie trawestacji poematów lub fragmentów dłuższych dzieł Aleksandra Fredry, przełożyć je na język współczesny, język młodzieżowy - maksymalnie 30 wersów.

Każda szkoła może przesłać maksymalnie po dwie prace z danej kategorii na adres: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie ul. S. Okrzei 7, 35-002 Rzeszów do 16 czerwca br.

Spośród nadesłanych prac, powołana przez Dyrektora WDK w Rzeszowie Komisja konkursowa wyłoni laureatów. odbędzie się w Rzeszowie r.Gala finałowa 19 września 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury.
Podczas finału odbędzie się panel dyskusyjny o przemianach w języku polskim oraz dekoracja laureatów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Alka Berkowicza z zespołem w repertuarze do słów Aleksandra Fredry. Jeden spośród prezentowanych na scenie utworów zostanie specjalnie przygotowany na podstawie tekstów finalistów kategorii „akcja trawestacja” - czytamy w regulaminie Konkursu.

Ponadto teksty finalistów zostaną wydane w broszurze/tomiku, który będzie materialnym efektami pamiątką z realizacji konkursu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji konkursowych tekstów.

Regulamin oraz karta zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej WDK w Rzeszowie.

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udzielają:

  • Krystian Szczepański tel: 17 853 52 57 wew. 39.
  • Mateusz Witczuk tel: 17 853 52 57 wew. 37.
  • Edyta Gazda-Łuksa tel: 17 863 52 57 wew. 50.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto