Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie powstaje mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Zostanie odsłonięty początkiem września [ZDJĘCIA]

bb
Początkiem września w Rzeszowie ma zostać odsłonięty mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Powstaje z inicjatywy Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. 

Irena Sendlerowa to polska działaczka społeczna. Podczas niemieckiej okupacji, ryzykując własne życie, ocaliła ok. 2500 żydowskich dzieci. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką. W tym roku przypadła 10. rocznica jej śmierci. 

Teraz na jej cześć, na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18A w Rzeszowie, powstaje mural. Jego inicjatorem jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.  Jak mówi dyrektor Muzeum dr Anna Stróż, „murale inspirowane życiem i działalnością tej najbardziej rozpoznawalnej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata powstają ostatnio w całej Polsce, w związku z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej, uchwalonym przez Sejm RP”.

Autorem projektu graficznego jest muralista Mateusz Kołek, wykonawcą natomiast Kamil Kuzko – wykładowca krakowskiej ASP. 

Przyjęcie muralu jako formy upamiętnienia wynika z przekonania Muzeum, że o historii i jej bohaterach należy mówić wielowątkowo, stosując różnorodną formę przekazu skierowanego do jak najszerszego grona odbiorców. Przekazu, który nie ogranicza się do przestrzeni muzealnej, lecz wykracza poza nią, każdorazowo dostosowując środki wyrazu do miejsca i okoliczności - twierdzi Anna Stróż. 

Odsłonięcie muralu ma odbyć się w pierwszym tygodniu września. Podczas uroczystości obecna będzie m.in. córka Ireny Sendlerowej - Janina Zgrzembska. W programie także projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej” i rozmowa z jego reżyserem Andrzejem Wolfem. 

Kamil Kuzko realizuje w Rzeszowie mural poświęcony twórczości Freda Zinnemanna
Początkiem września w Rzeszowie ma zostać odsłonięty mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Powstaje z inicjatywy Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Irena Sendlerowa to polska działaczka społeczna. Podczas niemieckiej okupacji, ryzykując własne życie, ocaliła ok. 2500 żydowskich dzieci. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką. W tym roku przypadła 10. rocznica jej śmierci. Teraz na jej cześć, na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18A w Rzeszowie, powstaje mural. Jego inicjatorem jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jak mówi dyrektor Muzeum dr Anna Stróż, „murale inspirowane życiem i działalnością tej najbardziej rozpoznawalnej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata powstają ostatnio w całej Polsce, w związku z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej, uchwalonym przez Sejm RP”. Autorem projektu graficznego jest muralista Mateusz Kołek, wykonawcą natomiast Kamil Kuzko – wykładowca krakowskiej ASP. Przyjęcie muralu jako formy upamiętnienia wynika z przekonania Muzeum, że o historii i jej bohaterach należy mówić wielowątkowo, stosując różnorodną formę przekazu skierowanego do jak najszerszego grona odbiorców. Przekazu, który nie ogranicza się do przestrzeni muzealnej, lecz wykracza poza nią, każdorazowo dostosowując środki wyrazu do miejsca i okoliczności - twierdzi Anna Stróż. Odsłonięcie muralu ma odbyć się w pierwszym tygodniu września. Podczas uroczystości obecna będzie m.in. córka Ireny Sendlerowej - Janina Zgrzembska. W programie także projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej” i rozmowa z jego reżyserem Andrzejem Wolfem. Kamil Kuzko realizuje w Rzeszowie mural poświęcony twórczości Freda Zinnemanna Krzysztof Kapica
Początkiem września w Rzeszowie ma zostać odsłonięty mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Powstaje z inicjatywy Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto