Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jasionce wystartowała budowa najnowocześniejszej bazy obsługi technicznej samolotów w Polsce [WIDEO, ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
Wideo
od 16 lat
W czwartek na terenie sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów - Jasionka wbite zostały symboliczne łopaty pod budowę największej inwestycji w historii spółki LOTAMS. Wartej aż 216 mln zł. Będzie to najnowocześniejsza baza obsługi technicznej samolotów w Polsce. Pierwsze maszyny mają zostać przyjęte do obsługi w 2025 roku.

Już kilka lat temu pisaliśmy o przygotowaniach do tej inwestycji, która w czwartek została oficjalnie zainaugurowana. Będzie ona jedną z największych prowadzonych w Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu.

Projekt zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni niemal 13 tys. m kw., płyty przedhangarowej i budynku - zaplecza warsztatowo - techniczno - socjalno - biurowego na terenie lotniska. Hangar będzie miał dwa sloty do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich Boeingów 787 PLL LOT (Dreamlinerów).

- Jasionka na Podkarpaciu to dziś jedno z najważniejszych miejsc branży lotniczej na mapie Europy - podkreślał Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych dodając, że stworzenie tu bazy obsługi technicznej samolotów to bardzo ważna wiadomość zarówno dla sektora lotniczego w Polsce, jak i dla całej polskiej gospodarki i bezpieczeństwa militarnego kraju. - Jestem przekonany, że z tej bazy będą korzystały dynamicznie rozwijające się Polskie Linie Lotnicze LOT, ale przyciągnie ona też z pewnością inne linie lotnicze. Choćby te, które ze swoimi dużymi samolotami muszą udawać się do Chin czy Zatoki Perskiej. Podkarpacie zyskuje kolejną potężną, bardzo ważną, strategiczną inwestycję. A pamiętamy, że tu w branży lotniczej ulokowały swoje oddziały największe firmy lotnicze na świecie. 35 tysięcy osób pracuje w tej branży w tej części Polski. 3,5 miliarda dolarów to są przychody roczne firm Doliny Lotniczej.

Zaznaczył także, że baza LOTAMS to przyszłość dla wielu inżynierów i specjalistów. Dbając o przyszłe kadry firma podjęła już współpracę z Politechniką Rzeszowską i ze szkołami technicznymi z regionu. Od połowy 2025 r. pracę w nowej bazie rozpocznie 350 osób, z czego znaczną część będą stanowić mechanicy lotniczy.

- Trzymam kciuki za to, aby za dwa lata pierwszy samolot mógł być serwisowany w nowoczesnym hangarze - dodał wiceminister.

Planowy termin ukończenia inwestycji to 21 miesięcy (od momentu rozpoczęcia prac budowlanych).

Władysław Ortyl, marszałek województwa mówił, że decyzja o budowie bazy w Jasionce rodziła się przez kilka lat.

- Podejmowaliśmy tę decyzję w momencie, kiedy nie znaliśmy tych okoliczności, w których dziś się znajdujemy. Nikt nie mówił o tym, jakie znaczenie będzie miał nasz port lotniczy, choć wszyscy czuliśmy jego potencjał.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki zwracała uwagę, że ok. 80 procent produkcji przemysłu lotniczego w Polsce lokowanej jest na Podkarpaciu i na pewno stworzenie bazy serwisowej jest dopełnieniem wyboru branży lotniczej jako wiodącej dla naszego regionu.

- Trzeba spoglądać na nasz region jako ten o dużym potencjale, który stanowi pewnego rodzaju bramę na wschód i środek Europy.

Poseł Krzysztof Sobolewski zaznaczył, że Podkarpacie to miejsce, gdzie potrafimy dobrze wykorzystać stwarzane w ostatnich 8 latach szanse.

- To jest dobry czas dla Podkarpacia.

Z kolei Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka akcentował:

- Baza LOTAMS jest dla naszego lotniska inwestycją strategiczną, która wzmacnia naszą pozycję na rynku lotniczym ale też daje szansę na dywersyfikację źródeł przychodu spółki, co również jest dla nas niezwykle ważne.

- Ta inwestycja jest takim moim oczkiem w głowie - przyznała Aleksandra Juda, prezes spółki LOTAMS, która jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej. - Dziś ogromnie się cieszę, że nigdy nie spadła na drugi plan i zawsze byliśmy pewni, że będziemy i chcemy ją realizować. Ogromnie się cieszę z lokalizacji w Jasionce, bo to Dolina Lotnicza, świetny poziom szkolnictwa technicznego, bardzo dobre warunki współpracy.

Przypomniała, że 8 września podpisali umowę z generalnym wykonawcą, czyli konsorcjum, w skład którego wchodzi Polimex Mostostal i Polimex Infrastruktura.

- Powierzenie nam budowy jednej z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów w Europie to dla nas wielki honor i dowód na to, że polscy inżynierowie z polskich firm mogą i spełniają najwyższe światowe standardy jakości. Uroczystość wbicia symbolicznej pierwszej łopaty rozpoczyna ten, jakże ważny dla europejskiego rynku lotniczego, projekt. Dołożymy wszelkich starań, by rozpoczęta dziś budowa była sztandarową inwestycją i dumą dla nas wszystkich – przyznaje Krzysztof Figat, prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A.

Wartość inwestycji szacowana jest na 216 mln zł.

LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej. Spółka oferuje pełen zakres obsługi technicznej na poziomie obsługi bazowej, liniowej, warsztatowej, jak również malowania i estetyki. Spółka działa jako podmiot niezależny od 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Jasionce wystartowała budowa najnowocześniejszej bazy obsługi technicznej samolotów w Polsce [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto