Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Finansów zapowiedział w Rzeszowie odrodzenie finansowe samorządów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Luiza Lizut
Luiza Lizut
Wideo
od 12 lat
Minister Finansów Andrzej Domański podczas piątkowej wizyty w Rzeszowie mówił o pracach nad reformą finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Opracowane wspólnie z samorządowcami przepisy mają sprawić, że finanse gmin i miast będą przewidywalne, stabilne i wzmocnione.

Ministra na rzeszowskim Rynku powitał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, twierdząc, że to pierwsza w historii miasta wizyta urzędującego ministra finansów.

- Wizyta w Rzeszowie ministra finansów ma dla miasta ma historyczny wydźwięk. Traktujemy ją w sposób symboliczny, jako wyraźny sygnał dla mieszkańców naszego regionu i miasta, że oto obecny rząd bardzo wyraźnie wyciąga rękę do samorządów. Podnosi nas z bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przez ostatnie 8 lat takie miasta jak Rzeszów straciły 40 proc. swoich dochodów, to jest tragedia dla naszych mieszkańców. Ta tragedia zakończyła się na szczęście 15 października – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

Oprócz ministra finansów obecni na konferencji byli posłanka Joanna Frydrych, posłowia Zdzisław Gawlik oraz Marek Rząsa, oraz Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas – Hul oraz kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Rady Miasta Rzeszowa.

Wyrównanie strat

Następnie głos zabrała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas–Hul, która poinformowała, że według szacunków w latach 2021 - 2023 przez zmiany systemu podatkowego samorządy straciły z tytułu udziału w samym podatku PIT ponad 42 mld zł, a najbardziej zmiany dotknęły miasta na prawach powiatu takie jak Rzeszów, którym przepadło ponad 12 mld zł.

- Od 13 grudnia, 2023 kiedy został zaprzysiężony nowy rząd, staramy się nadrabiać te straty i wyrównywać te środki samorządom, które bardzo straciły z tego powodu. W samym obszarze polityki społecznej dla miasta Rzeszowa w budżecie wojewody jest kwota ponad 83 mln złotych – mówiła Teresa Kubas–Hul, zapowiadając, że pieniędzy będzie jeszcze więcej.

Wojewoda zachęcała również na oddanie głosu w wyborach prezydenckich na Konrada Fijołka.

Finansowa niezależność

Następnie głos zabrał Minister Finansów Andrzej Domański, który mówił o szczegółach reformy finansowania samorządów.

- Polski ład zdewastował finanse polskich samorządów, które znajdują się w stanie bardzo złym. Chcemy, aby finanse samorządów nie były uzależnione od decyzji polityków w Warszawie. Reforma będzie opracowana wspólnie z samorządowcami, a nie obok nich - mówił Andrzej Domański.

- Reforma, nad którą pracujemy, sprawi, że finanse samorządów będą stabilne i przewidywalne, oparte na lokalnej bazie podatkowej podatków PIT, CIT, ale niewarunkowane samymi stawkami tychże podatków. (…). Myślę, że to bardzo istotne, aby ta reforma była całościowa – dodał minister Domański.

Minister podkreślił, że bardzo ważne jest, aby samorządy miały pewność co do swoich dochodów i mogły planować swoje inwestycje na przyszłość. Jednakże, aby naprawdę skorzystać z potencjału rozwojowego, jakim są unijne środki, potrzeba odpowiedzialnych i sprawdzonych liderów w samorządach zachęcając do poparcia kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Finansów zapowiedział w Rzeszowie odrodzenie finansowe samorządów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto