Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W czwartek uroczyste otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Zaplanowano trzy dni ciekawych wydarzeń

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Inauguracja Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz to trzy dni ciekawych wydarzeń. Będą pokazy, warsztaty, występy, wykłady, spektakle, możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Wśród gości m.in. Wiktor Niedzicki, autor programu Laboratorium, popularyzator nauki.

- Dobrze zagospodarowaliśmy kwotę ponad 94 mln zł przeznaczając ją na Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz - podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślał Władysław Ortyl, marszałek województwa. - Inwestycja przebiegła bardzo sprawnie, bez żadnych perturbacji. Centrum usytuowane jest w znakomitym miejscu, które pokazuje, jak ma się rozwijać gospodarka i komunikacja, bo w pobliżu jest autostrada, droga ekspresowa.

W czwartek uroczyste otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Zaplanowano trzy dni ciekawych wydarzeń
Mateusz Romankiewicz/BPUM

Nowoczesny obiekt o ciekawej bryle mieści się nieopodal G2A Arena i lotniska.

Otwarcie "Łukasiewicza" już w czwartek, natomiast tak naprawdę szykują się 3 dni różnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i pasjonatów nauką. Będą pokazy, warsztaty, występy, wykłady, spektakle.

Pierwszego dnia, w czwartek 15 grudnia, będzie oficjalne otwarcie połączone z wręczeniem wyróżnień dla osób, które szczególnie zaangażowały się w promowanie postaci Ignacego Łukasiewicza w 2022 r., który jest własnie rokiem Łukasiewicza.

Na zakończenie tego dnia zaplanowany jest wyjątkowy koncert: „Sounds of Carpathia” inspirowany twórczością Stanisława Lema.

- Podczas koncertu usłyszymy także dźwięki z kosmosu, nagrane przez NASA odgłosy, jakie generują poszczególne planety naszego Układu Słonecznego - mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej

A tutaj program na 16-17 grudnia:

16 grudnia 2022 r. - Warsztaty naukowe w Wojewódzkim Domu Kultury
9:00 - Wykład „Dzieje polskich uczonych cz.1” – Wiktor Niedzicki
10:00 - Pokaz „The Rubber duck show" – Heweliusze Nauki
11:00 - Występ „Muzyka + Matematyka" – Instytut Rozwoju Wyobraźni
12:00 - Wykład „Historia brudu" – Wiktor Niedzicki
13:00 - Pokaz „The Rubber duck show" – Heweliusze Nauki
14:00 - Występ „Muzyka + Matematyka" – Instytut Rozwoju Wyobraźni
18:00 - Spektakl „HaDwa-O!" – Instytut Rozwoju Wyobraźni

09:00 – 15.00 - Warsztaty robotyczne – Naukowy Zawrót Głowy
09:00 – 15.00 - Warsztaty biologiczno-ekologiczne – EKOSKOP
09:00 – 15.00 - Warsztaty fizyczno-chemiczne – EKOSKOP

17 grudnia 2022 r. - Warsztaty naukowe w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”
9.00 - Wykład „Błędy w nauce" – Wiktor Niedzicki
10.00 - Pokaz „Secret Science Agency” – Heweliusze Nauki
10.45 - Występ „Pomysław i Radzimir” – Instytut Rozwoju Wyobraźni
11.30 – 13.30 - Wręczenie nagród w konkursach: · „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” · „Unia równych szans” Wręczenie nagród w konkursie metodycznym dla nauczycieli Wernisaż wystawy z udziałem artystów.
13.30 - Wykład „Kosmos w naszym domu" – Wiktor Niedzicki
14.30 - Pokaz „Secret Science Agency” – Heweliusze Nauki
15.15 - Występ „Centrala Handlu Artykułami Mokrymi” –Instytut Rozwoju Wyobraźni
9.00 – 16.00 - Stoiska ekspozycyjne z interaktywnymi eksponatami, pokazami naukowymi oraz mikro-warsztatami w wykonaniu pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego
10.00 – 14.00 - Pokazy science-busking „Odczarowujemy naukę” – Tomasz Madej EKOSKOP
10.00 – 14.00 - Zwiedzanie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w grupach z przewodnikiem (konieczność rejestracji)
9.00 – 16.00 - Wystawa artystyczna „GOMARS”

Byle do marca

Te atrakcje to przedsmak tego, co będzie się działo od marca przyszłego roku, kiedy centrum zacznie faktycznie działalność.

W „Łukasiewiczu” na starcie będzie aż 213 różnorodnych eksponatów. Choćby samolot AN2 przed wejściem do budynku. Będzie można wejść do środka maszyny i zobaczyć jej konstrukcję. Jest też symulator lotu, w którym nie tylko się widzi obraz na ekranie, ale też czuje przeciążenia.

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Trzy „makroobszary” to:

  1. „Świat Wokół Nas” - czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.
  2. „Nasza Cywilizacja” - czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;
  3. „My, Ludzie” - czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

Centrum podzielone na strefy tematyczne to 4 kondygnacje. Zajmuje ponad 6,5 tys. m kw. powierzchni (ok. 600 m kw. zajmują laboratoria i warsztaty: laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa). Jest też wystawa mobilna, która będzie podróżowała po województwie.

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity.

Oferta centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym - uczniów szkół średnich oraz studentów, ale również do osób dorosłych, w tym nauczycieli oraz seniorów.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W czwartek uroczyste otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Zaplanowano trzy dni ciekawych wydarzeń - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto