Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szansa na kursy pociągów z Przemyśla linią 102 na Ukrainę. Ruszyła wstępna procedura wyboru przewoźnika [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Podkarpacki Urząd Marszałkowski opublikował "wstępne ogłoszenie informacyjne" dotyczące przewozów pasażerskich po linii kolejowej 102 z Przemyśla przez polsko-ukraińską do Niżankowic i Chyrowa w Ukrainie.

W przetargu ma zostać wybrany przewoźnik, który zajmie się przewozami kolejowymi na linii kolejowej nr 102 od połowy 2024 roku i 2025 roku. Pociągi wymienione w tym postępowaniu miałyby ruszyć od 1 lipca przyszłego roku, a kursy w ramach tego zamówienia trwałyby 18 miesięcy. Kursowałyby z Przemyśla na południe do polsko-ukraińskiej granicy w Malhowicach. Następnie do przygranicznych Niżankowic i dalej do Chyrowa.

W Ukrainie trwa wojna. Czy w tej sytuacji przewoźnicy będą zainteresowani przewozami pasażerskimi na tej linii?

"- W przetargu na pewno wystartuje Polregio, który obsługuje przewozy w regionie na mocy umowy wieloletniej z marszałkiem. Z drugiej strony, nie można zapominać o SKPL, który właśnie niedawno otrzymał zgodę na uruchomienie połączenia do ukraińskiego Chyrowa od strony południowej, od Sanoka i Zagórza. Teoretycznie kształtuje się zatem możliwość przywrócenia komunikacji między Sanokiem i Przemyślem z wykorzystaniem przejazdu przez Ukrainę - zauważa branżowy portal Rynek Kolejowy".

SKPL to Stowarzyszenie Kolejowych Przewoźników Lokalnych.

Przed laty, do 1994 roku, kursowało połączenie polskimi kolejami z Przemyśla, przez Niżankowice i dalej Ukrainę (do 1992 r. ZSRR) aż do Krościenka na granicy polsko-ukraińskiej w Bieszczadach i dalej do Zagórza. Od 1994 r. zaprzestano kursów. Nieużytkowana linia wkrótce zaczęła popadać w ruinę.

O przywrócenie na niej kursów pasażerskich pociągów od lat walczą społecznicy po obu stornach granicy. Najaktywniejsze jest stowarzyszenie Linia 102.pl. W 2016 r. przeprowadzono społeczną akcję oczyszczania kilkunastu km torów z Przemyśla do granicy. W kolejnych latach okazjonalnie organizowane były przejazdy technicznymi składami. Jednak dopiero wybuch wojny w Ukrainie i związana z tym ogromna fala pomocy, która transportowana była głównie pociągami, przyspieszyły remont linii 102 po polskiej i ukraińskiej stronie. Obecnie tory są odnowione po obu stronach granicy.

W niedalekiej odległości od torów budowane jest drogowe przejście graniczne Niżankowice - Malhowice. W lutym obecnego roku uruchomiono tutaj odprawy pustych ciężarówek.

Kilka dni temu członkowie stowarzyszenia linia102.pl, pierwszy raz od czasu remontu torów, drezyną przewieźli na Ukrainę setki zebranych zniczy dla Towarzystwa Kultury Polskiej w Niżankowicach. Zostały złożone na polskich grobach na tamtejszym cmentarzu.

Z zapowiedzi strony ukraińskiej wynika, że w najbliższym czasie planują uruchomienie pociągów na trasie Chyrów (Ukraina) - Krościenko - Sanok z późniejszym przedłużeniem do Krakowa. Później również na linii Chyrów (Ukraina)- Niżankowice (Ukriana) -do Przemyśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szansa na kursy pociągów z Przemyśla linią 102 na Ukrainę. Ruszyła wstępna procedura wyboru przewoźnika [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto