Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak podkarpackie uczelnie wypadły w rankingu szkół wyższych Perspektyw

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i – ex aequo - Uniwersytet Warszawski to najlepsze polskie uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo zajmują Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą uczelnią niepubliczną, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim najlepszą publiczną uczelnią zawodową. Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 24. Sprawdź, gdzie w tym zestawieniu są podkarpackie szkoły wyższe.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie.

Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący szkoły wyższe publiczne i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 44 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;
  • Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 kierunki i grupy kierunków studiów w uczelniach akademickich.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

O ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2023 wygląda miejscowo tak:

  • 1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 100,0 pkt.
  • 1. Uniwersytet Warszawski 99,6 pkt.
  • 3. Politechnika Warszawska 88,0 pkt.
  • 4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 83,6 pkt.
  • 4. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 83,1 pkt.
  • 6. Politechnika Gdańska 80,9 pkt.
  • 7. Warszawski Uniwersytet Medyczny 75,2 pkt.
  • 8. Politechnika Wrocławska 74,2 pkt.
  • 9. Gdański Uniwersytet Medyczny 73,5 pkt.
  • 9. Politechnika Łódzka 73,0 pkt.
  • 11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi 72,5 pkt.
  • 12. Politechnika Poznańska 71,3 pkt.
  • 12. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie 71,2 pkt.
  • 12 Politechnika Śląska 70,9 pkt.
  • 12 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 70,8 pkt.

A gdzie są podkarpackie uczelnie?

W przedziale miejsc 54-61 uplasowała się Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a Uniwersytet Rzeszowski w grupie 62-70.

Ranking Uczelni Niepublicznych Perspektywy 2023:
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 100,0 pkt.
2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie 87,1 pkt.
3. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej 75,6 pkt.
4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie 73,5 pkt.
5. Akademia Finansów i Biznesu Vistula 71,5 pkt.
6. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych 64,3 pkt.
7. Collegium Civitas w Warszawie 61,6 pkt.
8. Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie 58,7 pkt.
8. Akademia Jagiellońska w Toruniu 58,2 pkt.
10. Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu 57,6 pkt.

Naszych uczelni tu brak.

Natomiast w Rankingu Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych ósme miejsce zajęła Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, a 9. - Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

Biorąc pod lupę tylko uniwersytety, pozycja rzeszowskiego to 3. miejsce... od końca. Patrząc na uczelnie techniczne też nie jest rewelacyjnie. Politechnika rzeszowska zajęła 18. pozycję na 23.

Jeśli chodzi o prestiż PRz zajęła 28. miejsce (przed SGH w Warszawie), a UR - 42. miejsce. W kategorii "absolwent na rynku pracy" PRz uplasowała się na 42. miejscu. W kat. innowacyjność - PRz jest na 17. pozycji, UR na 43. W kat. potencjał naukowy: UR - 24, PRz - 46.

Przyjrzyjmy się kierunkom studiów.

Wśród humanistycznych archeologia na UR zajęła 8 miejsce, filologia angielska - 19, filologia polska - 19, filologie obce - 18, filozofia - 17, historia - 17, kulturoznawstwo - 13.

Lokaty na kierunkach społecznych: administracja na UR - 25, kierunki o bezpieczeństwie na PRz - 4, kierunki o bezpieczeństwie na UR - 23, dziennikarstwo i komunikacja na UR - 20, pedagogika na UR - 25, politologia na UR - 15, socjologia na UR - 22, prawo na UR - 24.

Wyniki na kierunkach ekonomicznych: ekonomia na UR - 29, finanse i rachunkowość na PRz - 9, finanse i rachunkowość na UR - 19.

Kierunki ścisłe: informatyka na UR - 14, matematyka na PRz - 20, matematyka na UR - 23.

Kierunki przyrodnicze: biologia na UR - 20, biotechnologia na UR - 14, ochrona środowiska na UR - 21.

Kierunki techniczne: automatyka i robotyka na PRz - 11, architektura na PRz - 13, biotechnologia na PRz - 15, budownictwo na PRz - 18, elektronika i telekomunikacja na PRz - 10, elektrotechnika na PRz - 15, energetyka na PRz - 10, mechanika i budowa maszyn na PRz - 18, informatyka na PRz - 16, inżynieria materiałowa na PRz - 13, inżynieria środowiska na PRz - 23, mechatronika na PRz - 16, technologia chemiczna na PRz - 10, lotnictwo i kosmonautyka na PRz - 4, zarządzanie i inżynieria produkcji na PRz - 20.

Kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne: architektura krajobrazu na UR - 11, dietetyka na UR - 15, kierunki rolnicze i leśne na UR - 9.

Kierunki medyczne i o zdrowiu: fizjoterapia na UR - 14, kierunek lekarski na UR - 14, pielęgniarstwo na UR - 14, położnictwo na UR - 12, ratownictwo medyczne na UR - 12, turystyka i rekreacja na UR - 16, wych. fizyczne na UR - 9, zdrowie publiczne na UR - 10.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, jak podkarpackie uczelnie wypadły w rankingu szkół wyższych Perspektyw - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto