Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszowskie środowiska naukowe chcą realizować polityczny testament Roberta Schumana [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Od lewej: Adam Drozd (w głębi), prof. Zbigniew Krysiak i prof. Grzegorz Pastuszko
Od lewej: Adam Drozd (w głębi), prof. Zbigniew Krysiak i prof. Grzegorz Pastuszko Paweł Dubiel
W Rzeszowie powstał oddział Instytutu Myśli Schumana. Jego dyrektorem został prof. Grzegorz Pastuszko z Uniwersytetu Rzeszowskiego, a zastępcami były radny wojewódzki Władysław Turek i obecny radny Adam Drozd.

Spis treści

O otwarciu oddziału Instytutu poinformował osobiście 25 listopada w Rzeszowie przewodniczący rady programowej
Instytutu prof. Zbigniew Krysiak.

Schuman budował wspólnotę narodów Europy

Przypomniał on postać francuskiego prawnika i ekonomisty Roberta Schumana, uznawanego za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO, który w zeszłym roku został ogłoszony Sługą Bożym Kościoła.

– Trzeba podkreślić, że Schuman budował wspólnotę narodów Europy, a nie ojczyzn. Na czym polega różnica? Wspólnota ojczyzn to jest taki zbiór elementów, z których żaden nie ma części wspólnej. Nie mają one relacji ze sobą, nie mogą się poznawać. Jeśli nie znamy drugiego podmiotu, narodu, to stajemy się sobie obcy. Ta obcość często przeradza się w obojętność, a w sytuacjach szczególnych w egoizm i wojnę. Natomiast wspólnota narodów to jest zbiór elementów, gdzie wszystkie mają część wspólną. To pole wspólne ma tendencje do powiększania się – powiedział prof. Krysiak.

Profesor dodał, że Schuman integrował wiele podmiotów wokół wspólnych dzieł. Tak powstawała masa krytyczna, kompetencyjna w zależności od rodzaju zadania. Wszystko miało zmierzać do realizacji schumanowskiej formuły jedność – solidarność - pokój.

Warto kontynuować testament polityczny i społeczny Roberta Schumana

Dyrektor nowo powołanego do życia oddziału Instytutu Myśli Schumana podkreślił, że warto dziś kontynuować testament polityczny i społeczny Roberta Schumana.

- Ten testament jest ważny dla Europy szczególnie dzisiaj, wszyscy zdajemy sobie sprawę, w jakiej znaleźliśmy się sytuacji. Za naszymi granicami toczy się wojna, która niesie szereg zagrożeń. Europejczycy stoją dzisiaj wobec konieczności pogłębienia współpracy, tworzenia jeszcze silniejszych więzi i w tym zakresie powinni sięgać do starych wypróbowanych metod. Te metody krzewił po wojnie Robert Schuman. Europa była wtedy głęboko pokiereszowana, ale zdobyła się na wysiłek harmonijnej współpracy. Takiej, która włączyła państwa i narody w dzieło odbudowy powojennego ładu europejskiego. Dawało to dobre rezultaty. Możemy dołożyć do tego kierunku myślenia i działań swoją cegiełkę, tutaj na Podkarpaciu, poprzez zainicjowanie oddziału. Chcemy wzmocnić się ekspercko, budować zaplecze organizacyjne i pozyskać nowych partnerów do współpracy – powiedział prof. Grzegorz Pastuszko.

Chcemy zrobić nasz marsz przez instytucje

Założyciele rzeszowskiego oddziału Instytutu Myśli Schumana liczą na to, że do jego prac włączą się studenci oraz kadra rzeszowskich uczelni wyższych.

– Chcemy zrobić nasz marsz przez instytucje i przywrócić normalny porządek świata – powiedział wiceprezes Instytutu Ryszard Krzyżkowski.

Wyraził on w ten sposób satysfakcję z obecności władz Politechniki Rzeszowskiej na spotkaniu z prof. Zbigniewem Krysiakiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rzeszowskie środowiska naukowe chcą realizować polityczny testament Roberta Schumana [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto