Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. W Urzędzie Marszałkowskim dyskutowano o dronach [WIDEO, ZDJĘCIA]

OPRAC.: Redakcja
Wideo
od 16 lat
Budowanie zaufania publicznego do korzystania z dronów na poziomie regionalnym i lokalnym oraz ich zastosowanie między innymi przez służby zarządzania kryzysowego to temat konferencji, która odbyła się w piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Końcem ub. roku Komisja Europejska opublikowała Strategię Dronową 2.0. Przedstawiono w niej m.in. wymagania operacyjne, techniczne i finansowe, których celem ma być uregulowanie kwestii mobilności dronów. Określono też sposoby kierowania dalszym rozwojem technologii i związanych z nią regulacji prawnych. Zaopiniowania dokumentu dla Komisji Europejskiej przed kilkoma miesiącami podjął się – z ramienia komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów – marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- W czerwcu, podczas posiedzenia Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) w Rumuni, przyjęto treść opinii (…). Teraz trafi pod obrady Komitetu Regionów. Przyjęcie ostatecznej jej wersji planowane jest na sesji plenarnej Komitetu Regionów w dniach 9-11 października. Spotkanie w Rzeszowie było kolejnym elementem w ramach prac nad opinią - informuje Monika Konopka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

W piątkowej konferencji uczestniczyli m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, prof. Jarosław Sęp – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem z Politechniki Rzeszowskiej i prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, Grzegorz Trzeciak – dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz – ILOT oraz Grzegorz Łobodziński – prezes Centrum Usług Dronowych. Dyskutowano m.in. o dziedzinach, w których drony mają lub mogą mieć zastosowanie, wpływie tych urządzeń na środowisko. Nie zabrakło wątków związanych z koncepcją U-space, będącą odpowiedzią na plany zwiększenia liczby dronów w przestrzeni powietrznej.

- To w pełni cyfrowy i zautomatyzowany system zarządzania ruchem, który umożliwi przeniesienie wielu usług na transport dronowy przy zachowaniu bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu lądowego i powietrznego - tłumaczy Monika Konopka.

Prelegenci przedstawili też swoje pomysły na odbudowanie społecznego zaufania do technologii po tym, jak zaczęto stosować ją jako narzędzie do działań wojennych.

- Drony wdzierają się w naszą rzeczywistość społeczną, gospodarczą. To jest nieunikniony proces i żeby nie odbywał się w sposób spontaniczny i niekontrolowany, jest konieczność regulacji, konieczność debatowania, aby te regulacje i prawo dronowe było dobrze dostosowane do obecnych potrzeb - podkreślał marszałek Ortyl.

Zdaniem podkarpackiego samorządowca, niezwykle ważne jest stworzenie odpowiednich przepisów regulujących kwestie związane m.in. z przestrzenią, w której mogą poruszać się drony.

W opinii profesora Jarosława Sępa, szeroko zakrojona debata na temat cały czas rozwijanej i zyskującej na znaczeniu technologii jest bardzo potrzebna. Środowisko Politechniki Rzeszowskiej – kompetentne w tej tematyce, kształcące operatorów dronów – chce w niej czynnie uczestniczyć.

- Jesteśmy gotowi do podjęcia się roli zaplecza eksperckiego w tym zakresie (…), działań badawczo-rozwojowych, które są istotne, ale bardzo kosztowne - zaznaczył Sęp.

Jak zauważyło w swoim komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, rzeszowska konferencja stanowiła okazję do podkreślenia rosnącej pozycji polskiego sektora kreatywnego i możliwości rozwoju technologii, jaką są drony.

- Systematycznie wzrasta liczba branż przemysłowych zainteresowanych wykorzystaniem systemów bezzałogowych. Wsparcie innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze powinno być brane szerzej pod uwagę niż dotychczas. Pozwoli to nie tylko wesprzeć jeden z najbardziej obiecujących segmentów przemysłowych, ale również przyczyni się do upowszechniania wykorzystywania dronów w różnych sektorach z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i obywateli - mówiła w stolicy Podkarpacia sekretarz stanu w MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Według wiceminister, rozwój technologii, będącej przedmiotem piątkowego spotkania może napędzić w Polsce finansowe wsparcie Unii Europejskiej w tym zakresie.

- Będzie m.in. istniała możliwość wsparcia dla usprawnienia zarządzania obszarami chronionymi oraz monitoringu przyrody, powietrza i hałasu poprzez zakup bezzałogowych statków powietrznych i pływających - przekazała Jarosińska-Jedynak.

W drugiej części konferencji dyskutowano o wykorzystaniu dronów w sytuacjach kryzysowych, przeszkodach ku temu, ale również możliwościach i aspektach prawnych. W tej debacie wzięli udział: st. bryg. Andrzej Marczenia – zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Leszek Prokop – prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Adrian Słowikowski – krajowy koordynator ds. bezzałogowych statków powietrznych w policji, radca w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Przygotowywań Obronnych Policji GSP KGP, Andrzej Kwiatkowski – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Jakub Dzik – dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, prof. Andrzej Majka – członek zespołu SEASAR oraz Grzegorz Jaromi – wiceprezes Eurotech.

Moderatorem debaty była Aneta Łobodzińska - ekspert opinii Strategia Dronowa 2.0 oraz właścicielka kilku firm funkcjonujących w sektorze dronowym.

Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć miniwystawę różnych modeli dronów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszów. W Urzędzie Marszałkowskim dyskutowano o dronach [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto