MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa zawarta - 60 milionów złotych na rozwój nowych technologii, innowacyjne pomysły i przedsiębiorczość na Podkarpaciu

Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Są unijne pieniądze na komercjalizację projektów badawczo-rozwojowych oraz ułatwianie kontaktów pomiędzy nauką a biznesem w naszym regionie. Aż 60 mln zł ma wartość podpisanej w Rzeszowie umowy na dofinansowanie projektu „Podkarpackie Centrum Innowacji 2029”. Dzięki temu będą finansowane prace badawczo-rozwojowe nowe technologie i rozwiązania.

Na mocy zawartej w piątek umowy na kwotę 60 mln złotych pochodzącą w całości z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, będzie można przeznaczyć na wspieranie rozwój innowacji, nauki i przedsiębiorczości w naszym regionie do 2029 r.

- To dla nas bardzo ważny czas, bo chcemy jak najlepiej wykorzystać te europejskie pieniądze z korzyścią dla naszego regionu. Podkarpackie Centrum Innowacji jest platformą transferu innowacji, przedsiębiorczości i nauki. Wpisuje się ona w Regionalną Strategię Innowacji, wspiera nasze inteligentne specjalizacje: Lotnictwo i Kosmonautykę, Informację i Telekomunikację, Motoryzację oraz Jakość Życia. Jest ważną częścią „ekosystemu nowoczesnego rozwoju” tworzonego przez samorząd województwa, RARR i największe podkarpackie uczelnie – podkreślał marszałek województwa Władysław Ortyl.

Podpisany dokument gwarantuje realizację celów powstałej w 2017 r. spółki Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI). To m.in.: komercjalizacja projektów badawczo-rozwojowych, ułatwianie kontaktów między nauką a biznesem oraz wsparcie uczniów i studentów w zakresie rozwoju unikatowych kompetencji.

- Najbliższe lata działalności PCI będą rozwinięciem wypracowanej już koncepcji. Nasze cele to: program grantowy skierowany do podkarpackich uczelni, wsparcie startupów akademickich, pogłębienie integracji i współpracy regionalnych laboratoriów oraz kształtowanie nowego pokolenia innowatorów - wyliczał Michał Tabisz, prezes PCI w Rzeszowie.

- Będziemy realizować także inne projekty przy współpracy m.in. z Komisją Europejską oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – zapowiedział Michał Tabisz.

W trakcie konferencji prof. Ireneusz Kapusta mówił o owocnej współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego z PCI, a swoim innowacyjnym bio-oczyszczaczem powietrza, pochwaliła się studentka Natalia Stefańska.

Dzięki zawartej w piątek umowie będzie można (za 60 mln zł) prowadzić w podkarpackich uczelniach i ośrodkach badawczo-rozwojowych nowe technologie, rozwiązania i pomysły.

Platformą realizacji tych nowatorskich projektów jest Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI), które powstało w Rzeszowie w wyniku współpracy Samorządu Woj. Podkarpackiego, Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju RP.

- Po podpisaniu umowy kontynuowany będzie program grantowy, dedykowany finansowaniu prac badawczo-rozwojowych. O środki będą mogli ubiegać się twórcy projekty użyteczne i dostosowane do potrzeb kluczowych branż przemysłowych naszego regionu. Naukowcy i zdolni innowatorzy mogą liczyć na wsparcie ekspertów PCI, związane z wdrożeniem i wprowadzeniem na rynek ich rozwiązań. Zapewniamy analizę projektów, doradztwo w opracowywaniu strategii rozwoju i komercjalizacji oraz wsparcie w pozyskiwaniu finansowania – mówił prezes PCI Michał Tabisz.

Warto dodać, że unikalnym miejscem inspiracji, które pomaga uczniom i studentom rozwijać kreatywność i własne projekty, jest przestrzeń „PCI ProtoLab”. Są to m.in. bogato wyposażone pracownie: elektroniki, warsztat-modelarnia, media VR, tekstylna, biogreen oraz szybkiego prototypowania. Co ważne są też eksperci, którzy służą profesjonalną pomocą na każdym etapie prac. PCI umożliwia wsparcie finansowe np. poprzez inicjatywy takie jak: Akademia ProtoLab, Bon Konstruktorski, Preinkubację czy Program Ambasadorski.

- Dzięki tego rodzaju inwestycjom jak Podkarpackie Centrum Innowacji nasz region należy do tych województw, gdzie nakłady na innowacyjność, na badania i rozwój (B+R) należą do najwyższych w kraju. PCI ma już na swoim koncie wiele osiągnięć, bo umiejętnie łączy przede wszystkim z naukę i biznesem. Powstało ono z inicjatywy samorządu województwa podkarpackiego i osobistemu zaangażowaniu marszałka Władysława Ortyla – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Ważną gałęzią funkcjonowania PCI jest działalność Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, która łączy już ponad 100 instytucji tego typu, oferujących ponad 780 różnych procedur badawczych. Ta sieć integruje potencjał laboratoriów m.in. w celu podnoszeniu jakości badań.

- PCI w ramach pierwszej perspektywy finansowej dobrze realizowała swoją misję. Pierwszy projekt, który miał wartość 100 milionów złotych, służył do realizacji trzech platform, które tu funkcjonują oraz do zakupienia siedziby dla Podkarpackiego Centrum Innowacji i wszystkich inwestycji tutaj dokonanych – wyjaśnił marszałek Władysław Ortyl.

Podsumowując, PCI buduje tak potrzebne dla rozwoju Podkarpacia umiejętności naukowców i studentów. Finansując prace B+R wspiera innowacyjne pomysły młodych ludzi i poszerza ich wiedzę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa zawarta - 60 milionów złotych na rozwój nowych technologii, innowacyjne pomysły i przedsiębiorczość na Podkarpaciu - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto