Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Rzeszów – Rożawa – wspólna sprawa!” – protest przeciwko tureckiej inwazji na syryjski Kurdystan

Michał Okrzeszowski
Krzysztof Kapica
W sobotnie południe (12 października) około 30 osób protestowało w Rzeszowie przeciwko tureckiej agresji na Rożawę – syryjską część Kurdystanu. Wśród pikietujących byli zarówno Polacy, jak i mieszkający na Podkarpaciu Kurdowie. Demonstranci, którzy zebrali się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, skandowali hasła, m.in. „Wolna Rożawa, wolny Kurdystan!”, „Dość bezkarności reżimu Erdoğana!”, Rzeszów – Rożawa – wspólna sprawa!”. Wzięli ze sobą kurdyjskie flagi oraz liczne transparenty.

„Czarnym bohaterem” protestu był niewątpliwie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który 9 października rozpoczął inwazję. Stało się to możliwe dzięki decyzji prezydenta USA. Donald Trump zaledwie kilka dni wcześniej wycofał z Rożawy amerykańskie wojska.

„Stop ludobójstwu Kurdów i chrześcijan! Erdoğan to turecki Hitler, Trump – zdradziecka szuja kanalia” – głosił jeden z transparentów. Na innych znalazły się napisy takie jak m.in. „Solidarni z Kurdami – Galicja przeciwko ludobójstwu” czy „Stop Turkish fascism”. Kolejne transparenty przedstawiały np. zdjęcie tureckiego przywódcy obok zdjęcia dziecka – ofiary bombardowań, czy fotografie zniszczeń wojennych.

- Wielcy gangsterzy, wielkie imperia, wielkie korporacje cieszą się bardzo dziwnym przywilejem. Jeżeli złamią obietnicę, zdradzą, wbiją nóż w plecy swoim sojusznikom, przyjaciołom, to i tak wszyscy zachowują się tak, jakby to naruszenie nigdy nie nastąpiło – mówił Łukasz Kozak, jeden z uczestników pikiety.

Nawiązywał w ten sposób do niedawnej sytuacji, kiedy syryjscy Kurdowie ramię w ramię z Amerykanami walczyli z Państwem Islamskim.

Rożawa to region nietypowy. Autonomia powstała w 2011 roku po wybuchu wojny domowej w Syrii. W kraju panuje specyficzny ustrój, w dużej mierze oparty na demokracji bezpośredniej. Jego ważnym elementem jest równouprawnienie kobiet. Ochotnicze oddziały z Rożawy (YPG) wzięły na siebie główny ciężar walki z Państwem Islamskim. Islamiści panicznie bali się zwłaszcza kurdyjskich oddziałów kobiecych (YPJ), ponieważ uważają, że śmierć z ręki kobiety nie przyniesie im zbawienia.

„Świat patrzy i zajmuje się rzeczami błahymi”

- Spotykamy się dzisiaj żeby dać wyraz solidarności z Kurdami – narodem, który został haniebnie zdradzony przez społeczność międzynarodową. Kurdowie giną, a świat na to patrzy, zajmuje się rzeczami błahymi i nieistotnymi – mówił Łukasz Kozak.

Wśród licznych przemówień głos zabrał także przedstawiciel społeczności kurdyjskiej.

- Bardzo serdecznie wam dziękujemy, że przyszliście na protest w takim pięknym dniu, kiedy można byłoby pójść na spacer –mówił Sewar Keder, syryjski Kurd od 28 lat mieszkający w Polsce. - Nasza sprawa jest jak najbardziej słuszna. Jesteśmy bardzo pokojowym ludem, który mieszka na swojej ziemi od tysięcy lat. Zawsze jesteśmy na straconej pozycji, to inni nas atakują i wykorzystują do swoich celów. Jesteśmy kartą przetargową wszystkich krajów, na terenie których mieszkamy (Turcja, Syria, Irak, Iran – przyp. MO). Tylko dzisiaj od rana przez naloty sił tureckich zginęło koło 120 osób – wyjaśniał Sewar Keder. - Bardzo was prosimy o solidarność. Zatrzymajmy tego faszystę, tego nazistę, tego terrorystę – dodawał.

Organizatorką pikiety była Gabriela Kubis. Zgłosiła zgromadzenie w ratuszu, utworzyła wydarzenie na Facebooku. Jej działania wsparła Federacja Anarchistyczna.

- Dowiedzieliśmy się, że Erdoğan planuje ludobójstwo na narodzie kurdyjskim – tego nie da się inaczej nazwać, więc stwierdziliśmy, że trzeba jakoś działać, wyrazić naszą solidarność z prześladowanymi – mówi Gabriela.

Wśród uczestników protestu byli Piotr Woszczak czyli „Sandał” – wokalista punkrockowego zespołu Wielki Las wraz z żona Pauliną i półroczną córeczką Idą.

- Jestem tutaj, bo uważam że po prostu tak trzeba. Kurdowie zrobili bardzo dużo dla całego świata niszcząc Państwo Islamskie. Jako jedyni byli w stanie sobie z nim poradzić, a teraz gdy przestali być potrzebni to zdradził ich sojusznik – Stany Zjednoczone. Stworzyli też bardzo rewolucyjną społeczność, bardzo prorównościową, która jest jasnym promykiem na Bliskim Wschodzie – mówi Piotr.

Niedawno jego zespół nagrał nawet piosenkę pt. „Wolny Kurdystan”.

– Stworzyliśmy ją, bo to jest ważny temat, a chyba nikt w polskiej muzyce go nie poruszył - dodaje ”Sandał”.

Wielki Las - "Wolny Kurdystan". Pod piosenką znajduje się tekst.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Rzeszów – Rożawa – wspólna sprawa!” – protest przeciwko tureckiej inwazji na syryjski Kurdystan - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto