Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyznano ponad 400 stypendiów w programie Banach NAWA. Osoby z 34 krajów otrzymały szansę na bezpłatne studia w Polsce

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Nagrodzono 443 osoby z 34 krajów.
Nagrodzono 443 osoby z 34 krajów. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
443 osoby z 34 krajów otrzymały stypendium Banach NAWA, które pozwala najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce – poinformowało w środę Ministerstwo Edukacji i Nauki. To szansa bezpłatną edukację na uczelniach wyższych oraz otrzymanie comiesięcznego stypendium w wysokości 1500 zł.

Spis treści

Program Banach Nawa – na czym polega?

Patronem programu jest Stefan Banach – wybitny polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i działu matematyki zwanej analizą funkcjonalną, mającą zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.

Program jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, realizowaną w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej i skierowaną do obywateli krajów rozwijających się. Oferuje stypendia na studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Ponadto obywatelom niektórych krajów – Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Wybrani otrzymają comiesięczne stypendium

Stypendyści są zwolnieni z opłat za kształcenie (na uczelniach publicznych) oraz otrzymują comiesięczne stypendium NAWA w wysokości 1500 zł na pokrycie kosztów utrzymania w okresie kształcenia w Polsce.

Złożono ponad 3500 wniosków o stypendium

W tegorocznej edycji do NAWA wpłynęło 3587 wniosków o stypendium, o ponad 1500 wniosków więcej niż w roku ubiegłym (w 2022 r. złożono 2049 wniosków, a w 2021 – 1966 wniosków). Przyznano 443 stypendia.

Nagrodzono osoby z 34 krajów

Nowi stypendyści pochodzą z 34 krajów. Podobnie jak we wcześniejszych latach, największą liczbę w gronie stypendystów stanowią studenci z Etiopii, Azerbejdżanu, Palestyny, Tanzanii, Nigerii, Kenii i Białorusi. Po raz pierwszy zostały też przyznane stypendia dla studentów z Bośni i Hercegowiny.

Jakie uczelnie i kierunki cieszą się popularnością?

Największą popularnością wśród studentów cieszyły się nauki inżynieryjno-techniczne oraz nauki ścisłe i przyrodnicze. Najliczniejsza grupa stypendystów będzie studiować w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Wśród uczelni najczęściej wybieranych przez wnioskodawców znalazły się Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wyniki naboru dostępne są na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: www.nawa.gov.pl

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyznano ponad 400 stypendiów w programie Banach NAWA. Osoby z 34 krajów otrzymały szansę na bezpłatne studia w Polsce - Strefa Edukacji

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto