Projekty dla młodzieży „ORLEN Z podwórka na bieżnię” i „Lekkoatletyka dla każdego” wywołują emocje niczym w Diamentowej Lidze

Partnerem cyklu jest ORLEN
Zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”, Bełchatów.
Zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”, Bełchatów.
Co trzeba zrobić, by dzieci i młodzież zainteresować sportem? Wszystko to, co robią organizatorzy zajęć „ORLEN Z podwórka na bieżnię”. Pokazują najmłodszym, że sport może być zabawą i przyjemnością, a nie kojarzyć się z wysiłkiem i stresem. A jeśli do tego zajęcia prowadzone przez sportowców i olimpijczyków są ciekawe, a organizacją zbliżone są do tych na światowych arenach i oglądanych w telewizji, to mamy do czynienia z pełnią szczęścia.

Zawody, które będziemy pamiętać

- Proszę Państwa, do biegu ruszyła wysoka dziewczyna. Długi, blond warkocz. Biegnij, walczysz! Dziewczyna połyka metry, ale jej rywalka cały czas walczy o to, by zmienić swoją pozycję. Teraz, jakby złapała dodatkowy oddech. Patrzę, co się dzieje. Już rusza kolejna zmiana. Jeszcze jedno okrążenie. Ostatnie, które może okazać się szczęśliwe dla liderów. Dziewczyna w żółtym stroju wyciąga krok, wydłuża, mocna praca ramion. Ale co na to wiceliderzy? Gońcie, wykorzystujcie błędy. Doszło do jakiegoś nieporozumienia w strefie zmian. Ale tu się jeszcze będzie wiele działo na finiszu. Goń, długonoga, goń! Jeszcze zostało trzydzieści, dwadzieścia, dziesięć metrów. Zatem wszystko jasne. Wygrały dziewczęta z Bełchatowa w strojach różowych - takim światowej klasy komentarzem, prawie jak z areny mistrzostw świata w Birmingham, Sebastian Chmara bawił młodzież i jednocześnie dodawał skrzydeł podczas rywalizacji sztafet na bieżni Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie.

To właśnie tam odbyły się kolejne zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”. Długo będziemy je pamiętać.

Dzieci walczą przede wszystkim sercem

Sebastian Chmara przyznał się, że komentując dziecięce zawody przeżywa je bardziej niż te profesjonalne - mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie, zawody Diamentowej Ligi.

- Tutaj ten sport jest taki pierwszy - dodał Sebastian Chmara. - Dzieciaki przeżywają naprawdę, nie ma kalkulacji, tu są emocje całe na zewnątrz. Dzieci walczą nie tylko rękoma, nogami, płucami, ale i przede wszystkim sercem. „ORLEN Z Podwórka na bieżnię” to akcja dedykowana dla dzieci ze szkół podstawowych, konkretnie dla czwartej, piątej i szóstej klasy. To jest taki sport na luzie, sport i zabawa. Staramy się to łączyć, żeby nie było u dzieci myślenia, że to jest wielkie współzawodnictwo. Chodzi o to, by sport bawił. Dzieci oprócz tego, że rywalizują mają przygotowane przez nas atrakcje - zamki dmuchane, mogą się bawić, a przy okazji po prostu spędzać czas na sportowo.

Jednym z elementów odróżniającym nasz mityng od prawdziwych zawodów jest to, z czym spotkaliśmy się po raz pierwszy, że organizatorzy jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji wręczyli wszystkim medale! Wystarczyło przebiec rozgrzewkowe 600 metrów i każdy otrzymał efektowny krążek. Podczas tego wyjątkowego biegu integracyjnego w tle rozbrzmiewała pasująca do zajęć dynamiczna muzyka - „Wyginam śmiało ciało” - dzieci nuciły sobie i wykonywały polecenie płynące z tytułu utworu.

Między konkurencjami był czas na zabawę

A później mieliśmy do czynienia z lekkoatletyką w pigułce. Pierwsze przygody z królową sportu to: biegi płotkarskie, sprinterskie na 200 m, sztafety dwunastoosobowe, w których startowały reprezentacje całych szkół, ale i przeciąganie liny. Między konkurencjami był czas na zabawę, a wielkim zainteresowaniem cieszył się zamek dmuchany. Drogę do takiego zamku dzieci pokonywały szybko, wielu biło swoje rekordy życiowe.

Zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”, Bełchatów.
Zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”, Bełchatów.

- „ORLEN Z Podwórka na bieżnię” - to cykl imprez, które od siedmiu lat organizujemy w całej Polsce i sprawdzamy sprawność oraz gotowość naszych przyszłych mistrzów do aktywności - mówił Paweł Januszewski. - Wciąż mamy chętną młodzież do uprawiania sportu. To nie jest prawda, że młodzieży się nie chce, że nie ma dobrych wzorców. Ona wciąż lubi rywalizację, ale w formie zabawy. Kiedy nie ma presji, wtedy widać tę przyjemność. Wciąż w nas, byłych sportowcach jest nadzieja, że to nie my byliśmy ostatnim pokoleniem, które odnosiło sukcesy.

Czy Paweł Januszewski wyłowił perełki, zdolne do biegania w przyszłości, jak on sam?

- Perełek było tyle, ile uczestniczących osób, czyli ponad 300 - zakończył Paweł Januszewski.

Pierwsze wywiady zwycięzców

Po zawodach był czas na najprzyjemniejszy moment - wręczanie nagród. Zapamiętajmy nazwiska wyróżnionych dzieci, bo to następcy Natalii Kaczmarek i Kajetana Duszyńskiego. Wymieniamy tych uczestników, którzy otrzymali nagrody za zwycięstwa w kilku konkurencjach. Nagrody w postaci pucharów, statuetek i czapeczek otrzymali m.in. Weronika Morawiec, Paulina Jasińska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bełchatowie, Kacper Pęciak (zgarnął trzy nagrody - uwaga wielki talent) ze SP w Szczercowie, Adam Płuciennik ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bełchatowie, Tola Staszewska ze SP w Klukach.

Zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”, Bełchatów.
Zawody z cyklu „ORLEN Z Podwórka na bieżnię”, Bełchatów.

Doskonałą pamiątką dla wszystkich były wspólne zdjęcia z mistrzami znanymi z ekranów telewizyjnych.

- Zdobyłam dwie statuetki za bieg na 40 i 200 metrów - powiedziała nam po zejściu ze sceny Paulina Jasińska z bełchatowskiej Piątki. - Lubię bieganie, trenuję tę dyscyplinę sportu w Bełchatowskim Klubie Lekkoatletycznym. W klubie ćwiczę pod okiem Agnieszki Morawiec, a w szkole moim nauczycielem wf jest Małgorzata Łazutka-Jasińska. Marzę, aby w przyszłości być reprezentantką Polski w biegach. Moim idolem jest Ewa Swoboda.

Dwie statuetki dostała także Weronika Morawiec z tej samej SP nr 5 w Bełchatowie.

- Zdobyłam nagrody w biegu przez płotki i w biegu na 200 m - powiedziała nam przejęta pierwszym w życiu wywiadem Weronika. - Uczęszczam do czwartej klasy, a miłość do biegania zaszczepiła mi moja mama, która jest nauczycielką wychowania fizycznego i trenerką w Bełchatowskim Klubie Lekkoatletycznym.

„ORLEN Z podwórka na bieżnię” w Oleśnie

W podobnym klimacie przeprowadzone były zawody „ORLEN Z podwórka na bieżnię” w Olesnie.

„ORLEN Z podwórka na bieżnię” w Oleśnie
„ORLEN Z podwórka na bieżnię” w Oleśnie

- Mamy dobre warunki i super, że takie fundacje wzbogacają kalendarz sportowy w naszym mieście. Jestem dumny, że mogę stać obok pana Pawła Januszewskiego - mówił sekretarz gminy Olesno Janusz Wojczyszyn.

- To tutaj jest takie nasze małe podsumowanie tego roku - mówił Paweł Januszewski. - Cieszymy się, że rekord frekwencji padł właśnie na tych zawodach, że tu przyjechało najwięcej szkół, że tu jest tak duża grupa dzieci z całego powiatu. To daje taką energię. Ponad 12 szkół rywalizowało w sztafetach. Mocno zaangażowani są też nauczyciele i opiekunowie. To jest budujące. Cieszymy się, jako Fundacja Wychowanie przez sport, że firma ORLEN jest z nami już trzeci rok, że ta współpraca się rozrasta, rozkręca. I patrząc na to nasze wspólne dzieło możemy być z niego dumni.

Przez każdego chwalona „Lekkoatletyka dla każdego”

ORLEN wspiera łącznie 300 tysięcy dzieci lekkoatletycznymi programami sportowymi, w tym np. Wiśnicki KS Szreniawa Nowy Wiśnicz, KS Victoria Trzebinia (projekt ORLEN Południe). Arcyciekawym projektem jest też „Lekkoatletyka dla każdego”, który właśnie został zaprezentowany na bieżni Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Zajęcia z projektu „Lekkoatletyka dla każdego”, Kraków.
Zajęcia z projektu „Lekkoatletyka dla każdego”, Kraków.

- Program Lekkoatletyka dla każdego polega na uczestnictwie najmłodszych w zorganizowanych zajęciach lekkoatletycznych - mówi Paweł Czyż, prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Zapraszamy na te zajęcia dzieci w celu zapoznania ich z konkurencjami lekkoatletycznymi, a dzięki temu mogą one pod okiem wykwalifikowanych trenerów zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną sportu. Tak, aby w przyszłości osiągać wysokie wyniki sportowe w sporcie seniorskim. Lekkoatletyka to jeden z najlepszych sportów do rozwoju dla dzieci i młodzieży. Każdy w tym sporcie może znaleźć coś dla siebie, może biegać, skakać, rzucać, a trening jest treningiem ogólnorozwojowym. Program Lekkoatletyka dla każdego to bezpłatne zajęcia zorganizowane dla dzieci ze szkół podstawowych. Dzięki wsparciu firmy ORLEN możemy program realizować regularnie z roku na rok.

Zajęcia z projektu „Lekkoatletyka dla każdego”, Kraków.
Zajęcia z projektu „Lekkoatletyka dla każdego”, Kraków.

Jak najlepsze zdanie o lekkoatletycznych projektach dla młodzieży mają trenerzy.

- Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży jest bardzo ważnym elementem, ponieważ wspiera ich rozwój fizyczny i psychiczny. - dodał Bartosz Zając, trener Krakowskiej Akademii Lekkoatletyki.

Kompleksowe wsparcie polskiej lekkiej atletyki

ORLEN jest Generalnym Sponsorem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W ramach Grupy Sportowej ORLEN dodatkowo wspiera indywidualnie najlepszych polskich sportowców. Grupę tworzą uznani zawodnicy i zawodniczki odnoszący sukcesy na krajowych i zagranicznych arenach, w tym medalistki i medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

Koncern wspiera również organizację wydarzeń lekkoatletycznych o międzynarodowym charakterze, m.in. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego, PZLA Mistrzostw Polski, ORLEN Copernicus Cup, Memoriału Kamili Skolimowskiej oraz licznych wydarzeń regionalnych i lokalnych istotnych dla społeczności lokalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Projekty dla młodzieży „ORLEN Z podwórka na bieżnię” i „Lekkoatletyka dla każdego” wywołują emocje niczym w Diamentowej Lidze - Sportowy24

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto