MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. dr. hab. Adam Reich nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Luiza Lizut
Luiza Lizut
Wideo
od 12 lat
Prof. dr hab. nauk medycznych Adam Reich został wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września.

Wyniki wyborów

Podczas tajnego głosowania, prof. Adam Reich otrzymał 83 głosy elektorskie, pokonując swojego rywala – prof. dr hab. Pawła Gratę, który zdobył 66 głosów. W głosowaniu uczestniczyło 149 elektorów. Do 1 września władzę na uczelni sprawuje aktualny rektor prof. dr hab. Sylwester Czopek. Profesor kończy drugą kadencję, dlatego nie startował w wyborach na nowego rektora.

"Pracownicy różnych kierunków będą mieć poczucie, że będą decydować o tym, jak ich dyscyplina naukowo rozwija się , w jakim kierunku idzie program nauczania w tej dyscyplinie" - powiedział prof. Adam Reich

Plany nowego rektora

Prof. Reich chce postawić na współpracę między różnymi dyscyplinami, "a nie na wspieranie jednej czy drugiej dyscypliny”.

"Podczas kampanii wyborczej deklarowałem i nadal deklaruję chęć wspierania wszystkich kierunków, zarówno medycznych, przyrodniczych, nauk ścisłych, rolniczych, również nauk humanistycznych, społecznych i artystycznych" - zapowiedział prof. Reich.

Spór płacowy na Uniwersytecie

Na Uniwersytecie Rzeszowskim trwa spór płacowy, kadra administracyjna domaga się wyższych płac. Nowy rektor zapowiada w tej dziedzinie nowy bilans otwarcia. Przypomniał, że zadeklarował już podwyżki dla osób, które długo pracują na uczelni i które mają wyższe wykształcenie.

"Chcę przeanalizować, dlaczego w niektórych rankingach nasza uczelnia nie zajmuje wysokiego miejsca i poszukać tych elementów, które można niskim kosztem poprawić" - powiedział prof. Reich.

Nowoczesny Szpital Uniwersytecki w Świlczy

Prof. Reich uważa, że budowa nowoczesnego szpitala uniwersyteckiego w Świlczy jest strategiczna dla woj. podkarpackiego.

"Nowoczesny szpital jest niezbędny dla mieszkańców Podkarpacia. Będę zabiegał o dodatkowe środki na tę inwestycję" - powiedział rektor elekt.

Współpraca z obecnym rektorem

Obecny rektor prof. Sylwester Czopek zadeklarował chęć współpracy z nowym rektorem. Podkreślił jednocześnie, że społeczność uniwersytecka jest jedną rodziną.

"Dopóki jesteśmy tą niepodzieloną rodziną, to jest to nasza siła. Jeżeli ktoś będzie nas próbował dzielić, różnicować, to przegramy. Proszę to przyjąć jako moje memento" - zaakcentował prof. Czopek.

Sylwetka Prof. Adama Reicha

Prof. Adam Reich jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W latach 2007-2017 był nauczycielem akademickim w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu, 1 października 2017 r. objął stanowisko kierownika Zakładu i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, w 2019 r. został dyrektorem Instytutu Nauk Medycznych UR.

Prof. dr hab. Adam Reich jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, wiceprzewodniczącym Sekcji „Forum Młodych” Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma „Forum Dermatologicum”, członkiem licznych międzynarodowych towarzystw naukowych, laureatem Stypendium im. Otto-Braun-Falco w Niemczech, laureatem Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrody im. prof. Z. Ruszczaka, nagrody im. Prof. F. Wąsika oraz autorem i współautorem ponad 400 prac naukowych oraz wielu książek i rozdziałów w podręcznikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto