Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem z inwestycją wartą 33 mln zł na osiedlu Budziwój w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Tak dzisiaj wygląda miejsce, w którym ma powstać przedszkole i żłobek. W oddali widać Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 7 przy ul. Budziwojskiej
Tak dzisiaj wygląda miejsce, w którym ma powstać przedszkole i żłobek. W oddali widać Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 7 przy ul. Budziwojskiej Fot. Krzysztof Kapica
Od kilku lat mówi się o budowie przedszkola i żłobka na osiedlu Budziwój. Budowa nadal nie została jednak rozpoczęta. Okazuje się, że są kłopoty z wykonaniem dokumentacji projektowej.

Na osiedlu działa Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 7 przy ul. Budziwojskiej. Ma 7 oddziałów przedszkolnych, do których uczęszcza ponad 180 dzieci. Od roku szkolnego 2022/2023 wszystkie grupy przedszkolne mieszczą się w pomieszczeniach budynku Galerii Budziwój przy ul. Budziwojskiej 327.

W pobliżu galerii, a obok kościoła przy ul. Ks. Kazimierza Guzego istnieje z kolei Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Z. Sz. Felińskiego.

Osiedle jednak z miesiąca na miesiąc rozrasta się. Ludzie, którzy przeprowadzają się do Budziwoja, to w większości młode osoby z małymi dziećmi. Potrzeba dla nich nowych miejsc, a przede wszystkim brakuje żłobka.

O budowie przedszkola i żłobka mówi się na osiedlu od lat.

Taka placówka ma powstać na działkach w pobliżu szkolnego boiska i cmentarza. - Dojazd do inwestycji planowany jest od ul. Strzelców - tłumaczy Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Rzeszowa.

Przedszkole ma liczyć 6 oddziałów (pomieści się w nich 175 dzieci) i mieć powierzchnię zabudowy 1314 m2. Żłobek ma także pomieścić 6 oddziałów (178 dzieci), a pow. zabudowy wyniesie dokładnie 2017 m2. Budowa żłobka ma kosztować 18 mln zł, a przedszkola 15 mln zł.

To jednak tylko plany, a do samej budowy droga daleka, bo okazuje się, że nie udało się jeszcze opracować nawet dokumentacji projektowej tej inwestycji. Ale po kolei. W połowie września ubiegłego roku wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Miesiąc później wpłynął wniosek wykonawcy dokumentacji, który wniósł o wzrost wysokości wynagrodzenia. - Wstrzymano prace projektowe do czasu podjęcia ostatecznej decyzji zamawiającego w tej sprawie - wyjaśnia Marzena Kłeczek-Krawiec.

29 listopada miasto nie przychyliło się do wniosku wykonawcy, ponieważ nie przedstawił realnych dowodów na wzrost kosztów. Tym samym wezwano wykonawcę do wznowienia prac projektowych.

Nieco ponad miesiąc później nastąpił nieoczekiwany zwrot.

- 9 stycznia 2023 roku wykonawca wystąpił o odstąpienie od umowy - mówi rzeczniczka.

Co dalej z tą umową? Jak usłyszeliśmy w Ratuszu aktualnie sytuacja jest analizowana przez miejskich urzędników.

Według Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na 2024 rok. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to placówka zacznie działać najwcześniej od 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto