Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 100 żołnierzy dołączyło do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Prawie 100 nowych żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożło w niedzielę na rzeszowskim Rynku przysięgę wojskową. Uroczystość była zwieńczeniem wojskowego przeszkolenia podstawowego tzw. szesnastki, które odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu "Ferie z WOT".

Nowi żołnierze trafią do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku.

Niedzielna przysięga została poprzedzona trwającym 16 dni szkoleniem wojskowym, które odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu "Ferie z WOT".

- Wojskowe przeszkolenie podstawowe tzw. szesnastka w czasie ferii zimowych zostało przygotowane z myślą przede wszystkim o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach i nauczycielach. W ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu "Ferie z WOT" szeregi Podkarpackiej "Trójki" powiększyły się o blisko 100 ochotników - poinformowała oficer prasowa brygady ppor. Magdalena Mac.

Po zakończeniu szkolenia, w miniony piątek, umiejętności ochotników zostały zweryfikowane podczas tzw. pętli taktycznej, czyli najważniejszego sprawdzianu praktycznego kończącego 16-nastkę. Jest to sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych poprzez weryfikację umiejętności do realizacji wybranych zadań taktycznych.

Wśród zadań, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze, znalazło się m.in. posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki.

Aby móc wstąpić do WOT należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Konieczne jest także pomyślne przejście przez badania lekarskie.

Wniosek o przyjęcie na szkolenie można złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji (znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania) albo wypełnić formularz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

od 7 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prawie 100 żołnierzy dołączyło do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto