MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Damiana Sobóla. Przemyślanin pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
W sobotę, 20 kwietnia na Cmentarzu Głównym w Przemyślu pochowano Damiana Sobóla. Przemyślanina, który został zabity podczas ostrzału konwoju humanitarnego w Strefie Gazy, żegnały tłumy - rodzina, znajomi, mieszkańcy miasta. Przyjechali także ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa, założyciel World Central Kitchen Jose Andres.
od 12 lat

Spis treści

Damian Soból odznaczony Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”

Sobotnie uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 9:30 różańcem w intencji ś.p. Damiana w kościele Salezjanów. Tuż potem była msza św. za duszę zmarłego. Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Damian Soból został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”. Odznaczenie z rąk doradcy prezydenta RP Dariusza Dudka odebrała mama Damiana, pani Alicja.

Po zakończonej mszy kondukt pogrzebowy przeszedł w ciszy przez miasto trasą: ul. Salezjańska, ul. Grunwaldzka, Plac Konstytucji, Most Orląt Przemyskich, ul. Jagiellońska, ul. Słowackiego, ul. Przemysława - Cmentarz Główny.

Pogrzeb Damiana Sobóla. Przemyślanin pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski

Polonia Restituta – „Polska odrodzona” to drugi najwyższy polski order cywilny (po Orderze Orła Białego). Odznaczenie ma kształt krzyża maltańskiego, z czerwoną wstążką orderową z białymi pasami na krańcach. Nadawane jest za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Andrzej Duda: Ta tragedia nigdy nie powinna się wydarzyć

- Żegnamy dzisiaj wspaniałego, młodego człowieka. Odważnego i ofiarnego społecznika przejętego ideałem solidarności. Wrażliwego na los pokrzywdzonych i najbardziej potrzebujących. Wstrząśnięty jego tragiczną śmiercią wyrażam hołd dla poświęcenia z jakim zmarły zaangażował się w pomoc cywilnym ofiarom działań wojennych w Strefie Gazy. Wcześniej pomagał mieszkańcom broniącej się Ukrainy m.in. w ostrzeliwanym przez Rosjan Charkowie oraz ludziom w tureckim dystrykcie Elbistan dotkniętym skutkami ubiegłorocznego potężnego trzęsienia ziemi. Zginał w wyniku izraelskiego ataku na konwój z transportem żywności, jako jeden z siedmiorga wolontariuszy organizacji World Central Kichen. Ta tragedia nigdy nie powinna się wydarzyć. Nasz rodak miał przed sobą jeszcze długie lata życia. Działalność zmarłego przynosiła chlubę, nie tylko jemu osobiście, lecz także wszystkim Polakom. Niech wyrazem naszego głębokiego szacunku i niegasnącej pamięci o nim, będzie przyznany pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Bliskim, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie - napisał prezydent RP Andrzej Duda do uczestników sobotniego pogrzebu Damiana Sobóla.

Radosław Sikorski: Takie postacie są świadectwem człowieczeństwa

Po zakończeniu mszy św., wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul odczytała list kondolencyjny od ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, w którym szef resortu przypomniał, że Damian Soból stał się jedną z ofiar ostrzału ze strony armii izraelskiej, w chwili gdy ze swoimi kolegami z organizacji World Central Kitchen, niósł pomoc głodującym mieszkańcom Strefy Gazy.

- Damian Soból w przeszłości niósł pomost mieszkańcom Afryki i Turcji, a w rodzinnym Przemyślu, (...) pomagał Ukraińcom, kobietom i dzieciom uciekającym przed rosyjskimi bombami. Takie postacie są świadectwem człowieczeństwa, dowodem, że nawet w najgorszych czasach wojen, krwi i łez, znajdują się dzielni ludzie, którzy mroczny świat konfliktów rozświetlają swoją postawą pełną miłości bliźniego i oddania drugiemu człowiekowi. Wierzę, że wartości które reprezentował żyją w sercach tysięcy wolontariuszy, a Damian będzie dla nich wzorem. Niech spoczywa w pokoju - napisał w liście kondolencyjnym Sikorski.

Ambasador Palestyny: Przyjechaliśmy oddać hołd bohaterowi

od 12 lat

Ostrzał konwoju humanitarnego w Strefie Gazy

Damian Soból razem z sześciorgiem innych wolontariuszy zginął w Strefie Gazy w ataku Izraelskich Sił Obronnych na konwój World Central Kitchen, organizacji charytatywnej zajmującej się dostarczaniem posiłków ofiarom wojen i kataklizmów.

- To tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi przez siły izraelskie. To się zdarza na wojnie i zbadamy to gruntownie - oświadczył kilka godzin po ataku premier Izraela Benjamin Netanjahu.

- Po tej tragedii jaka spotkała naszego rodaka, zginął tragicznie w kompletnie bezsensownym ataku. Nie ma wytłumaczenia, nie ma co tego usprawiedliwiać sytuacją wojenną - stwierdził z kolei premier Donald Tusk.

Media: Izraelskim żołnierzom wydawało się, że dostrzegli podejrzaną postać

Z izraelskich mediów dowiedzieliśmy się, że żołnierzom wydawało się, że dostrzegli podejrzaną postać - członka Hamasu - na ciężarówce, która wjechała wraz z trzema samochodami World Central Kitchen (WCK) na teren składu z pomocą humanitarną.

Jak twierdzi portal Haaretz, decyzję o ostrzelaniu konwoju podjął oddział pilnujący trasę transportu pomocy humanitarnej. Kiedy pierwsza rakieta trafiła w samochód, osoby znajdujące się w środku ewakuowały się do pozostałych dwóch pojazdów. Zdołały zgłosić, że zostały zaatakowane, zanim drugi pocisk trafił w kolejne auto. Gdy podjechał ostatni nieuszkodzony samochód, aby zabrać rannych, trafił weń trzeci pocisk. Zginął kierowca oraz sześciu pasażerów.

Pogrzeb Damiana Sobóla. Przemyślanin pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski

Zginął Polak - Damian Soból

Informacje o śmierci Polaka pojawiły się w Przemyślu już w nocy z 1 na 2 kwietnia. Część najbliższych przyjaciół i znajomych wiedziała, że chodzi o Damiana. Wiadomość szybko się roznosiła, bo 35-latek, pomimo, że od pewnego czasu mieszkał w Warszawie, większość swojego życia spędził w Przemyślu i był powszechnie lubiany. Stąd ogromny ból po jego odejściu, zwłaszcza w takich okolicznościach.

Damian Soból zajmował się obsługą niedawno uruchomionego, m.in. za wiedzą władz Izraela, morskiego korytarza humanitarnego z żywnością, z Cypru do Strefy Gazy. Na wybrzeżu odbierali ładunki i transportowali je w głąb lądu. W chwili tragedii konwój wracał po dostarczeniu kolejnej partii pomocy.

Mieszkańcy Przemyśla oddali hołd Damianowi Sobólowi

4 kwietnia kilkaset osób oddało w Przemyślu hołd Damianowi Sobólowi. Mieszkańcy oraz sporo osób przyjezdnych spotkało się najpierw na mszy świętej w archikatedrze, która była odprawiana w intencji Damiana Sobóla. Potem wszyscy przeszli pod dworzec kolejowy, aby w Zaułku Wolontariuszy oddać hołd zmarłemu.

Prokuratura w Przemyślu prowadzi śledztwo ws. zabójstwa Damiana Sobóla

2 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa Damiana Sobóla, w wyniku atak Sił Zbrojnych Izraela z użyciem materiałów wybuchowych. 15 kwietnia w Katedrze Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzono przy udziale prokuratora prowadzącego śledztwo oględziny zewnętrzne i wewnętrzne zwłok Daniela.

- Niesekcjonowane wcześniej ciało zostało przekazane do Polski przez władze Egiptu 12 kwietnia. W czasie trwającej kilka godzin sekcji zwłok pobrane zostały materiały do badań przez biegłych z zakresu różnych specjalności. Bezpośrednia przyczyna śmierci pokrzywdzonego będzie ustalona po przeprowadzeniu wszystkich zleconych badań i wydaniu ostatecznej opinii przez biegłych Uniwersytetu Jagiellońskiego – przekazała Małgorzata Taciuch-Kurasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pogrzeb Damiana Sobóla. Przemyślanin pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto