Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Setki godzin pracy 120 studentów z Politechniki Rzeszowskiej i jest gotowy! Imponujący nowy bolid wyścigowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Wideo
od 16 lat
Bolid PMT-05 posiada najbardziej zaawansowany pakiet aerodynamiczny ze wszystkich dotychczas zbudowanych przez zespół bolidów. Pojazd osiąga prędkość 100 km/h w około 3,5 sekundy!

W poniedziałek studenci zorganizowali premierę swojego najnowszego, najbardziej dopracowanego i najdoskonalszego, piątego już "dziecka". Opowiedzieli o szczegółach konstrukcji bolidu, planach świętującego 10 - lecie zespołu Koła Naukowego Formuła Student i jego sukcesach na arenie międzynarodowej.

Bolid PMT-05 posiada najbardziej zaawansowany pakiet aerodynamiczny ze wszystkich dotychczas zbudowanych przez zespół. Zdobyta na przestrzeni lat wiedza pozwoliła dopracować geometrię i działanie przedniego i tylnego skrzydła oraz otworzyła nowe możliwości dla projektów podłogi i innych elementów wpływających na docisk.

- Nasza nowa konstrukcja oczywiście jest szybsza od poprzednich. Potrafi przenieść o wiele więcej siły bocznej w zakręcie. Jest lżejsza i o wiele zwinniejsza - zwraca uwagę Tomasz Lechwar, lider techniczny PRz Racing.

Silnik zastosowany w najnowszym bolidzie osiąga 95 KM. Prędkość 100 km/h pojazd rozwija w około 3,5 s. Samochód waży 220 kg. Jest w stanie pojechać 140 km/h.

Niezliczone godziny w warsztacie, nieprzespane noce i wielka determinacja

- Przygotowania nad skonstruowaniem tego samochodu wyścigowego rozpoczęliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Wtedy to zapoczątkowaliśmy fazę projektową, a około lutego - marca przebrnęliśmy do fazy wykonawczej - mówi Tomek.

Zespół zastosował takie materiały, jak wytrzymałe stopy aluminium, tytan, kewlar, aramid oraz włókno węglowe.

- Konstrukcja bolidu wyścigowego jest zadaniem bardzo skomplikowanym - przyznaje Filip Kaniewski, lider marketingu PRz Racing. - W tym roku aż ponad setka studentów poświęciła na to swój czas.

Praca nad bolidem to duża praca umysłowa i techniczna, ale także finansowa? - Tak. To ogromne wyzwanie. Wspiera nas tu przede wszystkim nasza uczelnia, ale także nasi sponsorzy, których w tym roku mamy rekordową liczbę, bo ponad 75.

W tym sezonie PRz Racing wziął już udział w zawodach na Węgrzech, gdzie osiągnął wysokie lokaty: 4. miejsce w klasyfikacji generalnej bolidów spalinowych i elektrycznych, co czyni PMT-05 najlepszym bolidem spalinowym na zawodach, 3. miejsce w business plan presentation, 2. miejsce – acceleration. Przed zespołem jeszcze trzy edycje zawodów Formuła Student w Holandii, Czechach i Chorwacji, gdzie studenci będą rywalizować z najlepszymi zespołami z całego świata.

Studenci podczas prezentacji maszyny zdradzili, że to już ich ostatni bolid spalinowy, ponieważ już za rok pochwalą się pierwszym bolidem elektrycznym.

PRz Racing to jedno z największych studenckich kół naukowych na Politechnice Rzeszowskiej. Działa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa od 2013 r. Opiekunem koła jest dr inż. Piotr Strojny.

Zespół wyścigowy co roku przygotowuje się do interdyscyplinarnych zawodów międzynarodowych Formuła Student odbywających się m.in. na torach F1. Zespoły z całego świata sprawdzają się w konkurencjach statycznych, prezentując cały projekt od strony technicznej, finansowej oraz przedsiębiorczej oraz w konkurencjach dynamicznych, gdzie bolidy klasy Formuła Student są sprawdzane na torze.

Od początku swojej działalności zespół zbudował pięć autorskich konstrukcji bolidów wyścigowych. Wystartowały one dotychczas w 18 europejskich edycjach zawodów, m.in. na torach Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Holandii czy Hiszpanii. Każdy kolejny bolid ma za zadanie podnieść wiedzę i kompetencje, co przekłada się na zwiększenie zaawansowania technologicznego.

PRz Racing Team zrzesza studentów wszystkich wydziałów, umożliwiając im realizowanie swoich zainteresowań. Obecnie zespół składa się z 6 sekcji technicznych: aerodynamika, elektronika, konstrukcja nośna, silnik, informatyka, zawieszenie oraz trzech sekcji nietechnicznych – marketing, fundriser, project management.

Prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz podkreślał, że "Peerzecik" jest dumą uczelni. - Świetna robota, gratuluję! Cieszę się, że mamy nowy bolid i jestem przekonany o kolejnych osiągnięciach. Tak naprawdę nie chodzi o miejsca. Liczy się praca. To będzie niezwykły przywilej w przyszłości, gdy w waszych dokumentach, CV wpiszecie, że uczestniczyliście w takim wydarzeniu jak PRz Racing.

Adam Marciniec, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz także podkreślał, że jest usatysfakcjonowany i dumny, że na jego wydziale powstało takie koło. - 120 osób to duża firma! Tak można śmiało powiedzieć.

- Kto widzi cel, ten nie dostrzega przeszkód. Gdy ponad dekadę temu zaczynałem tworzyć koło, to przyświecała mi jedna idea. Chodziło o to, aby w jak największym stopniu wyeksponować potencjał studentów - przyznał dr inż. Piotr Strojny. - To, co jest najważniejsze w kole to możliwość rozwoju i samodoskonalenia tak, aby po zakończeniu tej przygody po studiach móc odnosić jak największe sukcesy na arenie krajowej i światowej. Ciągle mam kontakt z osobami, które tworzyły ze mną to koło i odnoszą takie niesamowite sukcesy. Część pracuje w renomowanych firmach, część zasila naszą kadrę dydaktyczno - naukową, a część tworzy własne firmy, własne startupy. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że ten trend zostanie utrzymany.

Wisienką na torcie poniedziałkowej prezentacji bolidu był pokaz jego umiejętności na torze stworzonym przed budynkiem uczelni V1. Za sterami bolidu usiadł Patryk Nieroda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz Patronat. Setki godzin pracy 120 studentów z Politechniki Rzeszowskiej i jest gotowy! Imponujący nowy bolid wyścigowy [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto