Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Experymentarium 3Z - Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! - warsztatowa edukacja naukowo-techniczna

OPRAC.: US
Od samego początku nadrzędną ideą Experymentarium 3Z było nawiązanie do dobrych tradycji edukacyjnych pielęgnowanych jeszcze w XX wieku (szkolne koła zainteresowań, pracownie ZPT, etc.) i połączenie ich z nowoczesnymi środkami stosowanymi we współczesnych centrach nauki, muzeach techniki i innych tego typu placówkach.
Od samego początku nadrzędną ideą Experymentarium 3Z było nawiązanie do dobrych tradycji edukacyjnych pielęgnowanych jeszcze w XX wieku (szkolne koła zainteresowań, pracownie ZPT, etc.) i połączenie ich z nowoczesnymi środkami stosowanymi we współczesnych centrach nauki, muzeach techniki i innych tego typu placówkach. Materiały prasowe
Wystartowały już pierwsze zajęcia projektu dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Rzeszowa i Podkarpacia realizowanego przez Stowarzyszenie Ars Scientia we współpracy z firmą Polimedia w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Od samego początku nadrzędną ideą Experymentarium 3Z było nawiązanie do dobrych tradycji edukacyjnych pielęgnowanych jeszcze w XX wieku (szkolne koła zainteresowań, pracownie ZPT, etc.) i połączenie ich z nowoczesnymi środkami stosowanymi we współczesnych centrach nauki, muzeach techniki i innych tego typu placówkach.

Istotą formuły 3Z - Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! jest połączenie tradycyjnych form eksperymentowania z praktycznym rozwijaniem i wykorzystaniem umiejętności politechnicznych.

- Szczególny nacisk kładziemy na organizację pracy w grupie, współpracę przy rozwiązywaniu problemów technicznych, umiejętność tworzenia dokumentacji technicznej przedmiotów wykonywanych samodzielnie, sprawność językową oraz nabycie umiejętności technicznych na wielu poziomach zaawansowania. Podczas warsztatów uczniowie wraz z instruktorami i koordynatorami – popularyzatorami nauki - zaprojektują i zbudują eksponaty, analogiczne do tych, jakie znajdują się w centrach nauki i innych placówkach edukacji nieformalnej - mówi Paweł Pasterz, prezes Stowarzyszenia Ars Scientia.

Od samego początku nadrzędną ideą Experymentarium 3Z było nawiązanie do dobrych tradycji edukacyjnych pielęgnowanych jeszcze w XX wieku (szkolne koła
Od samego początku nadrzędną ideą Experymentarium 3Z było nawiązanie do dobrych tradycji edukacyjnych pielęgnowanych jeszcze w XX wieku (szkolne koła zainteresowań, pracownie ZPT, etc.) i połączenie ich z nowoczesnymi środkami stosowanymi we współczesnych centrach nauki, muzeach techniki i innych tego typu placówkach. Materiały prasowe

Dodaje, że rezultatem 15. miesięcznego projektu będzie stworzenie kompletu scenariuszy oraz dokumentacji wraz z prototypami konkretnych modeli i pomocy dydaktycznych, przeznaczonych do szerokiego wykorzystania przez szkoły oraz wszelkie placówki edukacji formalnej i nieformalnej w ramach realizacji kreatywnych warsztatów politechnicznych. - Wymiernym efektem będzie też wspomaganie szkolnych pracowni w zakresie wyposażenia w pomoce naukowe i przyrządy. Koszty w przypadku podejmowanej inicjatywy są odwrotnie proporcjonalne do efektów. Wynika to z tego, że samodzielne tworzenie konkretnych przedmiotów jest zawsze tańsze niż korzystanie z rynkowej oferty handlowej. Kwestie trwałości także wypadają zdecydowanie korzystne - wylicza Paweł Pasterz.

Szerokie możliwości organizacyjne wykonawcy, sprawdzone i zweryfikowane w praktyce podczas ponad dziesięcioletniej działalności w branży popularyzatorskiej - realizacja imprez - jak Rzeszowskie Pikniki Odkrywców: Dzień, Moc i Noc Odkrywców, a także licznych pokazów naukowych, warsztatów politechnicznych czy autorskich programów popularnonaukowych w mediach.

- Gwarancją jest wysoki poziom kompetencji i doświadczenie osób zaangażowanych w realizację projektu. Trenerzy ze sporym stażem i praktyką w dziedzinie projektowania, budowy i produkcji urządzeń, instalacji, zabawek i pomocy naukowych, także na zlecenia firm oraz instytucji. W realizacji projektu przewidziano szeroki zakres środków od tradycyjnych metod warsztatowych po nowoczesne technologie CNC i rapid prototyping. - twierdzi Marlena Proszak z firmy Polimedia, a także twórca i organizator m. in. Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki - Moc Odkrywców).

Projekt ma wpływ na kwestie rozwoju społecznego w skali regionu i kraju, szczególnie ze względu na możliwość rozwoju oraz realizacji przez inne instytucje edukacyjne, społeczne i popularyzatorskie. Przygotowywany jest w formie dającej się łatwo udostępniać, m.in. sprawdzona formuła, multimedialne opracowanie scenariuszy działań, uniwersalny i czytelny podręcznik dla zainteresowanych odbiorców. Silnie i wymiernie oddziaływuje na kwestie popularyzacji nauki i techniki, głównie ze względu na warsztatową specjalizację, czyli postawienie środka ciężkości w punkcie aktywizacji czynnej, nie tylko biernej.

W ramach projektu przeprowadzonych zostanie 30 zajęć politechnicznych dla 12-osobowych grup uczniów wybranych ze szkół podstawowych i średnich z naszego miasta i regionu.

Rekrutacja jest w zasadzie zakończona. Podczas zajęć uczniowie, oczywiście pod kierunkiem instruktorów, zbudują 360 modeli - pomocy dydaktycznych w sposób interaktywny ilustrujących zagadnienia i zjawiska fizyczne czy techniczne. Modele te trafią do ich klas służąc wymiernie jako pomoce dydaktyczne stosowane na lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

Komplet powstałych materiałów instruktażowych trafi na dedykowany portal internetowy - www.experymentarium3z.pl, gdzie zostaną umieszczone wszystkie scenariusze zajęć, powstałe fotografie i filmy, a gotowe szablony w formie plików PDF będzie można wydrukować w dowolnej liczbie przykładowo dla całej klasy.

- Jednym słowem powstanie kompletny materiał, który może posłużyć nauczycielom, animatorom kultury, rodzicom, uczniom, itp. Powstanie też publikacja poligraficzna, którą otrzymają nauczyciele podkarpackich szkół jako materiał dydaktyczny. - mówi Małgorzata Wilczak, nauczyciel dyplomowany, Członek Zarządu Stowarzyszenia Ars Scientia.

Podsumowanie projektu wraz z uroczystą galą zaplanowane jest podczas kolejnego Pikniku Odkrywców w 2023 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz Patronat. Experymentarium 3Z - Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! - warsztatowa edukacja naukowo-techniczna - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto