MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy 2022. Czy można wyprzedzać z prawej strony?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Fot. Renault
Fot. Renault
Wyprzedzanie sprawia problemy wielu kierowcom. Często można zaobserwować łamanie przepisów ruchu drogowego przez osoby wykonujące ten manewr. W niektórych sytuacjach kierujący nie zdają sobie nawet sprawy, że właśnie wyprzedzają jadący obok pojazd. Prowadzi to do tak niebezpiecznych sytuacji jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Wyprzedzanie to jeden z trudniejszych manewrów i wielu kierowców nie czuje się pewnie, wykonując go. Nie zwalnia ich to jednak ze znajomości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ponieważ w przeciwnym razie mogą spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. Bardzo duże znaczenie ma znajomość… definicji wyprzedzania.

Co to znaczy „wyprzedzać”?

Zgodnie z kodeksem drogowym wyprzedzanie to „przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku”. Oznacza to, że wyprzedzamy nie tylko wtedy, gdy wymaga to od nas włączenia kierunkowskazu, zjechania na pas ruchu w przeciwnym kierunku i potem znów na właściwy pas. Manewr wyprzedzania wykonujemy również, gdy na wielopasmowej drodze jedziemy cały czas tym samym pasem i po prostu przejeżdżamy obok pojazdu poruszającego się sąsiednim pasem w tym samym kierunku.

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych

_Nieznajomość przepisów prowadzi często do tego, że kierowcy wyprzedzają w miejscach, gdzie jest to bardzo niebezpieczne, np. na przejściach dla pieszych. Gdy kierujący pojazdem na sąsiednim pasie zwalnia w pobliżu przejścia dla pieszych, może robić to w celu przepuszczenia wchodzącej na nie osoby. Nie wolno nam więc w takim momencie wyprzedzać tego auta, bo grozi to potrąceniem pieszego. Z tego powodu za takie zachowanie przewidziano mandat w wysokości do 1500 zł _– mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zakaz wyprzedzania nie obowiązuje jedynie na przejściach o ruchu kierowanym. Oznacza to, że możemy wyprzedzać w pobliżu przejść i na nich, jeśli działa tam sygnalizacja świetlna lub ruch jest kierowany przez uprawnioną do tego osobę, np. policjanta (oraz nie ma znaków pionowych czy poziomych zakazujących wyprzedzania).

Wyprzedzanie z prawej strony

Innym częstym błędem kierowców, którzy nie przyswoili sobie definicji wyprzedzania, jest wyprzedzanie z prawej strony w sytuacjach, gdy nie jest to dozwolone. Kiedy więc można to robić?

Co do zasady z prawej strony wyprzedzamy pojazdy szynowe. Oprócz tego z prawej strony można wyprzedzić też inny pojazd, jeśli poruszamy się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu lub po drodze złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych, każdej przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu (np. autostradach, drogach ekspresowych), o ile te jezdnie są rozdzielone.

Dodatkowo wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni dwukierunkowej w obszarze zabudowanym, jeśli jezdnia posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku, oraz poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono minimum trzy takie pasy.

Podstawa prawna

Art. 24 ustawy z 20 czerwca 1997 r Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.)

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kodeks drogowy 2022. Czy można wyprzedzać z prawej strony? - Motofakty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto