Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową

OPRAC.: mz
Przyjdźcie na czwartkowe seanse filmów z Podkarpackiej Kroniki Filmowej - programu, w ramach którego powstają krótkometrażowe dokumenty o tym, co najciekawsze w naszym regionie.

Projekcje odbywają się w czwartki o godz. 18:00 kinie LED Rzeszowskich Piwnic. Partnerem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Wydarzenia są bezpłatne.
Tematyczne pokazy filmów:
sztuka
27.10.22
Znowu są 22 min
Mamalarka 28 min
3.11.22
Mistrz i uczeń 26 min
Droga 19 min
rzemiosło
10.11.22
Z piasku powstałeś, 20 min
Kolekcja, 20 min
współcześni bohaterowie
17.11.22
FUKS, 30 min
Kilometry oddechów, 34 min
Pozostałe seanse:
muzyka
A kapela gra do końca, 22 min

Rzeszów
Rzeszowskie Janusze (2016), 25 min
Swój nieznany, 30 min
historia
W pięknym Pustkowie koło Dębicy…, 35 min
Jesteśmy razem 28 min
przyroda
Świat wg Łukasza, 26 min
Wypasiony Raj, 35 min
Płaje, 20 min

Podkarpacka Kronika Filmowa jest programem wsparcia finansowego, w ramach którego wspófinansowane są filmy dokumentalne tematycznie związane z województwem podkarpackim. Program sprzyja tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii i teraźniejszości regionu. Realizowany jest raz w roku w formie konkursu ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego.

Wśród zrealizowanych projektów znajdziemy filmy sięgające do historii, przedstawiające życie i nadzwyczajne osiągnięcia wybitnych postaci regionu, takich jak m.in. Franciszek Kotula („Swój nieznany”, reż. Roland Dubiel), Edward Janusz („Rzeszowskie janusze”, reż. Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawłowski), Aleksader Ładoś („Sprawy paszportowe”, reż. Roland Dubiel) czy tytułowy „Wieleżyński, alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski). W obszernym katalogu filmów Podkarpackiej Kroniki Filmowej znajdziemy także portrety przedstawicieli środowisk twórczych, którzy zyskali rozgłos i uznanie w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Wśród nich na uwagę zasługują dokumenty o Barbarze Porczyńskiej, utalentowanej malarce („Mamalarka”, reż. Katarzyna Mazurkiewicz), Arkadiuszu Andrejkowie („Znowu są”, reż. Paulina Ibek), który znany jest z tworzenia tzw. deskali, czy o Jerzym Dyni („A kapela gra do końca”, reż. Roland Dubiel), popularyzatorze muzyki ludowej.

Zainteresowaniem wśród twórców cieszyły się również tematy społeczne, jak bieg rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę Wielką Pętlą Bieszczadzką („Kilometry oddechów”, reż. Rafał Gużkowski), czy praca ratowników STORATu i ich psich podopiecznych, będących w stałej gotowości do poszukiwania i ratowania życia zaginionych („Fuks”, reż. Jakub Kowalczyk); czy tematy związane z życiem w dzikich zakątkach najpiękniejszych krain regionu: Bieszczad i Beskidu Niskiego („Płaje”, reż. Rado Barłowski, Łukasz Grudysz, „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto