Beata Terczyńska
8 - letnia Emilka Herba, córka utytułowanego sportowca i rekordzisty Guinnessa Krystiana Herby z Rzeszowa, podczas Mistrzostw Polski Freestyle Slalom w Kętrzynie po raz pierwszy wywalczyła dwa tytuły Mistrza Polski: w speed slalomie i battle na rolkach. Z tytułem Mistrza Polski w kat. junior (do 10 lat) w speed slalomie z zawodów wraca też Konrad Kocój. Oboje są wychowankami Konrada Tomaki, który prowadzi w Rzeszowie Szkółkę Rolkową Wodzu. Lista sukcesów jego podopiecznych w mistrzostwach jest dłuższa.

Dziś zakończyły się Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom zorganizowane w Kętrzynie na Mazurach.

8-letnia Emilia Herba, na co dzień uczennica Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, startowała w dwóch kategoriach dziewcząt. Pierwsza rozegrana została w sobotę. Był to speed slalom. Na czym polega ta konkurencja? Zawodnicy muszą jak najszybciej przejechać na jednej nodze przez rząd złożony z 20 kubeczków, ustawionych w odstępach 80 cm. Za strącenie lub ominięcie kubka naliczane są karne sekundy.

"Emka" przejechała tor w rewelacyjnym czasie 6,7 sekund. Z dużą przewagą nad innymi zawodniczkami. Zajęła 1. miejsce.

W tej konkurencji startowało 11 dziewczynek w wieku maksymalnie 9 lat. Emilka w tym roku kończy 9 lat, wiec za rok wystartuje już w grupie 10-18 lat. Ma spory potencjał, jest szybka lekka i ma mocne mięśnie.

8-latka od 2 lat trenuje "U Wodza", czyli w Szkółce Rolkowej Wodzu, którą wraz z innymi instruktorami prowadzi Konrad Tomaka, trener wszystkich dyscyplin rolkowych, zawodowo nauczyciel wf-u w Szkole Podstawowej nr 21 w Rzeszowie. Ćwiczy trzy razy w tygodniu, często po 3 godziny. Do tego trenuje jeszcze akrobatykę, a wcześniej tańczyła.

Jej 6-letnia siostra Nela była najmłodszą uczestniczką zawodów. Przejechała cały tor na jednej nodze, bez podpórki. Uplasowała się na 10. pozycji. To też był jej pierwszy start na tak prestiżowych zawodach.

W niedzielę Emilka zdobyła drugi tytuł Mistrza Polski - w battle. Wykonała 30-sekundowy układ z różnych trików na kubeczkach.

- Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni. Nawet o tym nie marzyliśmy - cieszą się Natalia i Krystian Herba, rodzice Mistrzyni Polski.

Mistrzem Polski w juniorach do lat 10 wśród chłopców został Konrad Kocój, też wychowanek "Wodza", uczeń pierwszej klasy SP nr 21 w Rzeszowie. Konrad dodatkowo pobił rekord Polski w swojej kategorii junior, osiągając wynik 5,9 s (dotychczas było to 6,2).