Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DRZEWKO ZA SUROWCE WTÓRNE. W sobotę na parkingu Sklepu Budowlanego CASTORAMA w Rzeszowie mieszkańcy tłumnie włączyli się w akcję ekologiczną

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 22 kwietnia na parkingu Sklepu Budowlanego CASTORAMA w Rzeszowie w zamian za makulaturę, plastikowe butelki, aluminiowe puszki, baterie oraz elektrośmieci mieszkańcy otrzymali sadzonki drzew i krzewów.

W sobotę, 22 kwietnia już przed południem na parkingu Sklepu Budowlanego CASTORAMA, przy Alei Powstańców Warszawy w Rzeszowie prowadzona była zbiórka surowców wtórnych. Niepotrzebną makulaturę, plastikowe butelki, aluminiowe puszki, baterie oraz zużyty sprzęt elektryczny można było wymienić na sadzonki drzew lub krzewów.

  • Jedna sadzonka za 5 kg makulatury
  • Jedna sadzonka za 20 butelek PET
  • Jedna sadzonka za 20 puszek aluminiowych
  • Jedna sadzonka za 10 zużytych baterii
  • Jedna sadzonka za każdą sztukę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego małego rozmiaru (o maks. długości 20 cm)*
  • Dwie sadzonki za każdą sztukę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego średniego rozmiaru (powyżej długości 20 cm)**

Celem akcji było nie tylko zebranie surowców wtórnych, ale także podniesienie świadomości ekologicznej i utrwalenie dobrych praktyk.

Każdy mógł otrzymać do 10 sztuk sadzonek, wszystko zależało od ilości surowców wtórnych jaka została dostarczy. Wasze odpady zostały zważone i policzone. Każdy, kto przekazał surowce otrzymał karnet z podaną liczbą przysługujących sadzonek i tuż obok mógł wybrać sadzonkę/ sadzonki, które zostały przygotowane przez przedstawicieli Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Tuszyma. Leśnicy nie tylko doradzali jakie drzewko wybrać dla konkretnej lokalizacji i warunków w ogrodzie, ale też jak je potem pielęgnować.

- Na co dzień dbamy o kondycję naszych lasów, bo to jest nasze wspólne dobro, natomiast dziś jesteśmy mile zaskoczeni, że z okazji Dnia Ziemi zainteresowanie wymianą zbędnych sprzętów elektronicznych i surowców wtórnych, na drzewka jest takie duże. Szybko wypełniały się, przygotowane na surowce kontenery, ale też równie szybko ubywało naszych sadzonek, z których już niedługo wyrosną piękne drzewa i krzewy - zapewnia Łukasz Szatan z Nadleśnictwa Tuszyma.

od 16 lat

Już po godzinie, przygotowane kontenery były prawie pełne.

- Przynieśliśmy z dziećmi, baterie, makulaturę, puszki i plastik, za co otrzymaliśmy 9 sadzonek, które posadzimy w ogrodzie i myślę, że dzieciaki teraz będą się bardziej interesować wzrastaniem się tych drzewek, które otrzymaliśmy za zbędne nam rzeczy - wyjaśnia pani Zosia z Jasionki. 

- Jadąc na zakupy do Rzeszowa, przywieźliśmy niepotrzebny już nam sprzęt elektroniczny, drobne AGD i baterie, a teraz otrzymamy za to 8 sadzonek - ucieszyła się pani Jasia z pow. lubaczowskiego.

W naszą akcję włączyli się Partnerzy

Dzięki uprzejmości Sklepu Budowlanego CASTORAMA przygotowaliśmy stanowiska z kontenerami na surowce wtórne i sadzonki w centralnej części parkingu.

Na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie można było uzyskać wiele przydatnych informacji z dzieciny ochrony środowiska, a najwięcej osób pytało o szczegóły Programu „Czyste powietrze”.

W szczególny sposób do akcji włączył się nasz Partner, operator logistyczny DACHSER, z którego inicjatywy pracownicy zebrali ponad 1400 kg makulatury. W zamian za tak niezwykłe zaangażowanie w każdym z oddziałów tej firmy zostanie zasadzone symboliczne drzewko z naszej akcji. Sadzonki drzew w imieniu pracowników odebrał pan Szymon Charachajczuk, kierownik oddziału Dachser w Rzeszowie.

Surowce wtórne zostały odebrane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie oraz Hamburger Recycling Polska sp. z o.o. oddział w Rzeszowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom zaangażowanym w naszą akcję oraz naszym Czytelnikom, którzy tak tłumnie odpowiedzieli na nasz apel o zbiórkę surowców wtórnych.

Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji akcji Drzewko za makulaturę.

Wśród roślin mieliśmy piękne sadzonki drzew:

  • brzozę brodawkowatą, Betula pendula

    Gatunek, który trwale kojarzy się z polskim krajobrazem. Rozpoznamy ją po charakterystycznym kształcie, który zawdzięcza długim i cienkim gałązkom zwisającym z konarów oraz po delikatnych, zakończonych długim szpicem liściach i pniach pokrytych gładką, srebrzystobiałą korą. W powierzchniowych warstwach kory występuje substancja, zwana betuliną. Brzoza rośnie szybko, osiąga wysokość 25 m i dożywa do 120 lat. Jest gatunkiem pionierskim, który w krótkim czasie zdobywa tereny leżące odłogiem. To właśnie brzoza jako pierwsza pojawia się na terenach niezadrzewionych.
  • jodłę pospolitą, Abies alba

    Jest drzewem iglastym niezrzucającym igieł na zimę. Ma silny, gruby pień, pokryty szarą korą. Osiąga wysokość ok. 50 m. Korona młodych drzew jest stożkowata, u starych - spłaszczona w kształcie walca. Igły są giętkie i ułożone na gałązce grzebieniasto. Na ich spodniej stronie widać dwa podłużne paski. Ich wierzchołki są tępo zakończone lub mają wyraźne wcięcie.
    Szyszki dojrzewają na początku października i całkowicie rozpadają się, uwalniając duże oskrzydlone nasiona. Na pędzie pozostaje wtedy jedynie oś szyszki zwana trzpieniem. Jodła jest typowym gatunkiem lubiącym cień, o dużych wymaganiach siedliskowych.
    Jodły mogą dożyć nawet 500 lat. Ich jasne, trwałe drewno wykorzystuje się do budowy domów i instrumentów muzycznych np. organów.
  • jarząb pospolity, jarzębina, Sorbus aucuparia

    Gatunek drzewa lub krzewu pospolity na całym obszarze Polski. Ma gładką i jasną korę. Liście nieparzysto-pierzaste, złożone z 9–15 listków, pojedynczo piłkowanych, u nasady całobrzegich. Jesienią przebarwiają się na kolor od złotożółtego do żółtoczerwonego. Kwiaty zebrane w gęste, owłosione podbaldachy. Owoce są kuliste, pomarańczowe, czerwone, cierpkie i gorzkie, pojawiają się od lipca do października. Owoce rozsiewane są przeważnie przez ptaki (ornitochoria). W Tatrach występuje górska, krzewiasta odmiana (var. glabrata) dochodzi aż do piętra kosodrzewiny, stanowiąc znaczącą jej domieszkę. Jest rośliną miododajną i ozdobną. Jest odporna na zanieczyszczenia. Owoce są pożywieniem ptaków (gil, drozd, jemiołuszka) oraz zwierząt leśnych (sarna, borsuk).
  • świerk pospolity, Picea abies

    Ma prosty kolumnowy pień i smukłą, stożkowatą, ciemnozieloną koronę. Osiąga wysokość do 50 m. Jego ostro zakończone igły są równomiernie rozłożone na gałęziach, mają długość od 1 do 2,5 cm. Na przekroju poprzecznym kształtem przypominają romb. Świerk jest gatunkiem jednopiennym, wykształca oddzielnie męskie i żeńskie kwiaty, występujące w różnych miejscach na tym samym drzewie. Rozwinięte kwiaty męskie to karminowoczerwone „kotki”.
    Owoce świerka stanowią zwisające, jasnobrązowe, błyszczące szyszki, które dojrzewają jesienią i opadają po wysypaniu się z nich nasion. Do dobrego rozwoju świerk wymaga wilgotnego, czystego powietrza, a także umiarkowanie żyznych gleb.
    Średnio znosi cień, jest bardzo wrażliwy na suszę i upały oraz mało odporny na działanie silnych wiatrów ze względu na płytki system korzeniowy. Jego drewno wykorzystujemy w budownictwie, a także do produkcji papieru i pudeł rezonansowych instrumentów muzycznych.
    Drewno świerkowe wydaje charakterystyczne trzaski podczas palenia; wynika to z dużej ilości pęcherzy żywicznych w nim zawartych.
  • buk zwyczajny, Fagus sylvatica

    Jest to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach. Wiele osób uwielbia odwiedzać las bukowy jesienią, ponieważ jest on wtedy zachwycająco kolorowy ze względu na przebarwiające się liście. Na wiosnę natomiast, zaraz po rozwinięciu, jajowate liście buka są z wierzchu żywo zielone, a od spodu nieco jaśniejsze.
    Kora wyróżnia się gładkością i srebrzystym połyskiem. Owoce buka to małe trójkanciaste orzeszki zamknięte w kolczastej okrywie. Zwane pospolicie bukwią, są jadalne i stanowią nie lada przysmak dla wiewiórek, sójek, a przede wszystkim dzików. Buki lubią miejsca umiarkowanie wilgotne, żyzną glebę oraz cień.
    W Polsce ich występowanie określone jest granicą zasięgu. Możemy je spotkać na zachodzie, północy, a także na południu kraju, gdzie wraz z jodłą, grabem, dębem bezszypułkowym i świerkiem tworzą lasy regla dolnego (do wys. 900 m n.p.m.).
  • dąb szypułkowy, Quercus robur

    Jest potężnym drzewem osiągającym do 35-40 m wys. Tworzy najczęściej domieszkę w lasach mieszanych lub występuje samodzielnie, tworząc tzw. dąbrowy. Jest gatunkiem światłolubnym, rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, tzw. grądach. Ponieważ żyje ponad 1000 lat, jest uznawany za symbol siły, długowieczności i mocy.
    Żołędzie stanowią cenny pokarm dla wielu ssaków i ptaków. Osadzone są na długiej szypule.
    Liście są w zarysie odwrotnie jajowate i krótkoogonkowe, u nasady sercowate, z wyraźnymi uszkami. Nerwy liściowe dochodzą do końców klap i zatok między klapami.
    Dąb dostarcza najcenniejszego drewna w naszych lasach. Jest ono najbardziej cenione ze względu na twardość i trwałość. Wykorzystuje się je w budownictwie i stolarstwie. Ze względu na dużą zawartość garbników, chroniących drewno przez zgnilizną, może długo leżeć w wodzie.
  • jabłoń dziką, Malus sylvestris

    Jest drzewem osiągającym wysokość do 20 m. Koronę ma szeroką i gęstą, kształtu kopulastego. Gałązki jabłoni mają kolor czerwonobrunatny. Osadzone na nich są jajowate listki mają zaostrzone wierzchołki, a ich brzegi są drobno piłkowane.
    Jabłoń pięknie zakwita w maju. Kwiaty ma białe, lekko zaróżowione. Na jesieni wykształca malutkie 3-centymetrowe owocki. Są żółtozielone, kwaśne, ale jadalne.
    Drewno jabłoni jest czerwonobrązowe, wykorzystuje się je w stolarstwie.
  • kalinę koralową, Viburnum opulus

    Gatunek krzewu (do 4 m wysokości), który jest pospolity w całej Polsce poza Tatrami. Kora jasnoszara. Pąki nakrzyżległe. Pąka szczytowego często brak. Blaszka liściowa jest szerokojajowata, tępo klapowana. Liście rozwijają się równocześnie z kwiatami, jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatnopurpurowy. Kwiaty niewielkie, białe, zebrane na szczytach gałązek w baldachogrona. Wszystkie kwiaty są 5-płatkowe; brzeżne są większe - pełnią funkcję powabni. Owoc koloru szkarłatnoczerwonego, lśniący, kulistego (8–10 mm). W środku jedna, okrągła i spłaszczona pestka. Rośnie w wilgotnych lub przynajmniej świeżych lasach i zaroślach, zarówno w podszycie, jak i na skrajach. Często w łęgach wzdłuż rzek i nad brzegami jezior, także w grądach, również w zaroślach ekotonowych. Spotykana jest też pod okapem drzewostanów mieszanych i sosnowych posadzonych na żyznych i świeżych siedliskach lasowych. Jest rośliną leczniczą. Ceniona jest ze względu na efektowne kwitnienie, długo utrzymujące się i barwne owoce oraz intensywnie przebarwiające się jesienią liście.
  • świerk kłujący odm. srebrzystą, Picea pungens

    Pochodzi z Gór Skalistych w zachodniej części Ameryki Północnej. Drzewo iglaste, korona smukła, stożkowata, zazwyczaj bardzo gęsta. Kora cienka i popękana, szarobrązowa, u starszych drzew brunatnoszara. Igły są czterokanciaste, i posiadają wyraźną siną smugę w miejscu występowania szparek oddechowych. Są zaostrzone, sztywne, bardzo kłujące. Na młodych pędach są zazwyczaj srebrnosine. Szyszki są zwisające, jasnobrązowe, długości 8-10 cm. W swoim naturalnym środowisku występuje na wysokości pomiędzy 1800 a 3300 m n.p.m. Tworzy lasy mieszane z sosną wydmową, topolą osiką i daglezją. Porasta także brzegi rzek i wilgotne, cieniste zbocza. Cenne drzewo ozdobne, występujące również w mniejszych formach.

______________

PARTNER STRATEGICZNY:

PARTNER LOKALNY:

______________

PARTNERZY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: DRZEWKO ZA SUROWCE WTÓRNE. W sobotę na parkingu Sklepu Budowlanego CASTORAMA w Rzeszowie mieszkańcy tłumnie włączyli się w akcję ekologiczną - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto