Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne znieczulenie do porodu. Gdzie na Podkarpaciu jest najwięcej takich świadczeń?

OPRAC.: Urszula Sobol
Decyzję o sposobie znieczulenia oraz możliwości przeprowadzenia procedury zawsze podejmuje pacjentka która musi wyrazić zgodę, anestezjolog wspólnie z prowadzącymi poród lekarzem położnikiem i położną
Decyzję o sposobie znieczulenia oraz możliwości przeprowadzenia procedury zawsze podejmuje pacjentka która musi wyrazić zgodę, anestezjolog wspólnie z prowadzącymi poród lekarzem położnikiem i położną Archiwum Polska Press
Dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie to świadczenie, do którego pacjentka ma prawo. Według najnowszego raportu opublikowanego przez NFZ wynika, że aż 94,96 procent porodów naturalnych ze znieczuleniem, które odbierane są na Podkarpaciu, to porody które odbywają się w rzeszowskiej Pro-Familii.

Od 2019 roku w Polsce obowiązują zmienione standardy opieki okołoporodowej, które zapewniają każdej pacjentce możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu.

Szczególnie, że świadczenie jest refundowane przez NFZ od 2015 roku. Tymczasem na blisko 384 porodówek w całym kraju 193 nie wykonało w 2022 roku ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego. Znieczulenie wykonały jedynie 191 porodówki, ale 50 z nich zrobiło tych znieczuleń zaledwie kilka.

- Dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego to nie przywilej, a prawo każdej pacjentki, które powinno być respektowane przez każdą placówkę medyczną, która ma porodówkę. Dla nas zawsze priorytetem było zapewnienie kobietom podczas porodu jak najlepszej opieki, dlatego znieczulenie do porodu jest dostępne w naszym szpitalu bezpłatnie od początku naszej działalności, czyli od 2011 roku – wyjaśnia Radosław Skiba, dyrektor szpitala Pro-Familia.

Według danych NFZ prawie wszystkie porody ze znieczuleniem, które odbywają się na Podkarpaciu przyjmowane są w Pro-Familii.

W 2022 roku w Pro-Familii 1452 pacjentki urodziły siłami natury, z czego 471 porodów odbyło się ze znieczuleniem.

- Przez prawie 13 lat działalności naszego szpitala przywitaliśmy na świecie blisko 50 tysięcy dzieci. Z praktyki wiemy, że dostęp do znieczulenia okazał się dla naszych pacjentek bardzo ważny, a sama procedura znacznie wpływa na przebieg porodu i komfort rodzących pacjentek – doświadczenia związane z porodem. Chociaż nieraz jest to duże wyzwanie dla zespołu położniczego. Pomimo stosowania różnych medykamentów wziewnych czy w iniekcji, znieczulenie zewnątrzoponowe jest absolutnie najpewniejszym, najskuteczniejszym zabiegiem uśmierzającym ból – wyjaśnia dr hab. n.med. Tomasz Łoziński, specjalista ginekolog – położnik.

Decyzję o sposobie znieczulenia oraz możliwości przeprowadzenia procedury zawsze podejmuje pacjentka która musi wyrazić zgodę, anestezjolog wspólnie z prowadzącymi poród lekarzem położnikiem i położną.

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się w pierwszej, aktywnej fazie porodu, przy otwarciu szyjki macicy na szerokość około 5 cm. Kobieta czuje skurcze, ale są one niebolesne. Znieczulenie stosowane w odpowiednim momencie nie ma negatywnego wpływu zarówno na stan matki, jak i dziecka. Dodatkową korzyścią zastosowania znieczulenia, poza zniesieniem bólu porodowego, jest lepsza współpraca pacjentki z zespołem prowadzącym poród, co zwykle wpływa na skrócenie akcji porodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpłatne znieczulenie do porodu. Gdzie na Podkarpaciu jest najwięcej takich świadczeń? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto