Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjeżdżasz za granicę? Warto ze sobą zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego [WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Zbliżają się wakacje. Niektórzy z nas będą wyjeżdżać na urlopy zagraniczne i zastanawiają się, czy warto wyrobić kartę EKUZ. Do czego tak naprawdę służy ta karta i czy trudno ją wyrobić?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to unijny dokument, który potwierdza nasze prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w każdym innym niż Polska państwie UE lub EFTA. - Zatem każdy kraj UE i Wielką Bratania oraz kraje nienależące do UE, ale należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu: Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria naszą kartę będą honorować - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

I dodaje, że zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony.

- Na podstawie karty EKUZ mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego oraz w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa - zaznacza rzecznik prasowy.

Warto pamiętać, że nie wszystkie świadczenia za granicą sfinansuje NFZ. - Zależy to od kryteriów udzielania świadczeń w danym kraju - podkreśla Rafał Śliż. - Za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą musimy zapłacić tak jak ich mieszkańcy. Obowiązują nas bowiem te same zasady, z jakich korzystają obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy. Dlatego sprawdźmy, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach, np. na stronie internetowej NFZ. Przykładowe dopłaty to 10 euro za dzień pobytu w niemieckim szpitalu, 0,20 euro za słowacką receptę.

Karta EKUZ jest darmowa

Koszt karty dla każdej ubezpieczonej w Polsce osoby to 0 zł. - Ani za jej wydanie, ani za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Bez względu na to, czy wybieramy kartę tylko dla siebie, czy dla całej rodziny - nadal każda z nich będzie bezpłatna - dopowiada Rafał Śliż.

Koszt karty dla każdej ubezpieczonej w Polsce osoby to 0 zł. Ani za jej wydanie, ani za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Bez względu na to, czy wybieramy kartę tylko dla siebie, czy dla całej rodziny - nadal każda z nich będzie bezpłatna.

EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie na podstawie indywidulanego wniosku. - Dorosła osoba wypełnia go samodzielnie, a za niepełnoletnie dzieci wniosek wypełnia jeden z rodziców - podpowiada rzecznik. - Każde z dzieci ma zatem swoją indywidualną imienną kartę. Często jest to jeden z pierwszych formalnych dokumentów, którymi dzieci mogą się posługiwać.

Termin ważności karty zależy od tego, w jaki sposób jesteśmy ubezpieczeni.

- Najczęstszymi naszymi Klientami są osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą - dla nich karta ważna będzie przez 3 lata. Niepełnoletnie dzieci zgłoszone do ubezpieczenia otrzymają kartę ważną do dnia swoich 18-tych urodzin, a emeryci aż na 20 lat - mówi nasz rozmówca.

Zaznacza też, że najszybszym sposobem otrzymania karty, jest osobista wizyta w dowolnym oddziale NFZ. Na Podkarpaciu można ją uzyskać w Rzeszowie lub w naszych 9 punktach obsługi w Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Dębicy i Jaśle. - Najprostszym zaś - nie wymagającym wychodzenia z domu: wysłanie wniosku z wykorzystaniem poczty tradycyjnej, poczty ePUAP lub IKP. Karta zostanie wysłana bezpłatnie na podanym adres - mówi informuje rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjeżdżasz za granicę? Warto ze sobą zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego [WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto