MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sanatorium za darmo? To możliwe, ale tylko dla jednej grupy. Zobacz, kto nie płaci ani złotówki za pobyt w uzdrowisku

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dzieci i młodzież to grupa, której przysługuje darmowy pobyt w sanatorium. W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. młodych pacjentów, co kosztowało NFZ 35,4 mln zł. Sprawdź, jak załatwić sanatorium dla dziecka na NFZ i dowiedz się, czy opiekun dziecka płaci za pobyt w uzdrowisku.

Spis treści

Jak załatwić dziecku sanatorium NFZ?

Pobyt w sanatorium jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz POZ lub specjalista, który ma podpisaną umowę z NFZ. Automatycznie trafia ono do odpowiedniego systemu.

Z uzdrowiskowego leczenia szpitalnego mogą skorzystać dzieci od ukończonego 3 r.ż. do osiągnięcia pełnoletności, a z sanatoryjnego od 3 do 6 r.ż. Pobyt dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny. Podczas pobytu w sanatorium dzieci mają zapewnioną możliwość nauki na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Jak podaje NFZ, pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego świa
Jak podaje NFZ, pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego świadczeniodawcy. Jerzy Ochoński / PAP

Czy opiekun dziecka płaci za pobyt w sanatorium?

Dzieci między 3 a 6 rokiem życia mogą przebywać w sanatorium jedynie pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego. Co ważne, opiekunowie mogą zmieniać się w czasie turnusu. Pobyt opiekuna nie jest finansowany ze środków NFZ. Musi on sam opłacić zakwaterowanie i wyżywienie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Dofinansowanie do sanatorium dla opiekuna dziecka

W związku z tym, że wielu rodziców ze względu na wysokie koszty swojego pobytu w sanatorium (opłaty naliczone są jak za pobyt komercyjny), rezygnuje z leczenia sanatoryjnego zlecanego ich dzieciom, w lutym tego roku Rzecznik Praw Pacjenta – Marcin Wiącek – zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska dot. rekomendacji, która zaleca:

Dofinansowanie ze środków socjalnych kosztów pobytu opiekuna w ramach leczenia dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia pod opieką osoby dorosłej; dofinansowanie ze środków socjalnych kosztów przejazdów na leczenie uzdrowiskowe dzieci; przyznanie rodzicowi (opiekunowi) dodatkowego płatnego urlopu potrzebnego na przywiezienie i odwiezienie dziecka do i z uzdrowiska.

Przychylenie się ministry do rekomendacji RPP, znacznie odciążyłoby rodziców, w szczególności dzieci z chorobami przewlekłymi, które zalecane mają regularne leczenie uzdrowiskowe.

Jakie choroby kwalifikują do sanatorium z NFZ?

Jak podaje NFZ:

Celem leczenia uzdrowiskowego jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka, przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Wśród chorób, które najczęściej są powodem skierowania dziecka do sanatorium wymieniane są:

 • choroby górnych dróg oddechowych,
 • choroby dolnych dróg oddechowych,
 • choroby ortopedyczno-urazowe,
 • otyłość,
 • choroby reumatologiczne.

W uzdrowiskach wykorzystywane są różne formy terapii zależne od potrzeb dzieci, m.in.:

 • wody mineralne,
 • borowiny,
 • ciepłolecznictwo,
 • światłolecznictwo
 • elektroterapia,
 • masaże lecznicze,
 • gimnastyka indywidualna i zbiorowa,
 • edukacja dla zdrowia – nauka zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Ile trwa turnus w sanatorium dla dzieci?

Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na jedno z dwóch rodzajów leczenia uzdrowiskowego:

 1. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia wynosi 21 dni, obejmuje co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne (średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty).
 2. Uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania turnusu to 27 dni, obejmuje co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych (średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty).

Ile czeka się na miejsce w sanatorium dla dzieci?

Według danych udostępnionych przez NFZ aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy.

Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje cię o tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Stan swojego e-skierowania można śledzić w specjalnej wyszukiwarce. Wystarczy wpisać w niej numer skierowania (powinien być dostarczony pocztą) oraz datę urodzenia dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sanatorium za darmo? To możliwe, ale tylko dla jednej grupy. Zobacz, kto nie płaci ani złotówki za pobyt w uzdrowisku - Strona Zdrowia

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto