Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Aby dobrze żyć w mieście i na wsi, musimy lepiej planować inwestycje i szanować przestrzeń wokół nas [WIDEO, ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wideo
od 16 lat
Chcemy lepiej pracować i zarabiać, mieszkać w zacisznym i przyjaznym otoczeniu, mieć blisko do sklepu, przychodni i terenów zielonych, a nie obok uciążliwej fabryki, masztów, wiatraków i stać godzinami w korkach do i z pracy.

Okazuje się, że jakość naszego życia zależy m.in. od dobrego planowania przestrzennego, choć większość z nas nie przywiązuje do tego większej wagi. Jest to proces potrzebny, chociaż niedoceniany, a na dodatek trudny i skomplikowany.

W Rzeszowie podsumowano w poniedziałek projekt dotyczący gospodarki przestrzennej realizowany przez samorząd województwa podkarpackiego oraz gminy Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego i Stowarzyszenie ROF.

Sukces projektu

Warto dodać, że ten projekt zakończył się sukcesem, bo był komplementowany przez przedstawicieli rządu, świata nauki i ekspertów Banku Światowego jako innowacyjny, praktyczny i godzien naśladowania.

Nazwa projektu dla laika brzmi odstraszająco, ale to świadczy o tym, jak ta materia jest skomplikowana: „Zintegrowany i uspołeczniony model planowania przestrzennego poprzez opracowanie Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego”.

Koszt 9 mln zł

Jakie są pożytki i korzyści z tego projektu, który trwał 3 lata i kosztował ponad 9 mln zł, (większość pieniędzy, bo 8,6 mln zł, pochodziło z funduszy unijnych)?

- Na gospodarkę przestrzenną trzeba patrzeć nie tylko pod kątem jednej gminy, jednego samorządu, tylko zdecydowanie szerzej. Każda inwestycja ma wpływ nie tylko na ten obszar, na którym jest #realizowana, ale oddziałuje na inne tereny - wyjaśniał wicemarszałek Piotr Pilch.

Podkarpacie motorem zmian

- Cieszę się, że Podkarpacie jest inicjatorem i motorem tych zmian. Niech opracowany i innowacyjny model spójnego planowania przestrzennego w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego służy wszystkim partnerom projektu - podkreślała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Problem w tym, że gminy nie są skore do wspólnego planowania przestrzennego, gdyż każdy samorząd chce mieć na swoim terenie nowoczesne firmy i przytulne osiedla mieszkaniowe, a nie np. spalarnie odpadów czy oczyszczalnie ścieków, czy przestarzałe fabryki, choć takie inwestycje i obiekty też są potrzebne.

Celem projektu było całościowe spojrzenie na przestrzeń Rzeszowa i 14 okolicznych gmin, czyli całego ROF-u. Wykorzystanie tych doświadczeń będzie przydatne dla rodzącej się dynamicznie rzeszowskiej metropolii, która musi łączyć funkcje mieszkaniowe z funkcjami gospodarczymi i społecznymi - podsumował Paweł Wais, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aby dobrze żyć w mieście i na wsi, musimy lepiej planować inwestycje i szanować przestrzeń wokół nas [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto