Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie żyje się bezpiecznie i stabilnie. Sukces w rankingu Europolis 2017

Bartosz Gubernat
Krzysztof Kapica
Tylko Warszawa i Kraków wyprzedziły Rzeszów w rankingu Europolis 2017 przygotowanym przez Fundację im. Roberta Schumana. Prześwietlono w nim 66 miast.

W rankingu Europolis uwzględniono 66 polskich miast na prawach powiatu. Przeanalizowano je na podstawie 44 wskaźników, pogrupowanych w 5 wymiarach: bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, bezpieczeństwo publiczne, otwartość na innych, bezpieczeństwo komunikacyjne, bezpieczeństwo indywidualne. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Autorzy badania wskazują jednak, że ze względu na swój potencjał społeczny i ekonomiczny trudno porównywać ją z innymi polskimi miastami. Na 100 możliwych punktów zdobyła 63,3. Mimo wyraźnych różnic ekonomicznych i demograficznych, trzeci w zestawieniu Rzeszów zdobył 61,9 pkt. ustępując stolicy tylko nieznacznie.

Z danych zebranych przez fundację wynika, że przestępczość w stolicy naszego regionu plasuje się na poziomie 48-74 proc. średniej dla wszystkich miast, w zależności od rodzaju. O połowę mniej niż przeciętnie wybucha tutaj pożarów. Mamy także znacznie mniej ofiar wypadków niż wynosi średnia krajowa. Co ciekawe, niska jest liczba osób umierających z powodu nowotworów poniżej 65. roku życia. Na dziś takich zgonów jest tylko dwa na tysiąc mieszkańców. Rzeszów dobrze wypadł pod względem edukacji najmłodszych. 19,5 procent dzieci do trzeciego roku życia ma tu zapewnioną opiekę żłobkową. Z kolei pod względem liczby kamer monitoringu na każdy kilometr kwadratowy miasta ustępujemy tylko Szczecinowi (Rzeszów ma ich 7,1 na km kw.).

- Według prognoz, Rzeszów będzie jedynym miastem obok Warszawy, w którym populacja w najbliższych latach nie zmniejszy się. Miasto przoduje również w jakości opieki zdrowotnej - zarówno w potencjale zdrowotnym, ocenie zdrowia mieszkańców, jak i dostępności badań - przekonuje Zuzanna Rydzyńska z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa jest zadowolony z wyników rankingu. Wskazuje, że obok Warszawy nasze miasto określono w nim jako miejsce zapewniające mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego.

- To najważniejszy aspekt. Dowodzi, że ludzie czują się w mieście stabilnie. Jeszcze kilka lat temu pod tym względem nawet nie zbliżaliśmy się do stolicy. Dziś jesteśmy wymieniani obok niej jako przykład - cieszy się Tadeusz Ferenc. Podkreśla, że pozycją miasta w rankingu nie jest jednak zaskoczony. - Rzeszów bardzo szybko się rozwija. Mamy tu wspaniałych ludzi. Ponad 33,5 procent zatrudnionych ma wyższe wykształcenie, a liczba studentów osiągnęła już 60 tysięcy. Wielu z nich przyjeżdża do nas się uczyć, ze względu na wysoki poziom kształcenia na uczelniach. Rodzice kupują im mieszkania, wielu z nich w przyszłości będzie stanowić o sile Rzeszowa. To dlatego liczba mieszkańców u nas stale rośnie - mówi prezydent.

W ratuszu wskazują, że niebagatelne znaczenie dla rozwoju miasta miało powiększenie jego granic. Nowe osiedla mieszkaniowe i zakłady pracy powstają na terenach, które jeszcze kilka lat temu były poza Rzeszowem.

- Jak chociażby strefa ekonomiczna Dworzysko, czy osiedle spółdzielni Projektant na Przybyszówce - mówi prezydent Ferenc.


Zobacz też: Ulica Ks. Jałowego w Rzeszowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto