Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiększa się liczba osób zakażonych bakterią legionistów. Rzeszów powołuje sztab kryzysowy

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Obecność w organizmie ludzkim bakterii Legionella pneumophila wykazują skomplikowane badania laboratoryjne.
Obecność w organizmie ludzkim bakterii Legionella pneumophila wykazują skomplikowane badania laboratoryjne. Adam Sroka/USK w Rzeszowie
Władze Rzeszowa powołują sztab kryzysowy w związku z epidemią legionelli i podejmują działania prewencyjne. U 21 osób hospitalizowanych w szpitalach w Rzeszowie i powiecie potwierdzono zakażenie tą bakterią.

Jak nas poinformował Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pobrało próbki oraz monitoruje stan wody.

- Spółka zleciła też dodatkowe badania oraz zwiększyła dawki środków używanych do dezynfekcji wody (chlor, ozon, światło UV). Do tego spółka MPEC, w porozumieniu z zarządcami budynków sprawdza, czy na pewno wszystkie procedury odnośnie cyrkulacji wody i jej temperatury są spełnione – informuje nas Marcin Piecyk.

Miasto wyłączyło fontanny, kurtyny wodne oraz poidełka.

- Miasto czeka na wyniki badań na obecność bakterii, zlecone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Ponadto opiera się na jego zaleceniach we wszystkich podejmowanych działaniach – konkluduje urzędnik Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Dodatni wynik badań w kierunku Legionella pneumophila uzyskano u 21 osób hospitalizowanych w szpitalach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Osoby zakażone są mieszkańcami Rzeszowa (16), powiatu rzeszowskiego (3), powiatu ropczycko-sędziszowskiego (1) i niżańskiego (1) – głosi poniedziałkowy komunikat Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie. W piątek sanepid potwierdził 15 przypadków zakażenia tą bakterią.

Sanepid pobrał próbki ciepłej wody do zbadania w kierunku Legionella pneumophila w ośmiu punktach wodociągu Rzeszów oraz próbki wody ciepłej i zimnej w 11 miejscach zamieszkania osób chorób.

Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest także przez Państwowe Powiatowe Inspektoraty Sanitarne w powiatach, w których mieszkają osoby chore, w celu wykrycia źródeł zakażenia.

Niezależnie od tego sanepid polecił wzmożone nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym w domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać kropelki wody (aerozole), czyli prysznice i krany, wanny SPA do kąpieli z masażem wodnym, wieże chłodnicze i skraplacze wykorzystywane w klimatyzacji, fontanny ozdobne, zwłaszcza w pomieszczeniach, nawilżane stanowiska do ekspozycji żywności i inne urządzenia ze zraszaniem; systemy wodne węży ogrodowych stosowanych do podlewania roślin.

Bakterie Legionelli rozmnażają się: w wodzie w temperaturze od 20°C do 50°C; w zbiornikach lub cysternach z gorącą i zimną wodą; w rurach z niewielkim przepływem wody lub bez przepływu wody (w tym w niezamieszkałych pomieszczeniach); w śluzie (biofilmie) i zanieczyszczeniach na wewnętrznych powierzchniach rur i zbiorników; na gumie i naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach; w ogrzewaczach wody i zbiornikach do magazynowania gorącej wody; w kamieniu i rdzy w rurach, prysznicach i kranach.

Legionellą nie można się zarazić pijąc wodę i przez kontakt z drugim człowiekiem. Na chorobę narażone są głównie osoby starsze i obniżoną odpornością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwiększa się liczba osób zakażonych bakterią legionistów. Rzeszów powołuje sztab kryzysowy - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto