Nasza Loteria

W Rzeszowie jest problem z zarządzaniem odpadami. Miasto nie jest w stanie pomóc mieszkańcom

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
W dzisiejszych czasach troska o środowisko staje się coraz bardziej istotnym elementem naszego społeczeństwa. Jednym z kluczowych elementów skutecznego systemu gospodarki komunalnej jest jasne i łatwe do zrozumienia informowanie mieszkańców o miejscach, w których mogą bezpiecznie pozbyć się swoich śmieci. Niestety, niekiedy spotykamy się z brakiem klarowności w tej kwestii, chociażby w Rzeszowskim Urzędzie Gospodarki Komunalnej.

Gdy nie wiemy, gdzie i w jaki sposób pozbyć się zalegającego przedmiotu, z pomocą przychodzi nam Wydział Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, a wraz z nim Słownik Segregacji Odpadów Komunalnych, w którym zawarte są informacje, gdzie i w jaki sposób możemy pozbyć się śmieci. Memy w nim przeczytać, że w przypadku wątpliwości możemy skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UM w Rzeszowie.

Jeden z naszych czytelników miał do wyrzucenia uszkodzony zderzak samochodowy. Nie wiedział, gdzie może się go pozbyć, więc by zaczerpnąć wiedzy, zadzwonił do Wydziału Gospodarki Komunalnej. Tam w słuchawce usłyszał, że nie wiedzą, gdzie może wyrzucić przedmiot i musi szukać na własną rękę.

Zderzak samochodowy jest tworzywem sztucznym, więc nie możemy go oddać do PSZOK-u, ani na złom. Słownik Segregacji Odpadów Komunalnych również zdaje się na nic, ponieważ widnieje tam informacja, że jest to odpad szkodliwy, który jest usuwany i przekazywany do utylizacji przez wyspecjalizowane podmioty, które nie są wymienione w dokumencie. Mieszkańcy są zmuszeni we własnym zakresie szukać firm, które przyjmą tego typu śmieci, często za dodatkową opłatą. Przez takie sytuacje powstają dzikie wysypiska śmieci, co w konsekwencji wpływa negatywnie na środowisko.

Ważnym krokiem w rozwiązaniu tego problemu jest zainwestowanie w komunikację. Urzędy Gospodarki Komunalnej powinny aktywnie informować mieszkańców o tym, gdzie mogą bezpiecznie pozbywać się różnych rodzajów śmieci. Mogą to robić poprzez kampanie informacyjne, spotkania z mieszkańcami, czy nawet za pomocą nowoczesnych narzędzi takich jak strony internetowe, czy aplikacje mobilne. Kluczowe jest także szkolenie personelu, aby wszyscy pracownicy urzędu byli w stanie udzielać jednoznacznych odpowiedzi na pytania mieszkańców.

Mieszkańcy tych gmin województwa podkarpackiego wytwarzają najwięcej odpadów komunalnych:

Miasto i gmina Rudnik nad Sanem, powiat niżański
216 kg

Dane w ujęciu rocznym, na jednego mieszkańca
Źródło: GUS, 2022

Mieszkańcy tych gmin na Podkarpaciu wytwarzają najwięcej śmi...

od 7 lat
Wideo

Jakie korzyści niesie morsowanie? - flesz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto