Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Statystyka. Czym się zajmuje i gdzie w Polsce można studiować statystykę?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Specjaliści od statystyki znajdą pracę w niemal każdej branży.
Specjaliści od statystyki znajdą pracę w niemal każdej branży. Myriam Jessier/Unsplash
Statystyka to dziedzina nauki zajmująca się zbieraniem, analizowaniem, interpretacją i prezentacją danych. Jej celem jest rozumienie i opisywanie różnych zjawisk za pomocą liczb, co pozwala podejmować decyzje oraz wyciągać wnioski na podstawie obserwacji i eksperymentów. Jest szeroko stosowana w różnych dziedzinach, takich jak ekonomia, nauki społeczne, nauki przyrodnicze, medycyna, biznes, marketing i wiele innych.

Spis treści

Czym jest statystyka?

Statystyka koncentruje się na analizie ogromnych ilości danych, aby zrozumieć i opisać zjawiska zachodzące na danej skali, najczęściej masowej.

Statystyka to nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska masowe. Statystyka nie bada pojedynczych przypadków, pojedynczych danych lecz możliwie dużą liczbę informacji, pogrupowanych i zaprezentowanych w taki sposób, by móc wyciągnąć wnioski, które mogą mieć istotne znaczenie dla badanego zjawiska - czytamy w informacji Głównego Urzędu Statystycznego

Jest pojemną dziedziną i składa się na nią przede wszystkim:

 • Metodyka pozyskiwania danych: statystyka wykorzystuje różne metody zbierania danych, takie jak ankiety, badania, pomiary i obserwacje. To pozwala na gromadzenie reprezentatywnych próbek informacji, które opisują badane zjawiska.
 • Analiza danych: istotnym aspektem statystyki jest analiza zgromadzonych danych. To oznacza ocenę, organizację i interpretację informacji w celu wydobycia istotnych wzorców i zależności.
 • Wnioskowanie statystyczne: na podstawie analizy danych statystyka umożliwia wnioskowanie statystyczne.To pomaga zrozumieć i przewidywać zachowanie badanych zjawisk.
 • Zbieranie dużych próbek danych: istotne jest zbieranie wystarczająco dużej próbki danych, aby wyniki analiz były reprezentatywne i miarodajne. Wnioski na podstawie jednej lub kilku informacji mogą być błędne.
 • Opisowe statystyczne: statystyka może być wykorzystywana w celu opisu danych, co pomaga w zrozumieniu zjawisk. Jednak jej prawdziwa siła tkwi w zdolności do wnioskowania statystycznego, czyli wyciągania bardziej ogólnych i ważnych wniosków na podstawie danych.

Zastosowanie statystyki w różnych dziedzinach życia

Statystyka odgrywa kluczową rolę w wielu obszarach życia. W medycynie pomaga analizować skuteczność leczenia i rozpowszechnianie chorób. W ekonomii służy do prognozowania trendów rynkowych. W marketingu wspiera podejmowanie decyzji o produktach i kampaniach. W badaniach społecznych pozwala na zrozumienie zachowań ludzi. W naukach przyrodniczych jest narzędziem do eksperymentów i analizy danych.

Trudno zaprzeczyć temu, że dzięki statystyce możemy podejmować bardziej informowane decyzje i lepiej zrozumieć świat wokół nas. Żaden raport nie powstanie bez danych, a ich mierzenie i analizowanie jest potrzebne w każdej dziedzinie. Stosuje się ją także szkołach, na studiach, a nawet podczas pisania prac dyplomowych.

Gdzie studiować statystykę w Polsce?

Jeśli jesteś zainteresowany studiowaniem statystyki to masz w czym wybierać. Wiele uczelni oferuje studia na różnych poziomach lub specjalizację w obszarze statystyki.

Statystyka to najczęściej specjalizacja na kierunkach matematycznych. Tak jest na przykład na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie jest dostępna dla kandydatów na studia II stopnia.

Z kolei Szkoła Główna Handlowa w Warszawie może zachęcić przyszłych statystyków kierunkiem: Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne. Politechnika Wrocławska zaprasza na studia: Matematyka i Statystyka, a Uniwersytet w Białymstoku prowadzi kierunek: Matematyka ekonomiczna, gdzie jednym z przedmiotów jest statystyka opisowa.

Warto podkreślić, że statystyka jako przedmiot znajdzie się także w programach studiów takich jak socjologia, informatyka czy ekonomia.

Perspektywy zawodowe po statystyce

Absolwenci statystyki mogą pracować jako statystycy, analitycy danych, badacze rynku, eksperci ds. zarządzania danymi, a także w innych dziedzinach, gdzie zbieranie i analiza danych jest jednym z filarów działalności. Tych dziedzin jest coraz więcej.

Jak podaje portal Olx, na stanowisku „Statystyk” zarabia się średnio 4820 brutto. Połowa osób zarabia między 4290 zł brutto a 6700 zł brutto. Według danych dostarczanych przez Sedlak & Sedlak, 25 proc. najgorzej zarabiających statystyków otrzymuje mniej niż 4290 zł brutto, a 25 proc. najlepiej wynagradzanych zarabia więcej niż 6700 zł brutto.

Pracy, w zależności od specjalizacji, można szukać m.in. w:

 • GUS (Główny Urząd Statystyczny),
 • Administracja publiczna,
 • Centra badawcze,
 • Ośrodki akademickie i naukowe,
 • Firmy analityczne i konsultingowe,
 • Marketing,,
 • Firmy Informatyczne,
 • Instytucje Finansowe,
 • Organizacje, instytucje i firmy zajmujące się medycyną, produkcją, środowiskiem.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Statystyka. Czym się zajmuje i gdzie w Polsce można studiować statystykę? - Strefa Edukacji

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto