Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt nowego targowiska. Kolejna wizualizacja w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ciągu najbliższych 10 lat mają się zmienić nie do poznania place targowy i Jutrzenka w Rzeszowie. Autorzy wstępnego projektu rewitalizacji mówią o zmianie funkcji i tożsamości tej części miasta.

Jak poinformowano na dzisiejszej (wtorek 30 stycznia) konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu, inwestycja będzie kosztowała setki milionów złotych i będzie finansowana z wielu źródeł. Niebawem ma zostać powołany w Urzędzie Miasta pełnomocnik i zespół ds. realizacji projektu. Inwestycja powinna zacząć się w tym roku i potrwać całą dekadę.

Grantu wysokości miliona złotych udzielił miastu Europejski Bank Inwestycyjny na opracowanie projektu urbanistyczno -architektonicznego rewitalizacji placu targowego przy ulicach Targowej i 8 marca i placu Jutrzenka przy ul. Sobieskiego; bank wybrał też zespół do jego przygotowania. Projektem całościowo zajęła się firma doradcza Ernst & Young Parthenon. Dyrektor firmy Dominik Wojdat zapewnił, że jego zespół przeprowadził dokładne i pod wieloma kątami analizy funkcji i opłacalności przedsięwzięcia.

Prezydent miasta Konrad Fijołek powiedział, że zmiany będą konsultowane z kupcami. A te według słów autorki koncepcji rewitalizacji tego terenu Rzeszowa, architekt Aleksandry Wasilkowskiej, będą olbrzymie i uwzględniały jej ekologiczną i feministyczną perspektywę.

- Podstawową wartością tego projektu jest spojrzenie na mieszkańców, którzy w większości projektów architektonicznych są spychani na margines, czyli dzieci, seniorów, rodziców i tego, jak te osoby łączą życie zawodowe z troską o dzieci. To są kluczowe elementy, poza samą rewitalizacją hali targowej, jakie przyświecały mi podczas prac nad projektem – mówiła architekt A. Wasilkowska.

Architekt Aleksandra Wasilkowska (przy mikrofonach) prezentuje wstępną koncepcję rewitalizacji rzeszowskich targowisk przy ul. Targowej, 8 Marca i Sobieskiego.
Architekt Aleksandra Wasilkowska (przy mikrofonach) prezentuje wstępną koncepcję rewitalizacji rzeszowskich targowisk przy ul. Targowej, 8 Marca i Sobieskiego. Mają z nich zniknąć anachroniczne "szczęki" i budki. Krzysztof Kapica

Jeśli chodzi o warstwę symboliczną, pl. Wolności ma być zamieniony na park Wolności, a na przeciwko pomnika Piłsudskiego ma stanąć u wylotu ul. 8 Marca pomnik praw kobiet. – W ten sposób chcemy zrównoważyć warstwę tożsamości tej dzielnicy – dodała architekt. Plac wokół pomnika Piłsudskiego nie zostanie powiększony. Tłumaczone to jest względami ekologicznymi.

W całym kwartale miasta zostanie zredukowany ruch samochodowy na rzecz pieszego. Ulice Mickiewicza i Gałęzowskiego mają zostać zamienione w deptaki, a ul. Targowa, 8 Marca i pl. Wolności mają mieć szerokie chodniki i przestrzenie współdzielone. Ul. 8 Marca będzie kontynuowana pasażem handlowym biegnącym przed nowym obiektem Jutrzenki, który zastąpi anachroniczne "szczęki". Pasaż będzie wychodził na gmach BWA. Na parterze Jutrzenki (jej forma będzie nawiązywać do architektury stojących tu przed wojną kamienic), pojawią się nowe sklepy i pawilony targowe; wyżej, do trzeciej kondygnacji Jutrzenka będzie zagospodarowana pod kątem funkcji kulturalnych i społecznych. Architekt Aleksandra Wasilkowska proponuje przenieść tam Muzeum Dobranocek. Na wyższych kondygnacjach ma znajdować się przestrzeń coworkingowa oraz biura i mieszkania. Dach ma być zielony i otwarty dla ludzi.

– Łącznie z nowym wieżowcem przy ul. Targowej 1 i mieszkaniami w Jutrzence i bloku przy hali targowej zaprojektowaliśmy ok. 110 mieszkań, a wszystkie przestrzenie uwolnione od samochodów będą współdzielone. Auta zostaną przeniesione na poziom – 1 w Jutrzence – mówiła A. Wasilkowska.

Pojawi się dużo zieleni, woda deszczowa będzie retencjonowana, m.in. z dachów nowych obiektów, powstaną też ogrody deszczowe i niecki retencyjne w placach zabaw.

Modernizacja hali targowej przy ul. Targowej ma zachować oryginalny wygląd autorstwa prof. Stanisława Kusia z bardzo charakterystycznymi łukowymi sklepieniami nawiązującymi do łupinowych. Od strony koryta rzeki Wisłok mają stanąć akademik z 60 pokojami i blok z ok. 30 mieszkaniami. Ich dominantami mają być łukowe elementy.

Sprzed hali targowej mają zniknąć budki, jej parter ma mieć przesuwne witryny dla kwiaciarek. Na parterze hali zostanie uporządkowany handel. Od strony ul. 8 Marca powstaną nowe drewniane zadaszenia kupieckich stołów, a w środku placu betonowo zadaszone nowoczesne pawilony wyposażone w wodę i sanitariaty (ok. 50). Od strony placu targowego powstanie gastronomia, mała architektura dla rzemieślników i zieleń. – Plac targowy ma żyć także po zamknięciu hali – zaakcentowała architekt.

Na czas rewitalizacji wszyscy kupcy z placu targowego zostaną przeniesieni na plac Jutrzenka, po jej zakończeniu wrócą na swoje miejsce. Autorzy projektu zapewniają, że wszystkie miejsca targowe zostaną utrzymane, a nawet zostanie zwiększona ich liczba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt nowego targowiska. Kolejna wizualizacja w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto