Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ponad pół miliarda złotych na rozwój stref przemysłowych dla Podkarpacia, w tym aż 250 mln zł dla Rzeszowa [WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Województwo podkarpackie dostanie około 550 mln zł na wsparcie stref przemysłowych. To pieniądze z 7. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Najwięcej, bo 250 mln zł otrzyma Rzeszów.

Spis treści

- Miło jest ogłosić, że kolejne pieniądze z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, tym razem na wsparcie stref przemysłowych, trafiają na Podkarpacie - podczas czwartkowej konferencji prasowej mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. - To blisko 550 mln zł, a beneficjentami tej kwoty będą cztery jednostki samorządu terytorialnego.

Najwięcej pieniędzy dla Rzeszowa

I tak, 250 mln zł dofinansowania przeznaczone będzie na budowę drogi od ul. Warszawskiej do terenów inwestycyjnych strefy Dworzysko w Rzeszowie. Niemalże 100 mln zł - na budowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 881 łączącej drogę krajową nr 77 z terminalem kolejowym T1 w Żurawicy (inwestycja Województwa Podkarpackiego), 150 mln zł - na zaprojektowanie i budowę infrastruktury technicznej na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli, natomiast około 46 mln zł - na rozbudowę infrastruktury służącej funkcjonowaniu strefy ekonomicznej w Zadąbrowiu (gm. Orły).

- To bardzo ważne fundusze, ponieważ wiemy, że od rozwoju stref przemysłowych zależy tak naprawdę rozwój naszego regionu, bo są to nowe miejsca pracy i dobre warunki do tego, aby inwestować na naszym terenie - podkreślała wojewoda.

Biznes tworzy się tam, gdzie można dojechać

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zwróciła uwagę, że tylko w 2022 r. na Podkarpaciu biznes prowadziło 160 tysięcy przedsiębiorców.

- Wiemy, że tereny inwestycyjne, dobry do nich dojazd są bardzo potrzebne i oczekiwane przez osoby, które tutaj, w naszym regionie chcą lokować swe inwestycje. Przecież biznes tworzy się tam, gdzie można dojechać - mówiła minister. - Ważna jest więc infrastruktura drogowa i transportowa, która pozwoli przedsiębiorcom w łatwy sposób dotrzeć do swojej firmy i transportować swoje produkty, które będą tutaj wytwarzane. Patrząc na tempo rozwoju województwa, możemy powiedzieć, że tutaj na Podkarpaciu tworzą się stabilne biznesy, które przetrwają niejeden kryzys.

Poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta podliczył, że dotąd odbyło się siedem edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a każda z nich miała swojego adresata (rozwoju stref przemysłowych w samorządach dotyczyły V i VII edycja).

- W sumie na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS przeznaczyliśmy 72,3 mld zł – podsumował.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego akcentował, że rozwinęli terminal w Woli Baranowskiej, a teraz przyszedł czas, żeby zadbać o to, by terminal w Żurawicy też miał przywrócone wszystkie funkcje logistyczne.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa zaznaczył, że dzięki otrzymanemu rekordowemu wsparciu będą mogli dokonać rzeczy historycznej: domknięcia także północnej obwodnicy miasta - strategicznego połączenia drogowego pomiędzy już dzisiaj połączoną dobrze z autostradą ulicą Warszawską a strefą ekonomiczną na Dworzysku.

Podkreślał, że inwestycja, na którą miasto dostało dofinansowanie pozwoli utworzyć tysiące nowych miejsc pracy.

- Rzeszów będzie stanowił w przyszłości strategiczne miejsce dla odbudowy Ukrainy. Będzie takim hubem gospodarczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto