MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad dobę trwało gaszenie pożaru sortowni odpadów w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Piastowskiej w Przemyślu cały czas obecni są strażacy z PSP i OSP. We wtorek wybuchł tam pożar w hali, w której odbywa się produkcja i magazynowanie paliwa alternatywnego. Spłonęło 2 tys. ton odpadów.

Pożar sortowni odpadów w Przemyślu. Wielogodzinna walka z ogniem

16 kwietnia 2024 r. około godz. godz. 4:30 zauważono pożar na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Piastowskiej w Przemyślu. Paliła się hala o pow. 400 metrów kwadratowych, w której odbywa się produkcja i magazynowanie paliwa alternatywnego. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów strażaków PSP i OSP z powiatu przemyskiego. Na miejsce sprowadzono specjalistyczny pojazd ze sprzętem ochrony dróg oddechowych SPGaz z Komendy Powiatowej PSP w Łańcucie. Zadysponowano także cysternę gaśniczą z Sanoka, pojazd z pianą gaśniczą z Jarosławia oraz grupę ratownictwa chemicznego i ekologicznego z powiatu leżajskiego.

Ponad dobę trwało gaszenie pożaru sortowni odpadów w Przemyślu [ZDJĘCIA]
OSP Fredropol

- Spaleniu uległ materiał kaloryczny przeznaczony do spalenia w spalarni, elektrociepłowni Rzeszów. Z uwagi na ponad miesięczny już przestój w tej elektrociepłowni materiał był gromadzony tu i przewidywana data wznowienia dostaw miała nastąpić 5 maja - powiedział dla TVP3 Rzeszów Piotr Pszczółka z Zakładów Usługowych „Południe” w Krakowie.

Działania strażaków skupiły się na ugaszeniu odpadów w płonącej hali i jednoczesnej obronie głównej hali sortowni, która także została uszkodzona, ale tylko w nieznacznym stopniu. Po kilku godzinach walki z ogniem rozpoczęło się mozolne dogaszanie pożaru i przemieszczanie poprzez wywożenie odpadów, które się zapaliły. Działania te trwały także w nocy oraz w środę do południa.

Podczas pożaru zawalił się blaszany dach hali. Część odpadów nie można więc wywieźć z hali.

Kontrolne pomiary GIOŚ: brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia

- Pracownicy centralnego laboratorium badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili pomiary kontrolne mające na celu ocenę emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego. Wstępne badania detektorami gazowymi w zakresie sumy LZO (amoniak, metan, siarkowodór, chlor, tlen, tlenek węgla) wskazały wartości tych zanieczyszczeń poniżej progu detekcji aparatu, a więc na poziomie, który pozwala stwierdzić, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi – informuje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Kolejny już pożar na terenie sortowni odpadów w Przemyślu

Zakład Mechaniczno-Biologicznego przetwarzania odpadów w Przemyślu

Zakład zbudowany został w latach 2014/2015. Wyposażony jest w maszyny i urządzenia do przetwarzania odpadów. Zakład posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) dla Regionu Wschodniego Województwa Podkarpackiego i przyjmuje odpady z Przemyśla oraz gmin sąsiednich.

Proces przetwarzania odpadów odbywa się w zamkniętych halach, gdzie nie jest narażony na opady atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne. W hali nr 1 odbywają się procesy sortowania oraz biosuszenia odpadów. Z kolei hali nr 2 ma miejsce produkcja i magazynowanie paliwa alternatywnego.

Sortownia odpadów w Przemyślu jest własnością Zakładów Usługowych "POŁUDNIE" Sp. z o.o. w Krakowie.

Źródło: https://poludnie.pl/zaklad-mechaniczno-biologicznego-przetwarzania-odpadow-w-przemyslu/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad dobę trwało gaszenie pożaru sortowni odpadów w Przemyślu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto