Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrek z wiekiem robi się coraz cięższy, a jego rodzice coraz słabsi. Pomóżmy mu być samodzielnym!

Urszula Sobol
Urszula Sobol
- Piotrek wymaga pomocy przez cały czas. Niestety, wraz z wiekiem robi się coraz cięższy, a my mamy coraz mniej sił - opisują rodzice Piotrka
- Piotrek wymaga pomocy przez cały czas. Niestety, wraz z wiekiem robi się coraz cięższy, a my mamy coraz mniej sił - opisują rodzice Piotrka Archiwum rodziny
14-letni Piotr Cierpisz-Pustelny z Piskorowic, miejscowości koło Leżajska zmaga się z wieloma schorzeniami m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, chorobami neurologicznymi, upośledzeniem narządu ruchu i niepełnosprawnością intelektualną. Rodzice chłopca chłopca potrzebują pomocy w rehabilitacji, a także przy zakupie schodołazu. - Piotrek wymaga pomocy przez cały czas. Niestety, wraz z wiekiem robi się coraz cięższy, a my mamy coraz mniej sił - opisują rodzice Piotrka.

Piotrek urodził się jako wcześniak z zespołem wad wrodzonych oraz dużym niedotlenieniem.

- Po porodzie wystąpił u niego wylew śródczaszkowy. W pierwszym tygodniu życia wykryto u niego martwicze zapalenie jelit, a w trzecim zaś retinopatię wcześniaczą. Zdiagnozowano u niego także dysplazję oskrzelowo-płucną i niedobór masy ciała. W ciągu czterech miesięcy życia przeszedł aż 7 operacji, w tym 4 na niedrożność jelit, 2 na przepuklinę pachwinową oraz zabieg na oczy. W wieku czterech lat wykonano u niego zabieg podwichnięcia stawu biodrowego - opowiada Danuta Cierpisz, mama chłopca.

ur

Codzienna rehabilitacja i hipoterapia sprawiły, że Piotrek zaczął powoli stawać na nogi i poruszać się przy pomocy balkonika.

- Są to jednak bardzo krótkie odcinki, ponieważ szybko się męczy i potrzebuje ciągle naszej pomocy - wyznaje pani Danuta. - Dzięki waszej pomocy możliwa była rehabilitacja przy użyciu lokomatu, czyli automatycznej ortezy kończyn dolnych, służąca do nauki chodu i utrwalaniu prawidłowej postawy. Już dzięki kilku godzinom zajęć na lokomacie widoczna była poprawa chodu Piotrusia.

Codzienna rehabilitacja sprawia, że w miarę swoich możliwości Piotrek funkcjonuje wśród rówieśników.

- Prowadzony pod pachy przemieszcza się na krótkich dystansach: z wózka na toaletę, z auta na wózek. Piotrek wymaga pomocy przez cały czas. Niestety, wraz z wiekiem robi się coraz cięższy, a my mamy coraz mniej sił - opisuje mama chłopca.

Rodzina mieszka w bloku. Do pokonania ma codziennie 11 schodów. - I codziennie muszę nosić Piotrka po schodach, czasami nawet kilka razy dziennie. Syn waży teraz ponad 50 kilogramów - wyznaje pani Danuta. - Niestety, stan mojego zdrowia się pogorszył i jest mi coraz ciężej go nosić. W najbliższym czasie będę musiała sama udać się na operację barku. Wtedy nie będę mogła już dłużej znosić syna ze schodów. Jesteśmy zmuszeni zakupić schodołaz, którego koszt niestety przekracza nasze możliwości finansowe.

Dodaje też, że Piotrek miał być leżącym dzieckiem. - Bez kontaktu, patrzącym w sufit - urywa głos mama chłopca. - Dzięki rehabilitacji i opiece specjalistów udało się nam jednak już tak wiele wypracować.

Piotrek ma za sobą 14 operacji. - Syn przeszedł bardzo dużo, ale mimo tych wszystkich przeciwności losu jest pogodnym, radosnym chłopcem - uśmiecha się pani Danuta.

Każdy z nas może pomóc

Na portalu Siepomaga.pl trwa właśnie zbiórka "Piotrek z wiekiem robi się coraz cięższy, a jego rodzice coraz słabsi. Pomóż być samodzielnym!", której celem jest zebranie pieniędzy na rehabilitację, a także na zakup schodołazu. Każdy z nas może pomóc wpłacając dowolną kwotę.

Pomóż Piotrkowi w walce z przeciwnościami losu

- Prosimy o pomoc w zakupie schodołazu oraz opłaceniu 6-miesiecznej rehabilitacji dla syna - proszą Wiesław Pustelny i Danuta Cierpisz, rodzice Piotrka.- Pomóżcie nam walczyć dalej o lepszą przyszłość dla Piotrka.

Rodzice też z całego serca dziękują za dotychczasowe wsparcie dla Piotrka.

- To właśnie dzięki niemu możliwe było opłacenie rehabilitacji Piotrka na lokomacie - mówi mama chłopca. - Niestety, nasza walka o zdrowie nadal trwa i po raz kolejny musimy prosić Was o pomoc. - Nie ma nic gorszego niż świadomość, że Twoje dziecko może być zdrowe, sprawne, ale zależy to od rzeczy, na które Cię nie stać – operacji, zabiegu, rehabilitacji.

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piotrek z wiekiem robi się coraz cięższy, a jego rodzice coraz słabsi. Pomóżmy mu być samodzielnym! - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto