Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mgr inż. Agata Hochół laureatką konkursu na pracę magisterską

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Laureatka jest doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej
Laureatka jest doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej Archiwum Politechniki Rzeszowskiej
Agata Hochół otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na pracę magisterską z dziedziny chemii, biologii lub fizyki dotyczącą zagadnień z fizykochemii powierzchni i zjawisk międzyfazowych.

Mgr inż. Agata Hochół jest doktorantką pierwszego roku w Szkole Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej, członkinią grupy badawczej Chmielarz Research Group oraz Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM”.

Konkurs im. Andrzeja Pomianowskiego na pracę magisterską z dziedziny chemii, biologii lub fizyki dotyczącą zagadnień z fizykochemii powierzchni i zjawisk międzyfazowych jest organizowany przez Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk.

Laureatka w ramach pracy magisterskiej opracowała inspirowane zasadami zielonej chemii procedury szczepienia amfolitycznych szczotek polimerowych z powierzchni płytek krzemowych metodą polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP).

Uzyskane polimery o złożonej architekturze składały się z rdzenia poli(metakrylanu 2-hydroksyetylu) (PHEMA) oraz łańcuchów bocznych złożonych z polikationowego bloku poli(metakrylanu 2-(dimetyloamino)etylu) (PDMAEMA) oraz polianionowego bloku poli(akrylanu tert-butylu) (PtBA).

Powodzenie poszczególnych etapów syntez potwierdzono za pomocą mikroskopii sił atomowych (AFM). Otrzymane szczotki o strukturze butelkowej charakteryzują się jednocześnie szerokim potencjałem aplikacyjnym i możliwością zastosowań m.in. w systemach dostarczania leków, a także w zaawansowanych układach elektronicznych takich jak: baterie, akumulatory oraz jako powłoki antykorozyjne, ze względu na obecność pH-czułych ugrupowań na powierzchni materiału warunkujących różne oddziaływania międzyfazowe, takie jak zmianę kątów zwilżania powierzchni przez ciecze o różnym charakterze.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mgr inż. Agata Hochół laureatką konkursu na pracę magisterską - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto