Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasyczny pomysł na przebudowę dworca PKP w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wizualizacja rewitalizacji rzeszowskiego dworca zaproponowana przez Sebastiana Pitonia.
Wizualizacja rewitalizacji rzeszowskiego dworca zaproponowana przez Sebastiana Pitonia. Sebastian Pitoń
Architekt z Podhala Sebastian Pitoń proponuje przebudowę dworca głównego PKP w Rzeszowie nie w stylu modernistycznym a klasycznym. To pierwszy ważny głos spoza Rzeszowa, dotyczący inwestycji, która budzi kontrowersje miejscowych historyków sztuki, konserwatorów dzieł sztuki i architektów.

Według zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków, modernizacja obiektu ma być dokonana w duchu polskiego modernizmu lat 20. i 30. Tymczasem pierwotnie rzeszowski dworzec powstał w okresie autonomii galicyjskiej i miał całkiem inny wygląd niż dzisiaj. Formą nawiązywał do pałacu miejskiego, opartego na rozwiązaniach wczesnorenesansowej architektury florenckiej.

- Problemem jest to, że konserwator zabytków chroni obiekt dworca przebudowany w PRL w stylu modernistycznym. Ta modernistyczna przebudowa w takim mieście, jak Rzeszów, który ma fajną starówkę, jest ewidentnie złym pomysłem – mówi Sebastian Pitoń.

Pitoń mówi o sobie, że „stara się działać na rzecz przywrócenia prestiżu architekturze, która poszukuje piękna i która jest zakorzeniona w tradycji”.

– Ja projektuję czasem tego rodzaju obiekty, gdyż uważam, że jeśli coś zostało wybudowane 200 lat temu i jeśli dziś uważamy, że cały czas jest to piękne, że wytrzymało próbę czasu, to nie widzę powodu, by budować w stylu modernistycznym, który bagatelizuje kwestię piękna – mówi architekt.

Sebastian Pitoń w swoim projekcie dworca odtwarza dwukondygnacyjny portal w stylu pałacowym oraz jego elewację z elementami dekoracyjnymi, a wysoki hall główny przykrywa przeszklonym dachem namiotowym. Nad łukiem okien portalu przywraca emblemat kolejowy przedstawiający uskrzydlone koło.

- Osobiście nie jestem zwolennikiem neo-historyzmu, ale w tej kategorii przygotowaną przez Sebastiana Pitonia propozycję trzeba oczywiście uznać za wysokiej klasy – zrecenzował pracę architekta prof. Politechniki Łódzkiej Bartosz M. Walczak.
Inwestorem modernizacji rzeszowskiego dworca jest PKP SA w Warszawie. - Obecnie jesteśmy na etapie weryfikacji projektu wykonawczego oraz pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeśli wszystkie prace przebiegną pomyślnie, planujemy rozpocząć prace budowlane w pierwszym półroczu br. – mówi Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami PKP.

A. Jurewicz przyznaje, że PKP otrzymało zapytania w kwestii przebudowy dworca, niemniej decyzja o jego ostatecznym wyglądzie była zależna od konserwatora zabytków.

Modernizacja dworca jest elementem budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Klasyczny pomysł na przebudowę dworca PKP w Rzeszowie [WIZUALIZACJE] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto