Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku. Dlaczego Twoja pomoc jest tak ważna?

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
Kamil Jaworski
13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku, święto, które przypomina nam o wyjątkowym akcie miłości i poświęcenia. Na podkarpaciu według danych z fundacji DKMS liczba potencjalnych dawców w 2022 roku osiągnęła liczbę 87 tysięcy osób, a faktycznych dawców szpiku było aż 615. Oddając szpik ratujemy czyjeś życie.

Jak wygląda proces rejestracji na dawcę szpiku?

  • Rejestracja: Rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku jest prosta i może odbyć się online na stronie Fundacji DKMS. Alternatywnie, można dołączyć do bazy dawców podczas akcji „Dzień Dawcy Szpiku", gdzie personel medyczny pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka.
  • Pobranie Wymazu: Osoby, które otrzymają pakiet do samodzielnego pobrania wymazu, powinny dokładnie postępować zgodnie z instrukcjami. Wymaz jest pobierany specjalnym wacikiem z wewnętrznej strony policzka.
  • Przesłanie Wymazu i Podpisanie Formularza: Pobrany wymaz i podpisany formularz rejestracyjny należy odesłać do Fundacji DKMS za pomocą dołączonej koperty zwrotnej, którą przesyła Poczta Polska.
  • Analiza Próbki: Przesłana próbka zostaje poddana analizie w laboratorium, gdzie sprawdzane są specyficzne markery tkankowe. To pozwala na określenie zgodności genetycznej dawcy z pacjentem, który potrzebuje przeszczepu szpiku.
  • Zarejestrowanie się w Bazie Danych: Jeśli analiza próbki potwierdzi zgodność z pacjentem, dane dawcy zostaną zarejestrowane w międzynarodowej bazie potencjalnych dawców szpiku. Komórki szpiku dawcy zostaną zarezerwowane dla konkretnego pacjenta, który czeka na przeszczepienie.
  • Proces Przeszczepienia: Po wyborze dawcy, Fundacja DKMS informuje go o konieczności przeszczepienia. Proces ten odbywa się w szpitalu, gdzie pacjent przebywa. Sam przeszczepienie przypomina pobieranie krwi podczas transfuzji krwi.
  • Obserwacja i Powrót do Zdrowia: Zarówno dawca, jak i pacjent są pod stałą opieką lekarzy przez pewien okres po przeszczepieniu, aby upewnić się, że proces adaptacji przebiega prawidłowo. Dawca zazwyczaj wraca do normalnego życia po krótkim czasie rekonwalescencji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto