Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęła się akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku

opr. Beata Terczyńska
HELPERS' GENERATION fundacji DKMS - akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku potrwa na Politechnice Rzeszowskiej od dziś do 21 kwietnia.

To już 10 lat projektu HELPERS’ GENERATION, który dwa razy w roku jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Młodzi ludzie szukają „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów, którzy, by wyzdrowieć, muszą przejść transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych.

Na uczelniach w prawie całej Polsce pojawią się stanowiska Fundacji DKMS, przy których na potencjalnych dawców szpiku czekać będą naszpikowani wiedzą wolontariusze, wyposażeni w pakiety do rejestracji. Wiosenna edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 17 – 23 kwietnia.

Dekada pomocy i 1297 dawców faktycznych

Już 1500 Dni Dawcy Szpiku odbyło się na uczelniach w całej Polsce od 2013 roku, czyli momentu, w którym studenci po raz pierwszy wspólnie stanęli do walki z nowotworami krwi. Dzięki ich zaangażowaniu, energii i edukowaniu innych na temat idei dawstwa szpiku, do bazy Fundacji DKMS dołączyło 149 927 osób, z których aż 1297 zostało dawcą faktycznym.

- Potencjalną dawczynią szpiku zostałam w 2016 roku, podczas akcji rejestracji na AGH w Krakowie. Zarejestrowałam się, ponieważ chciałam pomagać innym i wiedziałam, że dzięki Fundacji DKMS mogę uratować czyjeś życie - a to przecież najcenniejszy dar. Telefon z fundacji zadzwonił do mnie po sześciu latach od rejestracji. Byłam podekscytowana i cieszyłam się, że będę mogła pomóc. – mówi Joanna Ryłko, dawczyni faktyczna. - Faktyczną dawczynią szpiku zostałam po około trzech miesiącach od odebrania telefonu. Przez ten czas trwały badania i procedury gwarantujące pełne bezpieczeństwo, zarówno moje jak i biorczyni. Na bieżąco byłam informowana przez Fundację DKMS o kolejnych etapach. W moim przypadku komórki zostały pobrane z krwi obwodowej. Donacja była dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Sam proces pobrania przebiegał w spokojnej atmosferze, a personel szpitala okazywał dużą życzliwość i otwartość. Początkowe obawy związane z robieniem sobie zastrzyków z czynnikiem wzrostu rozwiały się, gdy zaczęłam je wykonywać, a oddanie komórek z krwi obwodowej było bezbolesne. Tak niewiele wystarczy, by uratować komuś życie. Moją biorczynią była kobieta z Wielkiej Brytanii, moja „bliźniaczka genetyczna”. – dodaje Joanna.

Dodaje:

- Pięknym fenomenem dawstwa szpiku jest fakt, że to ja sama wystarczę, by komuś pomóc. Dobro jest po prostu we mnie, możliwość uratowania komuś życia płynie w mojej krwi, a pomaganie mam zapisane w genach. Wyjątkowy był również moment, w którym oddawałam komórki. To był kwiecień, słoneczny dzień, początek wiosny, zbliżały się Święta Wielkanocne. Cała przyroda budziła się do życia. I ja stałam się częścią tego świata, w którym rozbudzała się radość i nadzieja, że można pokonać śmierć i odzyskać życie. Ratowanie drugiego człowieka jest w nas zapisane i naprawdę nie musimy mieć supermocy, by stać się bohaterem. Oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych to naprawdę prosty sposób na szerzenie dobra w świecie.

Warsztaty - idea dawstwa szpiku w teorii i praktyce

Zanim studenci przystąpią do przygotowania akcji rejestracji na swoich uczelniach, biorą udział w warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS. Celem spotkania jest pozyskanie kompleksowej wiedzy na temat idei dawstwa szpiku, którą studenci dzielić się będą z innymi podczas akcji, ale także umiejętności, niezbędnych do realizacji projektu, w tym m.in. komunikacji w mediach społecznościowych, zarządzania projektem czy organizacji i promocji wydarzeń. Te cenne doświadczenia będą również pomocne młodym ludziom, gdy będą starać się o pierwsze prace.

Gościem specjalnym podczas tegorocznych warsztatów był Przemysław Kossakowski – dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, który zachęcał młodych ludzi do wychodzenia ze strefy komfortu, działania, podejmowania nowych wyzwań i podążania za swoimi pasjami. Dziennikarz podkreślał, jak wielką moc ma pomaganie innym:

- Czy młodzi ludzie, angażując się w pomoc innym, mogą zmieniać świat? Oczywiście, że mogą! Tak naprawdę może to zrobić każdy i w każdym wieku, ale ludzie młodzi mają na to największą szansę, ponieważ są pełni pasji, wiary we własne możliwości oraz wartości, do których są przywiązani. Są też odważni i dzięki temu skłonni do podejmowania wyzwań. Tego brakuje dzisiejszemu światu, nastawionemu na bezpieczny zysk – mówił Przemysław Kossakowski. -
Pomaganie innym jest potężnym mechanizmem samopoznania i samodoskonalenia. Wiem to, bo sam zaangażowałem się w pomoc innym, przez co wyraźnie widzę i czuję, jak bardzo zmieniło to mnie i moje życie.

90 studenckich liderów

Tegorocznej, wiosennej edycji projektu HELPERS’ GENERATION przewodzić będzie 90 liderów z uczelni zaangażowanych w akcję. Wszyscy z nich zgodnie mówią, że warto się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, ponieważ to nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.

Szczegółowy harmonogram akcji na 51 uczelniach znajduje się na stronie Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto