Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nowego powstanie na rzeszowskich Bulwarach?

B.Terczyńska, B.Gubernat
Krzysztof Kapica
Okolica zalewu i bulwary to w Rzeszowie najbardziej lubiane miejsce wypoczynku mieszkańców: spacerowiczów, rodziców z dziećmi oraz ludzi aktywnie spędzajacych czas.

- Jadąc do pracy z Nowego Miasta w rejon ul. Przemysłowej, trzeba po drodze zsiadać z roweru. To konieczne na zaporze, na której nie ma ścieżki. Zgodnie z przepisami rower trzeba przez nią przeprowadzić. Absurdalne, bo ścieżki rowerowe prowadzą do tego mostu z obu stron - irytuje się rzeszowski rowerzysta. - Zakaz jazdy jednośladem jest tu fikcją, bo cykliści i tak suną chodnikiem, narażając pieszych na wypadek na wąskim chodniku.

DODATKOWE KŁADKI

W mieście szukają rozwiązania tego problemu.

- Kłopot w tym, że na wyznaczenie ścieżki jest tu za mało miejsca. Tak samo sytuacja przedstawia się na moście Lwowskim i Narutowicza. Z kolei zabieranie jednego chodnika na drogę rowerową nie ma sensu, bo utrudniłoby to życie pieszym - tłumaczy maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. - Dlatego zamierzamy dobudować w tych trzech miejscach dodatkowe kładki dla rowerzystów.

Przetarg ogłosił Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie. Przy zaporze przeprawa ma powstać po stronie północnej. Obok mostu „tęczowego” drogowcy chcą wykorzystać biegnący nad rzeką ciepłociąg, natomiast wzdłuż mostu Lwowskiego powstaną 2 kładki, po obu stronach jezdni. Miasto stara się o wspracie unijne na te prace.

DOBUDUJĄ ŚCIEŻKĘ ROWEROWĄ

Znacznie bliższe realizacji są prace związane z remontem ścieżki rowerowej i jej rozbudową, a także z wykonaniem nowej, tartanowej bieżni dla biegaczy w okolicy Bulwarów.

- Wyremontujemy ścieżkę rowerową na odcinku od mostku na potoku Rudka do przejścia podziemnego pod zaporą - mówi Aleksandra Wąsowicz - Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Dobudowany zostanie ok. 93-metrowy odcinek ścieżki, szerokiej na 2,5 m. Rozpocznie się na wysokości dirt-parku i pobiegnie w kierunku południowym. Powstanie także tartanowa bieżnia dla biegaczy, o co mieszkańcy zabiegali w poprzedniej edycji RBO.
- To bardzo potrzebny element - przyznaje dyrektor ZZM. - Tak dużo ludzi biega, że można by ten ruch rowerowy od biegania oddzielić.

Ścieżka poprowadzi z centralnej części bulwarów między drzewami w kierunku fontanny, przejdzie pod kładką i zakończy się przed mostkiem. Będzie długa na ok. 550 m. Z szacunków ratusza wynika, że sieć ścieżek rowerowych w stolicy regionu ma już ponad 100 km. Nowe odcinki powstają co roku, zarówno podczas modernizacji istniejących, jak i budowy nowych ulic.

To nie jedyne nowości dla wypoczywających nad Wisłokiem. W obrębie rezerwatu Lisia Góra, na 20 arach, na bazie starego sadu jabłoniowego, powstaje edukacyjny sad owocowy, o co zabiegali mieszkańcy w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim.

Nasadzenia zaplanowane są na przełomie marca i kwietnia. Będą tu sadzonki popularnych odmian jabłek, jak papierówka, delikates, antonówka, kosztela, koksa pomarańczowa, szara reneta. Z grusz: faworytka, bonkreta Williamsa, konferencja oraz popularna śliwka mirabelka z Nancy. Z krzewów : pigwowiec japoński, który daje owoce o smaku podobnym do cytryny, agrest pospolity, aronia czarna i jagoda kamczacka.

Tradycyjny trawnik zastąpi łąka kwietna. Staną tu tablice informacyjne, ławki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto