Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Rzeszowie z wypożyczalnią muzyczną

Małgorzata Motor
B.Frydrych
Ze zbiorów rzeszowskiej biblioteki korzystają nie tylko miłośnicy Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Czerwonych Gitar czy Stana Borysa. Coraz większą popularnością cieszą się tutaj również audiobooki i filmy.

Skąd pomysł na uruchomienie w bibliotece wypożyczalni muzycznej? - Nie jest nowy. Zamysł utworzenia w obrębie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie wypożyczalni muzycznej, która udostępniałaby zbiory audiowizualne, pojawił się już w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to szerokim strumieniem zaczęły wkraczać do księgarń i bibliotek zbiory specjalne, takie jak płyty gramofonowe i przeźrocza. Jeszcze w latach siedemdziesiątych pojawiły się w bibliotece taśmy szpulowe, potem kasetowe, a pod koniec lat osiemdziesiątych - płyty kompaktowe. Ten proces trwa, bo jedne nośniki, takie jak np. taśmy kasetowe, wyszły z użycia, lecz pojawiają się nowe formy zapisu dźwięku i obrazu - wyjaśnia Barbara Balicka, kierownik rzeszowskiej wypożyczalni.

Co istotne, wypożyczalnia jest biblioteką dla dorosłych i młodzieży powyżej 16. roku życia. Jej zbiory są ogólnodostępne i wypożyczane za darmo. - Udostępniamy płyty kompaktowe, nuty, książki i czasopisma z dziedzin muzycznych oraz różnorodnych dyscyplin artystycznych. Polecamy dużą kolekcję „książek mówionych” - audiobooków, oraz filmów DVD. W zbiorach znajdują się także tzw. winyle, czyli czarne płyty analogowe, które obecnie są przegrywane i udostępniane do odsłuchu poprzez e-bibliotekę nawww.e-biblioteka.rzeszow.pl. Posiadamy też stanowiska z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz czytelnię ze stanowiskami do odsłuchu nagrań dźwiękowych - zaznacza kierownik.

Wypożyczalnia muzyczna z każdym miesiącem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. - Mamy stałych klientów, ale też co roku zapisują się nowi. Pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich czytelników, staramy się, by ci, którzy do nas trafiają, znajdowali to, co ich interesuje - deklaruje Barbara Balicka.

Same zbiory specjalne to aż dwadzieścia tysięcy woluminów. Co więcej, systematycznie się one powiększają, i to za sprawą samych czytelników. - Mają wpływ na kształt tych zbiorów, bo przecież dla nich pracujemy. Często więc zdarza się tak, że to oni proponują zakup konkretnych pozycji, bo zobaczyli wartościowy film, słuchali ciekawego audiobooka, usłyszeli o niedawno wydanej książce i uznają, że warto by było poprzez naszą bibliotekę tymi publikacjami zainteresować innych - tłumaczy kierownik.

Coraz większą popularnością cieszą się właśnie audiobooki i filmy. - Nasi użytkownicy - tak jak we wszystkich bibliotekach na świecie - lubią nowości. Natomiast nieprzemijającą popularnością cieszą się biografie twórców i odtwórców muzyki, kompozytorów, instrumentalistów, zespołów, charyzmatycznych wokalistów, aktorów. Nie brakuje u nas jednak miłośników Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena, Czerwonych Gitar i Stana Borysa. Chcielibyśmy poszerzyć naszą kolekcję o klasykę jazzu, bo o nią często pytają nas czytelnicy. W ostatnich latach obserwujemy też wzrost zainteresowania nagraniami i literaturą dotyczącą muzyki ludowej, zwłaszcza tej związanej z tradycją naszego regionu. Zainteresowania naszych użytkowników są naprawdę bardzo szerokie. Co dla nas istotne, dzięki naszym zbiorom powstała już niejedna praca licencjacka, magisterska oraz doktorska - zwraca uwagę Barbara Balicka.

- Nasze zbiory systematycznie powiększamy - podkreśla Barbara Balicka, kierownik wypożyczalni

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto